Fotbal - Divizia B - Seria I: Prima victorie la doua goluri diferenta

1 Noiembrie 1999
546 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli - Dunarea Galati 2-0 (0-0) •Iesenii continua fara sa primeasca gol pe teren propriu •Un meci cu opt cartonase galbene •Vasile Simionas a urmarit partida din tribuna oficiala

Formatii:
FCM Poli: Moraru, Urdaru, Gheban, Paraschiv, Barbu, Ilie, Chiper ('70, Onut), Poenaru (46 Onofras), Serban, Matinca (76 Rudab), Ionescu.
Antrenor: Leonida Nedelcu.
Dunarea Galati: Baranet, Cosoreanu, Balan, Burtea, Gheorghita (65 Rizea)), Amarandei, Pinzaru, Humelnicu, Ferenzi, Alecu, Vasin, Negaru.
Antrenor: Puiu Antohi..
Au marcat: Ionescu (52) si Matinca (62 - penalty).
Cartonase galbene: Gheban, Paraschiv, Ilie, Chiper, Ionescu, Onut (FCM Poli), Pinzaru si Cosoreanu (Dunarea).
Arbitrii: Marian Lazar (Medias), Danut Sopa (Sibiu), Mircea Ciglenean (Cluj).
Observator FRF: Viorel Ilie (Bucuresti).

Simbata dimineata, o vreme superba pentru fotbal a adus in tribunele lui "Emil Alexandrescu" aproximativ 1.000 de spectatori optimisti. O galerie amplasata la peluza dinspre tabela si-a facut si ea simtita prezenta, incurajind frenetic echipa ieseana. Teren foarte bun, vreme pe masura, astfel incit se asteptau multe din partea elevilor lui Nedelcu. Partida incepe insa primul sut mai periculos apartine oaspetilor, Burtea trimitind cu sete de la 25 de metri peste poarta lui Moraru. In replica, Matinca isi regleaza tirul dar sutul sau nu are mai mult succes decit primul, fiind trimis in corner ('11). Un minut mai tirziu, Serban, virful de atac al iesenilor loveste periculos mingea cu capul insa nici un coechipier nu este la intilnire. Gazdele isi continua forsing-ul si o noua ocazie imensa se petrece in minutul 20. Poenaru croseteaza pe partea stinga, centreaza la firul ierbii in fata portii dar mingea nu ajunge la nici un politehnist. De partea cealalta, Alecu are o zvicnire citeva momente mai tirziu, insa mingea trimisa de acesta direct din corner cade pe plasa portii iesene. Unul dintre cele mai spectaculoase suturi ale primei parti il are ca autor pe Matinca, in minutul 30, insa mingea trimisa puternic "dintr-o bucata" este retinuta de Baranet in doi timpi.
La pauza, asistenta parea din ce in ce mai ingindurata, realizind ca au de a face cu o partida nu foarte facila pentru baietii ieseni. Adversarii dunareni au sosit in Iasi cu ginduri mari, incercind sa speculeze momentul critic in care se afla gruparea din dealul Copoului.
Suspiciunile in ceea ce priveste invingatoarea aveau sa fie spulberate imediat dupa pauza, cind gazdele au deschis scorul. Ionescu primeste o centrare in careu de pe partea stinga si "capul sau" la coltul scurt face inutila interventia lui Baranet. Era 1-0 si iesenii pareau o alta echipa, jocul lor, cel putin pentru 20 de minute aducindu-ne aminte de fosta echipa a Politehnicii. Onofras, intrat in locul lui Poenaru dupa pauza, ii paseaza excelent in careu lui Serban, acesta isi prelungeste prea mult balonul si da posibilitatea portarului oaspete de a interveni. Cea mai spectaculoasa faza a meciului are loc in minutul 62 cind Matinca prinde o "ghiulea" de la 20 de metri mult lateral dreapta dar mingea nimereste bara, dupa care Ionescu este faultat in careu in incercarea de a relua in plasa. Pentru prima oara in aceste 15 etape, iesenii conduceau cu 2-0 pe teren propriu, fapt care i-au facut pe cei din tribuna oficiala si nu numai, sa exulte realmente dupa marcarea celui de-al doilea gol. Pe final, gazdele sint foarte aproape de 3-0 sau chiar 4-0 insa Onofras, in doua rinduri, iroseste ocazii rarisime, trimitind de doua ori in plasa laterala din pozitii ideale.
Victorie fara drept de apel a iesenilor dupa un joc in general bun, presarat cu unele momente de apatie dar si cu secvente de fotbal autentic. Prima victorie la doua goluri diferenta in aceasta stagiune si speram noi sa fie doar inceputul.

