Fotbal, Divizia B: Veni, vidi, vici

17 Mai 1999
982 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM "Poli" Iasi - Gloria Buzau 0-3 (0-1) •Comportare slaba a atacantilor ieseni •Lacatus - un nume predestinat fotbalului

Stadion: "Emil Alexandrescu"
Teren: bun
Timp: mohorit
Specatori: 1.000
Au marcat: Lacatus (min. 1), Elisei (min. 85 si 89)
Cartonase galebene: Botan, Matinca, Serban / P. Daniel
Au arbitrat: Ispas Cojocaru - Paul Terteleac (ambii din Bucuresti) si Catalin Corcescu (Constanta)
Observator FRF: Marian Lazarescu (Bucuresti)
FCM "Poli": Antrenor: Mihai Danila
Gloria Buzau: Stoian - Coticiu, Stan, Constantin, Lambru - Lacatus, P. Daniel, R. Ioan, Nita (min. 86 Musceleanu) - M. Nicolae (min. 68 Lamba) - Elisei. Antrenor: Leonida Nedelcu

Nici bine nu se asezasera echipele in teren, cind mijlocasul oaspetilor - cu nume predestinat fotbalului, Lacatus, a sutat puternic de la 18 m, Cimpeanu a incercat sa respinga balonul, care insa, a ricosat din el in plasa portii iesene: 0-1. Fotbalistii nostri repun de la mijlocul terenului incercind sa nu acuze prea tare socul din chiar primul minut de joc. La un minut dupa inscrierea golului, Gloria s-a aflat la un pas de 2-0, atunci cind acelasi Lacatus a patruns spre careu nostru, insa a fost deposedat in ultima instanta de catre Mihai Botan. Prima ocazie a fotbalistilor gazda avea sa vina in minutul 5, cind Igor Corjan a sutat de la 3 m, in coltul scurt al portarului Stoian, insa goolkeeper-ul buzoian a reusit sa retina balonul. Oaspetii, care conduceau cu 1-0, nu renunta la ideea atacului, si astfel, in minutul 18, ei irosesc o noua ocazie de a marca prin Lacatus, care a reluat balonul cu capul, peste poarta aparata de Nelu Cimpeanu, la centrarea lui Nita. Fotbalistii ieseni incearca sa se apropie de poarta oaspetilor insa acuratetea in joc le lipseste cu desavirsire. In minutele 23 si 24, Cimpeanu se remarca din nou la suturile puternice expediate de Petre Daniel si Lacatus. Cu 15 minute inainte de finalul primei reprize, Matinca ii paseaza cu calciiul lui Ionescu, acesta trimite balonul prin fata portii oaspetilor, de unde Onofras reia, cu un sut puternic, insa, din pacate pentru noi, peste poarta, si astfel prima repriza se incheie cu avantajul minim al oaspetilor, 0-1. In repriza secunda FCM "Poli" incearca se egaleze, insa in minutul 49 Botan, a ratat o buna ocazie de a modifica tabela de marcaj. Sase minute mai tirziu activul virf de atac al Gloriei, Elisei, scapa pe contraatac singur cu Cimpeanu insa cu un reflex excelent portarul a reusit sa inlature pericolul. Iesenii joaca numai pe cartea atacului, incercind totul pentru a egala, insa Zeita Fortuna a tinut simbata cu fotbalistii din Cring. In minutul 60 Igor Corjan a ratat o noua ocazie de gol pentru FCM "Poli", "foarfeca"acestuia de la 7m de poarta adversa fiind retinuta de catre Stoian. Un minut mai tirziu Cojocaru trimite balonul cu capul, insa Stoian retine din nou. Portarul oaspetilor s-a mai remarcat si in minutele 68 si 76 atunci cint a intervenit salutar pentru echipa sa la loviturile cu capul ale fotbalistilor ieseni, Paraschiv si Cojocaru. In minutul 85 stadionul "Emil Alexandrescu" a fost redus la tacere; excelentul jucator Nita a luat o actiune pe cont propriu, a driblat tot ce a intilnit in cale, a pasat in careul iesean de unde Elisei l-a invins pentru a doua oara pe Cimpeanu, scorul devenind din acel minut 2-0. Si pentru ca ziua sa fie si mai neagra pentru fotbalul iesean, Elisei a pus capac, inscriind, in minutul 89 golul cu numarul trei al oaspetilor. Jocul s-a incheiat cu o victorie neasteptata a elevilor antrenorului Loni Nedelcu, o victorie care, sa o spunem sinceri, Gloria a meritat-o. Iesenii au evoluat fara motivatie, situatie speculata din plin de oaspeti. Aceasta infringere va naste multe semne de intrebare in Dealul Copoului, deoarece o echipa care intentiona sa promoveze nu are voie sa primeasca trei goluri pe teren propriu, fara a inscrie macar unul, cel de onoare.
In continuare va vom prezenta si celelalte rezultate ale seriei I: Laminorul Roman - Chindia Tirgoviste 4-0, Dacia Unirea Braila - Tractorul Brasov 0-1, FC Brasov - Dunarea Galati 3-1, Precizia Sacele - Sportul Studentesc 1-0, Rocar Bucuresti - Metrom Brasov 2-0, Midia Navodari - Poiana Cimpina 6-0, Cimentul Fieni - Nitramonia Fagaras 4-0 si Rulmentul Alexandria - Petrolul Moinesti 2-0.