Fotbal - Divizia C: Victorie fara istoric pentru Poli II Unirea

9 Octombrie 2005
653 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli II Unirea - Viitorul Liteni 3-0 (1-0), in etapa a VI-a a Diviziei C de fotbal •Fotbalistii ieseni sunt pe locul 2 in liga a treia, la un singur punct in spatele liderului FCM II Bacau •In aceeasi etapa a Diviziei C, FCM Pascani - MGM Leonard Pascani 3-0

Dupa dusul rece din etapa trecuta de la Neamt, cand Poli II Unirea a fost invinsa cu scorul de 3-0 de Flacara Brusturi, fotbalistii de la Poli II Unirea s-au razbunat ieri pe Viitorul Liteni. In fata unei echipe tinere, dar ambitioase, jucatorii pregatiti de Adrian Kereszy au dominat partida la toate capitolele, reusind chiar sa deschida repede scorul prin Bilba, in minutul 5. Acesta avea sa fie, de altfel, si scorul pauzei, iesenii ratand alte cateva ocazii bune in primul act. Dupa odihna, acelasi Bilba a majorat diferenta, in minutul 48, inchizand practic disputa. Pana la final si-a trecut numele pe lista marcatorilor si Pandele, care in minutul 81 a inchis tabela la un neverosimil 3-0, in favoarea formatiei Poli II Unirea. La finalul partidei, disputata aseara, pe Stadionul Emil Alexandrescu, din dealul Copoului, antrenorul Adrian Kereszy s-a declarat multumit de prestatia elevilor sai, regretand inca o data ca Poli II a pierdut trei puncte importante, etapa trecuta la Targu Neamt. "Am dominat o echipa tanara si ambitioasa la toate capitolele si eu zic ca am meritat cu prisosinta acest succes. E pacat ca nu am reusit un rezultat mai bun etapa trecuta, dar am pierdut o lupta, si nu intreg razboiul. Vom incerca sa revenim cat mai repede pe cea mai inalta treapta a podiumului. Pana la finalul campionatului mai avem destule meciuri in care sa recuperam diferenta care ne desparte de FCM II Bacau", a spus Adrian Kereszy. Impotriva echipei din Liteni, tehnicianul iesean a trimis in teren urmatorul unsprezece: Plesca, Apetroaie, Vranceanu, Cita, Ungureanu, Tincu, Cosovschi ('72 Filip), Chiper ('46 Micu), Stanciu, Bilba, Pacurar ('70 Pandele). Principalul adversar al iesenilor in lupta pentru promovarea in Divizia B, FCM II Bacau a pierdut primele puncte din aceasta editie de campionat, remizand, scor 1-1, in disputa cu Pambac Bacau. In aceste conditii, dupa 6 etape din aceasta editie de campionat, Poli II Unirea ocupa pozitia a doua in clasament, cu 15 puncte, unul mai putin decat liderul FCM II Bacau. Etapa viitoare, Poli II Unirea va intalni in deplasare formatia FC II Botosani. In aceeasi etapa a Diviziei C de fotbal, FCM Pascani a castigat fara drept de apel derbiul local cu MGM Leonard Pascani, scor 3-0 (1-0), prin reusitele lui Riscu (2) si Dutu.

Page time :0.1959 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019071 (s)