Fotbal, Divizia B - Seria I: Dupa o lupta mai mult pe moarte decat pe viata, Poli a condamnat Precizia

3 Aprilie 2000
636 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli - Precizia Sacele 2-1 (0-1), in etapa a 25-a •La pauza Serban s-a suparat si a aruncat tricoul •Iesenii urca pe locul 10 in clasament •Sacelenii mai au doar sanse teoretice de supravietuire

Aproximativ 4000 de spectatori au urcat sambata dimineata dealul Copoului pentru a-si vedea din nou favoritii la lucru, impotriva unui adversar avid de puncte, aflat pe o pozitie retrogradabila in clasament. Desi se astepta la un galop de sanatate din partea gazdelor, lucrurile nu au stat deloc asa in teren, sacelenii abordand disputa cu gandul la cele trei puncte necesare ca aerul pentru supravietuirea in esalonul secund. Prima faza notabila s-a petrecut in chiar primul minut de joc, Serban trimitand din 14 metri, pe langa stalpul din dreapta, o minge bine centrata de Radu. In replica, Marsanela executa in minutul 5 o lovitura libera de la 20 de metri lateral dreapta, mingea trecand de putin pe langa poarta. In minutul 15 se produce deschiderea scorului: Dobre profita de o balbaiala in careul iesean si introduce balonul in plasa portii lui Stoian, cazut la pamant. Era 0-1 si celor aflati in tribune nu le venea a crede ochilor scorul inregistrat pe tabela.
Radu are egalarea in varful bocancului in minutul 32, insa mingea trimisa de el din lovitura libera este scoasa in corner de sub transversala de portarul sacelean Ciubotaru. Doua minute mai tarziu, Stoian este intrebuintat serios la o faza de atac a Preciziei, goal-keeper-ul iesean scotand cu dificultate in corner balonul sutat de Chiric.
La reluare, Poli joaca cu trei jucatori noi fata de primul unsprezece, Gheban, Fieraru si Basascu intrand in teren in locul lui Constantin, Serban, respectiv Nita. De remarcat ca George Serban s-a dezbracat de tricou la pauza si a refuzat sa reintre in joc.
In minutul 55, Basascu trece si el pe langa egalare, insa sutul sau de la 25 de metri ocoleste de putin stalpul din stanga al portii sacelene.
Fazele la cele doua porti se intetesc si Dobre (Precizia), Radu si Basascu (FCM Poli) rateaza desprinderea, respectiv egalarea, in minutele 56, 58 si 67.
Tribunele aveau si ele sa exalte de bucurie in minutul 70, atunci cand Onofras, destul de sters in prima repriza, aduce egalarea pe tabela: Fieraru lupta pentru un balon cu Benciu, mingea ricoseaza fericit la Onofras si acesta de la 7-8 metri suteaza in poarta goala, reaprinzand sperantele unei victorii in Copou. Basascu are posibilitatea de a-si aduce echipa in avantaj cateva minute mai tarziu, insa, balonul sutat de iesean nimereste bara portii lui Ciubotaru. In min. 77, Gheban centreaza in careu, mingea ajunge si pe la Onofras dupa care este scoasa de pe linia portii de oaspeti. Gavrilescu incearca sa intervina si este agatat in careu. Penalty clar acordat de arbitrul Silviu Bogdan, transformat cu precizie de Basascu si 2-1 pentru FCM Poli, spre satisfactia intregii asistente. Partida devine din ce in ce mai interesanta, spre final ocaziile alternand cu repeziciune de la o poarta la cealalta. In minutul 80, Radu trimite mingea in bara de la 20 de metri, Basascu rateaza desprinderea trimitand slab in portar (min. 89), pentru ca oaspetii sa fie foarte aproape de 2-2 in prelungiri, cand mingea sutata de Clinci este scoasa cu greutate de Stoian. Una peste alta, victorie pe deplin meritata a iesenilor, chiar daca a fost obtinuta greu pe final de meci.
Formatii: FCM Poli: Stoian-Constantin (46, Gheban), Urdaru, Paraschiv, Gavrilescu - Medeleanu, Radu, Onofras, Nita (40, Basascu) - Ionescu, Serban (46 Fieraru). Antrenori: Leonida Nedelcu si Dorinel Toiu.
Precizia: Ciubotaru - Tudor, Ursut, Todoran, Draganoiu, Benciu, Nohai, Chiric (84, Clinci), Vlad (71 Tarak) - Dobre (81 Iliescu, Marsanela). Antrenori: Baicu Ferencz si Florin Birivoschi.
Au marcat: Onofras 70 si Basascu 77 (penalty), respectiv Dobre (15).
Cartonase galbene: Radu, Paraschiv, Medeleanu, Urdaru, Gheban (FCM Poli), Ciubotaru (Precizia).
Arbitri: Silviu Bogdan (Craiova); Vasile Bordas (Tg. Mures); Mihai Iliescu (Craiova).
Observator FRF: Ene Gheorghe (Bucuresti).

NC Foresta este in "A"

•Distanta liderului fata de Midia a crescut la 11 puncte •Poiana reintra in careul de foc •Precizia este cel mai probabil cea de-a treia retrogradata din seria I •Portarul Motei a inscris din nou

Runda a 25-a a facut sambata putina lumina in seria estica, in sensul ca a confirmat promovarea sucevenilor si retrogradarea (mai au sanse doar teoretice) sacelenilor. NC Foresta s-a impus in derby-ul cu Sportul, scor 3-0, Burdujan, Botan si Baicu din 11 m aducand victoria care pune practic parafa promovarii in primul esalon. Distanta fata de Midia a crescut dupa aceasta etapa la 11 puncte, "marinarii" nereusind decat un 2-2 la Mangalia, golul egalizator fiind de fapt un autogol al lui Chelu, in minutul 82.
Prin urmare, sanse aproape nule pentru navodareni de a mai prinde trenul promovarii, "forestierii" gandindu-se deja la primul esalon. Un meci cu scantei s-a desfasurat la Bucuresti intre Juventus si Poiana Campina, ambele formatii fiind avide de puncte. In doar 6 minute ex-divizionarii A Tartau (min. 72) si Coporan (min. 77) au adus victoria echipei din Colentina, coborand in acelasi timp pe Poiana in clasament, din nou pe o pozitie retrogradabila. La Moinesti, Petrolul a obtinut cea mai clara victorie din acest miniretur, invingand cu 3-0 o formatie de mult resemnata cu ideea de a juca la matineu, dar duminica. Portarul Motei a tinut sa-l imite iarasi pe Chilavert (goal-keeper-ul uruguayan), el marcand primul gol al intalnirii din penalty, in minutul 16. Puncte la fel de pretioase au obtinut Dunarea Galati (1-0 acasa cu Metrom) si Diplomatic (1-1 la Buzau), ambele echipe mentinandu-se cu sanse mari de salvare. Fara indoiala a fost o runda extrem de interesanta, aducatoare de ceva schimbari in clasament. Si daca nu se vor mai produce minuni, putem spune ca NC Foresta va promova, iar Gloria, Chindia si Precizia au retrogradat. Ramane de vazut care va parasi esalonul doi cu destinatia "C".