Fotbal, Divizia B: Victorie la pas a fotbalistilor ieseni

7 Iunie 1999
722 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM "Poli" - Nitramonia 3-1 (1-0) •Dupa golul oaspetilor, antrenorul Sfrijan a plecat, de bucurie, spre vestiar

Stadion: "Emil Alexandrescu".
Teren: bun.
Timp: frumos.
Spectatori: aproximativ 800.
Au marcat: Serban (min. 39), Cotan (min, 60 - 11 m), Corjan (min. 87)/Greavu (min. 88).
Formatiile: FCM "Poli": Cimpeanu (min. 78, Chirila) - Bordeanu, Petrache, Gavrilescu, Ionescu, Cojocaru, Onofras (min. 60, Corjan), Botan, Serban, Matinca, Puscas (min. 61, Cotan).
Nitramonia: Ginga - Paduraru, Fatu, Constantinescu, Mitric, Ienciu, Gabor, Ivan, Cotinghi, Greavu, Enasteanu.
Arbitri: Mihail Ionescu - Stelian Dabi si Alexandru Nicolae (toti din Ploiesti).
Observator: Ion Toma (Piatra Neamt).
Cartonase galbene: Ginga.

Venita cu numai 11 jucatori, fara rezerve, formatia fagaraseana si-a vindut destul de greu pielea.
Iesenii au incercat sa domine adversarul, insa, Nitramonia a jucat cu mult curaj, lucru dealtfel, caracteristic unei echipe care nu are ce pierde. Punctul forte al fotbalistilor oaspeti a fost portarul Ginga, care a scos cam tot ce se putea. Prima ocazie a meciului i-a apartinut lui Serban, care a reluat, cu capul, un balon centrat de catre Bordeanu, insa Ginga a scos de pe linia portii. In minutul 19, Cojocaru a sutat formidabil dintr-o lovitura libera de la aproximativ 22 m, insa balonul s-a lovit de incheietura barelor. Cu sase minute inainte de finalul primei reprize, Bordeanu a centrat si Serban a reluat cu capul in plasa portii lui Ginga - 1-0, scor cu care s-au si incheiat, de altfel primele 45 de minute.
Si in partea a doua a jocului iesenii au detinut o oarecare superioritate, astfel ca, in minutul 69, la o actiune a fotbalistilor nostri Cotan a fost faultat in careu, tot el executind si lovitura de la 11 m: 2-0. In minutul 87, actiunea personala a lui Corjan, acesta patrunde in careu, de unde il invinge cu un sut plasat pe goolkeper-ul oaspetilor: 3-0. Cu doua minute inainte de finalul jocului, Greavu inscrie golul de onoare al oaspetilor (3-1), in tabara Nitramoniei dezlantuindu-se o adevarata fiesta. Cu miinile gesticulind a bucurie, antrenorul Ionel Sfrijan a plecat chiar daca jocul nu se incheiase, spre vestiare.
A fost un joc frumos, pe care fotbalistii nostri l-au cistigat la pas. In urmatoarea etapa, ultima dealtfel, FCM "Poli" va evolua in deplasare, la Tractorul Brasov.