Fotbal: Iesenii au razbunat infrangerea din campionat

24 Februarie 2000
1943 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli - Laminorul Roman 5-1 (3-1), intr-un meci amical •returul va avea loc sambata, la Roman

Ieri dimineata, de la ora 11, FCM Poli a disputat in Copou primul meci amical mai "tare" din aceasta iarna, cu exceptia celor din Italia. Pe un teren destul de bun, acoperit cu un strat subtire de zapada, elevii antrenorilor Leonida Nedelcu, Dorinel Toiu si Nelu Campeanu au evoluat peste asteptari impotriva divizionarei B, Laminorul Roman, scorul inregistrat la final scutindu-ne de prea multe comentarii. La primul fluier al "centralului" Toni Helesteanu, cei doi "principali", Leonida Nedelcu (FCM Poli) si Ion Radu (Laminorul Roman) au trimis in teren garniturile: Stoian-Gavrilescu, Paraschiv, Constantin, Gheban-Basescu, Medeleanu, Radu, Nita-Serban, Ionescu, respectiv Robu-Ghinea, Ghidarcea, Baciu, Dinu-Codreanu, Mitruc, Cozma, Susanu-Tiganus si Campeanu.

Scorul a fost deschis de oaspeti, Tiganus inscriind in minutul 13. Dupa numai doua minute, Serban inscrie si restabileste egalitatea, din acel moment pe teren fiind prezenta doar o singura echipa, FCM Poli. Urmare a unui joc colectiv eficient si bine gandit, gazdele preiau conducerea in minutul 32, prin golul marcat de Ionescu, acesta transformand cu fenta un penalty "cu cantec" la un fault asupra lui Serban. Ceva mai tarziu, Paraschiv se intercaleaza in atac si plaseaza impecabil balonul in plasa, cu capul, stabilind scorul final al primei reprize, 3-1.

De partea cealalta, elevii lui I. Radu au si ei cateva situatii de a inscrie, ramase insa fara succes in fata ordonatei aparari iesene. La reluare, ambii tehnicieni opereaza cateva modificari in vederea rularii cat mai multor jucatori, fiind introdusi pe parcurs Andries, Urdaru, Fieraru, Onofras, Fl. Sandu, Campeanu, Vintila, Ilie, Burcea, Soponariu (FCM Poli) si respectiv Manea (Robu), Caluseru (Campeanu) - Laminorul Roman. In continuare, jocul se deruleaza cu predilectie spre poarta laminoristilor si Onofras ridica scorul la 4-1 in minutul 48.

Spectatorii aflati intr-un numar destul de mare pe marginea terenului mai cer goluri si cel de-al cincilea vine firesc, pe fondul dominarii gazdelor, autor Fieraru, in minutul 65. In replica, laminoristii riposteaza prin cateva contraatacuri palide insa Campeanu dovedeste ca mai are inca puterea sa imbrace tricoul de portar al echipei, plonjand spectaculos in cateva randuri. Scor final FCM Poli - Laminorul Roman 5-1 si "returul" de sambata se anunta a fi extrem de interesant.

La intalnire au asistat pe langa oficialii din Copou si persoane din anturajul clubului, echipierii divizionarei C, CFR Citadin, sositi la meci impreuna cu tehnicienii Burdujan si Paveliuc, imediat dupa terminarea antrenamentului din "Abator".

De remarcat si brigada de arbitri care a oficiat intalnirea: "centralul" Toni Helesteanu i-a avut ca asistenti pe omul de presa, radio si televiziune, Paul Costas, fundasul Dragos Urdaru (in prima repriza) si organizatorul de competitii Tibi Stefanescu (in repriza secunda). Spre sfarsitul partidei, acesta din urma a starnit amuzament in randul celor de pe margine, vorbind la telefon. Intrebat fiind cu cine a purtat convorbirea, ne-a raspuns ironic "cu arbitrul de centru; nu asa se procedeaza in Italia?"

Tehnicienii ieseni s-au aratat multumiti de evolutia baietilor, rezervele ridicandu-se la valoarea celor introdusi de la inceput. "A fost un joc placut, foarte bun, iar rezultatul, desi nu este cel mai important, ma multumeste foarte mult. Ati vazut atmosfera din echipa. Nu mai sunt vedete, toti sunt pe picior de egalitate", a spus "principalul" Leonida Nedelcu.

De partea cealalta, antrenorul Laminorului Roman a precizat ca "a fost un joc bun, pe un teren acceptabil si sper ca cel de sambata sa fie cel putin la fel de disputat. Eu zic ca scorul este putin sever fata de ceea ce s-a intamplat in teren, dar nu asta conteaza, ci relatiile de joc. Mi-am menajat cativa jucatori pe care sper sa-i introduc in meciul retur".

Partida "retur" va avea loc sambata, la Roman, cel mai probabil pe terenul pe care-si disputa Laminorul meciurile din campionat. Din cate se pare, antrenorii ieseni vor utiliza in acel meci doar echipa de baza, cea cu care se va aborda (mini) returul.

Fortus pierde la Pascani

Tot ieri, divizionara C, Fortus Iasi, a sustinut la Pascani un alt amical impotriva colegei de serie, CFR din localitate. Feroviarii lui Dan Negri s-au impus in final la limita, scor 1-0, unicul gol fiind marcat de Rascu. Antrenorii ieseni, Nichi Costachescu si Narcis Ciocarlan, au aliniat la primul fluier formula: Simionas-Cazacu, Lohan, Cantea, Dascalu - Banta, Bozianu, Dragoi, Scripca, Manole si Andrus, pe parcurs mai fiind introdusi Pintilie, Ciocoiu, Chiper, Diaconescu si Boghian.