Fotbal - Divizia C: Apemin isi continua marsul triumfal

9 Noiembrie 1999
1143 Vizualizari | 0 Comentarii
•Meci cu opt goluri la Vaslui •Citadin repeta norma de patru goluri •Fortus aduce punct de "afara"

Penultima runda a turului de campionat nu a inregistrat surprize de proportii in seria I, a Diviziei C, remarcindu-se prin abundenta de goluri inscrise pe citeva stadioane. O surpriza prin proportiile scorului este rezultatul intilnirii de la Piatra Neamt unde liderul a ridiculizat-o pe Termoutilaj administrindu-i un sec 5-1. Desi la pauza scorul era egal, 1-1, in partea a doua gazdele au cedat inexplicabil, incasind nu mai putin de 4 goluri intr-un interval de 15 minute. De remarcat ca la oaspeti au evoluat ambii ex-ieseni, Petrache si Dobrea, ei reusind sa si inscrie cite un gol. In urma acestui succes, Apemin isi consolideaza pozitia de lider in timp ce gazdele coboara in clasament, ajungind pe pozitia a 8-a cu "-1" la adevar, dupa ce la inceputul stagiunii s-au aflat o buna perioada pe podium. O alta partida cu multe goluri s-a desfasurat la Vaslui, intre Sportul Municipal si Rafinaria. Gazdele s-au impus cu 5-3, repriza secunda numarind nu mai putin de sapte goluri. Omul meciului s-a numit Lungu (gazde), autor a patru goluri, el marcind mai mult de jumatate din reusitele echipei sale in cele 14 meciuri.
La Iasi, pe stadionul "Tineretului", elevii lui Ovidiu Burdujan si Gelu Paveliuc au reusit din nou patru goluri in fata suporterilor, "victima" numindu-se de aceasta data Siretul Bucecea. Paun, Basescu de doua ori si Lungu au parafat o victorie clara a iesenilor in urma careia Citadin ocupa, cu o etapa inainte de finalul turului, locul cinci cu 23 de puncte, dar cu un "adevar" negativ (-1). Cealalta echipa din Iasi, Fortus, a reusit sa "ciupeasca" un punct alb pe terenul "lanternei", locul ocupat de elevii lui Corneliu Costachescu si Narcis Ciocirlan dupa 14 jocuri fiind 13 cu 14 puncte. Victorie, dar nu fara emotii, au izbutit si dornenii pe teren propriu, 3-1 cu Cimentul Bicaz, golurile decisive venind spre usurarea gazdelor in ultimul sfert de ora al partidei. Cu o etapa inainte de finalul turului de campionat se cunoaste campioana de toamna, Apemin Borsec parcurgind fara greseala pina acum drumul catre divizia B. La opt puncte in spate, Pro Mobila Vatra Dornei mai spera inca la o minune doar aceasta mai putind schimba soarta promovatei din aceasta serie. Daca lucrurile sint clare la polul "pozitiv", la cel opus caile sint cam intortocheate, sase echipe luptindu-se pentru evitarea retrogradarii. Echipele din judetul Iasi mai au cite un meci de disputat, cu exceptia CFR din Pascani care este situata momentan pe locul cinci. Citadin ocupa locul sase iar Fortus pozitia a 13-a, una deloc linistitoare pentru elevii lui Costachescu.