Fotbal - Divizia B - Seria I: Ne-am salvat onorabil

8 Mai 2000
1050 Vizualizari | 0 Comentarii
•Dunarea Galati - FCM Poli Iasi 0-2 (0-0), in etapa a 32-a •Iesenii au urcat pe locul 8 in clasament

Partida de pe Dunare era una de o importanta deosebita pentru ambele combatante, gazdele ramanand in cursa pentru supravietuire doar in cazul unei victorii in fata iesenilor. De cealalta parte, oaspetii au poposit la Galati cu gandul de a nu pierde, caz in care retrogradau gazdele si noi ne salvam. Miza jocului si-a pus amprenta in prima repriza in special asupra evolutiei baietilor nostri, elevii cuplului Lupulescu - Toiu nereusind sa puna prea mult in pericol poarta lui Branet, decat prin Serban in minutul 22, sut peste transversala dupa o combinatie cu Onofras. Echilibrul fortelor din teren s-a rupt in minutul 39, atunci cand "centralul" Corpodeanu l-a eliminat pe Movila, acordandu-i al doilea "galben" la un fault dur asupra lui Dorel Constantin. Daca la pauza scorul era egal, 0-0, la reluare, gazdele au avut o repriza de cosmar, iesenii evoluand fara complexe, ca pe teren propriu. In aceste conditii, golurile au venit firesc la poarta galateanului Branet, Serban (min. 65) si Onofras (87) pecetluind retrogradarea dunarenilor. La primul gol, Ionescu a centrat perfect pentru George Serban si acesta, cu capul, a catapultat balonul in vinclul portii gazda, deschizand scorul. Dupa acest moment, iesenii au pus total stapanire pe joc, ratarile succedandu-se cu repeziciune la poarta lui Branet. Paraschiv (min. 66) dribleaza portarul, paseaza lui Serban, insa acesta trimite peste bara cu poarta goala in fata. Acelasi Serban trimite un lob peste portar dar si peste transversala, doua minute mai tarziu. Constantin (min. 70) si Basascu (78) isi incearca si ei norocul insa suturile expediate sunt scoase cu greu de portarul gazda.
Onofras zguduie transversala in minutul 82, dupa care Serban nu reuseste sa impinga balonul in plasa din doar 6 metri. In fine, cu trei minute inainte de final, Onofras porneste pe contraatac si razbuna ratarile de pana atunci, ducand scorul la 2-0. Un minut mai tarziu, iesenii mai inscriu o data prin Ionescu, insa Sorin Corpodean nu valideaza golul considerand ca mingea nu a trecut de linia portii. Una peste alta, succes pe deplin meritat al gruparii din Iasi, prin care retrogradarea s-a indepartat definitiv de Copou. Dunarea Galati a pierdut orice sansa chiar si teoretica de salvare, urmand sa evolueze din sezonul viitor in cel de-al treilea esalon.

Petrolul pierde la Focsani si retrogradeaza

•Meciul "cheie" al rundei s-a disputat sambata la Focsani intre Diplomatic si Petrolul Moinesti, ambele angrenate in cursa pentru supravietuire. Greu, foarte greu s-au impus gazdele in fata echipei celebrului portar Motei, unicul gol, salvator de altfel pentru gazde, fiind opera lui Andrei, in minutul 66. Cu doua runde inainte de finalul stagiunii, petrolistii moinesteni sunt la 6 puncte in urma ultimului loc salvator si doar o minune ii mai poate mentine in "B". Juventus, Diplomatic si Cimentul mai au nevoie doar de un singur punct in cele doua etape pentru a scapa de emotii, insa este greu de crezut ca Petrolul se va impune in ambele confruntari care urmeaza. Chiar si asa, putem spune inca de pe acum ca ecuatia retrogradarii s-a rezolvat, iar Chindia, Gloria, Dunarea si Petrolul vor juca din sezonul urmator duminica la matineu. Revenind la etapa de sambata, sa mai spunem ca la Sacele, Poiana a remizat cu Precizia, scor 2-2, rezultat care a adus linistea in sanul ambelor grupari. Surprinzator este rezultatul de la Brasov, acolo unde Metrom s-a impus doar cu 1-0 in fata de mult resemnatei Chindia, oaspetii "murind" frumos in acest final de stagiune. In rest, rezultate anticipate de toata lumea, obtinute de gazde la scor, cu exceptia sucevenilor care au invins la Buzau.

Rezultatele si marcatorii
Dacia - Callatis 4-0 (2-0), (Ivan 10, Dica 40 si 59, Preda 82)
Dunarea - FCM Poli 0-2 (0-0), (Serban 65, Onofras 87)
Juventus - Tractorul 3-0 (1-0), (Popa 26, Udrea 71, Stanciu 72)
Gloria - NC Foresta 2-4 (0-2), (Dima 53 si 86, respectiv Cojocaru 9, Berezovschi 44 - autogol, Gavrilescu 70, Beldiman 90)
Precizia - Poiana 2-2 (2-1), (Torok 23, Draganoiu 31, respectiv Anghel 4, Grigoras 65)
Midia - Sportul 0-0
Metrom - Chindia 1-0 (1-0), (Tatarciuc 41)
Laminorul - Cimentul 4-1 (2-1), (Cozma 3 si 22, Mitruc 52, Godeanu 82, respectiv Ganju 20)
Diplomatic - Petrolul 1-0 (0-0), (Andrei 66).

Etapa viitoare, a 33-a (sambata, 13 mai)
Precizia - Midia (0-0)

In clasament conduce NC Foresta cu 74 de puncte, urmata de Midia si Sportul cu 63 respectiv 56 de puncte. Pe ultimele patru pozitii se afla Petrolul - 39 de puncte, Dunarea - 37 de puncte, Chindia - 15 puncte si Gloria - 14 puncte, aceste formatii fiind virtual retrogradate. FCM Poli ocupa locul 8 cu 15 victorii, doua remize, 15 infrangeri, golaveraj 44-42, 47 de puncte si "-1" la adevar.

Seria a II-a

Spectacol la Arad

In derby-ul etapei a 32-a, la Arad, UTA nu a reusit sa treaca de Aro Campulung, oaspetii impunandu-se dupa un meci de un inalt nivel tehnic cu 4-3. Cea de-a doua victorie a vizitatorilor s-a produs la Hunedoara, surprinzator, Corvinul cedand in fata "minerilor" din Jiu cu 1-2. Intr-un alt derby, dar al ultimelor clasate, Minerul Motru a intrecut FC Bihor cu 2-1.

Minerul - FC Bihor 2-1
Partidele Drobeta - Electroputere si Chimica - Apulum nu s-au disputat, fiind omologate cu 0-3.

Inter - Corvinul (0-3)

Conduce in clasament Gaz Metan Medias cu 63 de puncte, virtual promovata, iar retrogradate sunt Drobeta Tr. Severin, Chimica Tarnaveni (prin decizia CCN a FRF), "U" Cluj si Minerul Motru.

Page time :0.1877 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013625 (s)