Fotbal: Japonia a trimis Danemarca acasa

25 Iunie 2010
1030 Vizualizari | 0 Comentarii
Pentru a doua oara in istorie, Japonia a reusit sa ajunga in optimile de finala ale Campionatului Mondial de fotbal. Asiaticii au invins aseara pe Danemarca, cu scorul de 3-1, obtinand o calificare meritata in fazele superioare ale competitiei. Honda si Endo au inscris in prima repriza, danezii au revenit prin Tomasson, iar Okazaki a inchis meciul pe final. Cu dorinta de a ajunge in optimi fara emotii, Japonia a inceput meciul cu acceleratia la podea. Doar 17 minute au trecut pana la deschiderea scorului, Honda executand perfect o lovitura libera din pozitie centrala. Danezii nu s-au invatat minte de la aceasta faza si au acordat cu lejeritate si alte lovituri libere japonezilor. Iar acestia si-au primit bucurosi cadourile si au profitat din nou, in minutul 30, de aceasta data Endo invingandu-l pe Sorensen din faza fixa. A doua repriza a inceput cu o ocazie mare de gol a Japoniei. Bineinteles, tot din faza fixa. Marcatorul golului 2, Endo, a trimis superb cu bolta din lovitura libera de la peste 35 de metri, vazandu-l pe Sorensen iesit dintre buturi, dar portarul danez s-a repliat la timp si a scos de sub transversala. Spre jumatatea reprizei secunde, Danemarca a inceput sa preseze din ce in ce mai amenintator in preajma careului advers, iar in minutul 80 Hasebe l-a impins pe Agger in propriul careu, iar arbitrul a dictat penalty. Tomasson a executat de la punctul cu var si era aproape sa rateze, Kawashima respingand incredibil, insa mingea a revenit la Tomasson care a inscris primul sau gol dupa 2 ani de seceta la nationala. Cu un minut inainte de expirarea timpului regulamentar, Japonia a decis soarta meciului prin reusita lui Okazaki, acesta marcand cu poarta goala in fata, dupa ce Sorensen isi parasise postul in intampinarea lui Honda. Japonia a reusit astfel sa se califice in optimi, acolo unde vor intalni pe Paraguay. Primul loc in Grupa E a fost ocupat insa de Olanda, care a incheiat meciurile din aceasta grupa cu o victorie, scor 2-1, in fata Camerunului. Pentru olandezi au marcat van Persie (‘36), Huntelaar (‘86), in timp ce pentru africani a egalat la 1, Eto’o, in minutul 66, din penalty. Fara Robben, olandezii au detinut controlul asupra meciului, avand in Sneijder si Van der Vaart doi oameni capabili sa ofere oricand pase inteligente spre singurul varf impins, Robin van Persie. Si varful lui Arsenal a deschis scorul in minutul 36, finalizand din pasa inteligenta a lui Van der Vaart, la care Kuyt a facut un paravan util. Atitudinea africanilor s-a schimbat dupa pauza. Aboubakar a fost mutarea castigatoare a lui Paul le Guen, tanarul mijlocas facand cateva actiuni bune care au pus in pericol poarta lui Stekelenburg. Egalarea a venit in cele din urma in minutul 66, dintr-un penalty transformat fara probleme de Samuel Etoo, dupa un hent al lui Rafael Van der Vaart. Olandezii l-au aruncat imediat in lupta pe Arjen Robben, iar mijlocasul lui Bayern a fost si de aceasta data omul decisiv, contribuind serios la victorie. Cu patru minute inainte de final, Robben a plecat intr-o cursa in banda dreapta pe care a incheiat-o cu un sut fenomenal in bara, iar de aici mingea a ricosat la Huntelaar, autor al unui gol simplu din fata portii goale. Dupa acest rezultat, Olanda termina Grupa E pe primul loc si va intalni in optimile de finala Slovacia. Clasament Grupa E 1. Olanda 3 3 0 0 5-1 +4 9p 2. Japonia 3 2 0 1 4-2 +2 6p 3. Danemarca 3 1 0 2 3-6 -3 3p 4. Camerun 3 0 0 3 2-5 -3 0p