Fotbal - Divizia B: Unii domina, altii inscriu

17 Martie 2003
903 Vizualizari | 0 Comentarii
•Unirea 2002 Focsani - Poli Unirea Iasi 1-0 (0-0)

Prima runda a returului din cadrul Diviziei B de fotbal a programat sambata meciul dintre Unirea 2002 Focsani si Poli Unirea Iasi, oaspetii sosind in Vrancea cu gandul revansei, dupa infrangerea din tur, din Dealul Copoului. In fata a 3.500 spectatori si pe un teren destul de bun, elevii lui Marin Barbu nu au gasit insa drumul spre gol, desi au dominat uneori autoritar partida de la Focsani, acolo unde echipa gazda, pregatita de Ionut Chirila, a jucat mai pragmatic si a castigat spre finalul disputei. Iesenii rateaza o prima ocazie de gol prin Chiper (min. 12), dupa care Ghirie (min. 24) rateaza si el o buna oportunitate in contul vrancenilor. Pana la finalul primei reprize nu se inscrie nici un gol, gazdele ratand prin Caruntu si Paduretu, iar oaspetii, prin Botan. In repriza secunda, Poli Unirea domina autoritar partida, ratand alte mari ocazii prin Pacurar (min. 57) si Chiper (min. 75), care au fost singuri cu portarul advers Zdranga, dar nu au putut inscrie. Singurul gol al jocului s-a marcat in min. 85, atunci cand, dupa principiul "ocaziile se razbuna", focsaneanul Paduretu prinde un sut sanatos, pe jos, de la 30 metri, si il invinge astfel pe longilinul Matthyas: 1-0 pentru Unirea 2002. Iesenii asediaza apoi poarta gazdelor, portarul Matthyas se muta si el in careul vrancenilor in cele patru minute de prelungiri, dar golul nu vine in contul iesenilor, care pierd astfel prima confruntare a returului. De remarcat ca, in min. 89, gazdele au ramas cu un om mai putin pe teren, dupa eliminarea lui Ghirie, dictata de arbitrul Teo Craciunescu (Ramnicu Valcea), care s-a consultat cu asistentii Iulian Bedreaga (Galati) si Nicu Botezatu (Zarnesti) inaintea luarii deciziei finale. Observatorul meciului a fost galateanul Silviu Ioan. Au evoluat urmatoarele echipe:
- Unirea 2002 Focsani: Zdranga - Ciuteanu, D. Dogaru, Ciprian Dinu, Boiciuc - Caruntu, Paduretu, Cata (R. Dumitrescu 72', T. Stanciu 81'), Sararu - Ghirie, Modiga (Ionica 57').
- Poli Unirea Iasi: Matthyas - Bernard, Adrian Ilie, Vaduva - Abalasei, Mitruc (Florin Croitoru 69'), Botan, Chiper, Gheban (Ivasca 78') - Dobrea (Balba 64'), Pacurar. Nu au putut juca titularii Irinel Ionescu si Adrian Cristea, care sunt accidentati.
Celelalte meciuri de sambata, din runda cu nr. 16, au fost: International Pitesti - Electromagnetica Bucuresti 3-0 (1-0), Metalul Plopeni - Petrolul Ploiesti 0-1 (0-0) - oaspetii au castigat in min. 90, printr-un penalty usor acordat de arbitrul Cristian Balaj (Baia Mare) si transformat de Alin Savu, Cimentul Fieni - CSM Medgidia 1-1 (1-1), Foresta Falticeni - Midia Navodari 3-0 (neprezentare), Dacia Unirea Braila - Bucovina Suceava 1-0 (1-0), FC Onesti - Rulmentul Alexandria 2-0 (2-0) si Inter Gaz Bucuresti - Gloria Buzau 0-0. Etapa viitoare programeaza, pe 22 martie, meciurile Electromagnetica Bucuresti - Unirea Focsani, Poli Unirea Iasi - Metalul Plopeni, Petrolul Ploiesti - Cimentul Fieni, CSM Medgidia - Foresta Falticeni, Midia Navodari - Dacia Unirea Braila, Bucovina Suceava - FC Onesti, Rulmentul Alexandria - Inter Gaz Bucuresti si Gloria Buzau - International Pitesti.
Tot sambata, dar in Seria a II-a a Diviziei B, s-au jucat partidele: Universitatea Cluj - Extensiv Craiova 3-0, Minaur Zlatna - Corvinul Hunedoara 0-2, CSM Resita - Pandurii Targu Jiu 1-1, Gaz Metan Medias - ARO Campulung Muscel 1-0, FC Baia Mare - Apulum Alba Iulia 1-1 si FC Bihor Oradea - CFR Ecomax Cluj 1-0.
Au stat Industria Sarmei Campia Turzii si Olimpia Satu Mare.

Page time :0.1904 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020332 (s)