FLASH:
•Arbitrul de centru, Marian Lazar (Medias) a acordat nu mai putin de sapte cartonase galbene: sase iesenilor si doar unul oaspetilor.
•dupa pauza, antrenorul iesean Leonida Nedelcu face o mutare inspirata aruncindu-l in focul luptei pe Onofras si scotindu-l pe Poenaru. Onofras a facut prin urmare tandem in atac cu Serban in timp ce Ionescu a fost trecut pe postul olteanului, mijlocas dreapta.
•capitanul echipei noastre, Ciprian Paraschiv a reusit din nou sa fie unul dintre cei mai buni de pe teren, demonstrind ca merita banderola de capitan.
•portarul Moraru s-a dovedit a fi inspirat, interventiile sale dind incredere coechiperilor.
•cel mai bun jucator al oaspetilor a fost purtatorul tricoului cu numarul 3, Sorin Balan, curtat nu demult si de campioana tarii, Rapid.
•in tribuna oficiala a luat loc o figura obisnuita de acum pe stadioanele iesene, Vasile Simionas.
•pe parcursul reprizei secunde, Ion Serbina se arata optimist in legatura cu salvarea echipei de la retrogradare: "Dupa cum vad, nu vom retrograda pentru ca sint altii mai slabi ca noi".
•inainte ca Matinca sa execute penalty-ul, presedintele Costel Radeanu repeta intr-una: "Sa vezi ce-i fac daca rateaza". Dupa ce mingea a intrat in poarta, acesta a sarit realmente de pe scaun imbratisindu-se cu restul oficialilor din apropiere.

Declaratii dupa meci:
Leonida Nedelcu: "Din pacate fiecare meci e capital pentru noi pentru ca nu e asa usor sa joci cu acesti copii cu sabia lui Damocles deasupra capului. Fiecare meci pierdut pe teren propriu ar insemna practic retrogradarea, astfel ca nu ne era permis sa facem nici un pas gresit. Avem un lot foarte subtire si trebuie sa aducem puncte si de afara. Gindurile noastre se indreapta acum spre Pitesti. Daca vom inscrie noi primii, totul va fi bine. Fac apel la conducere, pentru ca un gospodar isi face vara sanie si iarna caruta, sa inlesneasca aducerea unor jucatori de divizia B in Copou. Daca sint de "C" de "C" vor juca. Eu le-am inaintat o lista cu sapte jucatori de care am nevoie pe posturile deficitare, printre care Stoian si Constantin pe care-i consider extrem de utili echipei. Restul numelor nu le voi face publice dar voi dezvalui posturile: un fundas stinga, fundas central la marcaj, un mijlocas dreapta, o extrema dreapta si chiar un atacant. Despre joc? Baietii au jucat mai bine si-i felicit". In final, la vestiare si-a facut aparitia presedintele Radeanu care i-a imbratisat pe cei doi tehnicieni ieseni.
•Puiu Antohi: "Ne asteptam la un meci greu, data fiind criza prin care trec jucatorii ieseni. Sincer, am venit la Iasi cu gindul de a nu pierde insa surprinzator, dupa primirea primului gol, baietii mei au lasat-o mai moale in loc sa atace. Ce sa-i faci, asta-i mentalitatea noastra. Nu cred ca a fost rea vointa, ci mai degraba neputinta. Urez succes iesenilor pe mai departe si le doresc sa se salveze de la retrogradare".