Fotbal: Midia Navodari a dominat copios dar a gresit incredibil

•FCM "Poli" Iasi - Midia Navodari 4-2 (4-0)

Timp: racoros.
Spectatori: 3500.
Formatiile: FCM "Poli": Cimpeanu - Bordeanu, Petrache, Paraschiv, Gavrilescu, Cojocaru, Manole (min. 46, Onofras), Botan, Puscas (min. 55, Ionescu), Matinca, Corjan (min. 70, Serban). Antrenor: Mihai Danila
Midia: Sirbu (min. 36, Dinica) - Gherbezan, Dragomir, Mirea, Toma (min. 89, Plesa), Bealcu, Gheorghiu, Matei, Chirea, Dicu, Sararu. Antrenor: Virgil Dridea
Au marcat: Cojocaru (min. 24,33), Matinca (min. 35), Puscas (min. 43) / Toma (min. 53), Dicu (min. 88)
Cartonase galbene: / Gheorghiu
Arbitri: Marin Ezaru (Craiova) - Adrian Kosztelnic si Gheorghe Petrache (ambii din Calarasi)
Observator FRF: Adrian Porumboiu (Vaslui)

Jocul de simbata a inceput intr-o surprinzatoare nota de dominare a oaspetilor care au avut in fundasul stinga Dragomir un adevarat motor al echipei. Prima faza notabila a meciului i-a apartinut lui Sararu, care in minutul 13 a reluat cu capul un balon centrat de catre Chirea, insa Cimpeanu a retinut fara probleme. In minutul 24, Matinca centreaza in careul oaspetilor, portarul Sirbu sare doar pentru fotoreporteri, si Cojocaru pe faza inscrie: 1-0.

In minutul 33, acelasi Matinca centreaza, Sirbu prinde mingea, insa o scapa si din nou Cojocaru puncteaza: 2-0. Doua minute mai tirziu, Gavrilescu centreaza in careul celor din Navodari si Matinca, din alergare, inscrie fara nici o opozitie din partea aceluiasi gafeur Sirbu: 3-0. Scorul final al primei reprize a fost stabilit de catre Puscas, care in 43 a patruns in careu si l-a executat cu singe rece pe noul portar intrat Dinica. In repriza secunda oaspetii nu renunta la ideea inscrierii unui gol si in minutul 53 isi vad visul implinit prin reusita lui Toma, 4-1. Trei minute mai tirziu oaspetii au ratat o mare ocazie de a inscrie: Cimpeanu a trimis in corner un balon sutat de catre Sararu de la doar 2m. In minutul 88, Sararu stabileste scorul final al intilnirii, 4-2, dupa un joc in care oaspetii au jucat ca la Navodari.

Dupa joc cei doi antrenori au declarat: "Meciul a fost unul cu valente tehnice de nivel calitativ superior Diviziei B. Au existat, in aceasta intilnire, doua reprize diferite. In prima repriza jocul a fost echilibrat insa am primit goluri, pot sa spun, datorita portarului Sirbu, care a avut greseli inadmisibile. In partea a doua a jocului am fost oarecum superiori, insa nu am reusit sa recuperam diferenta de patru goluri. Oricum victoria echipei FCM "Poli" este una meritata" (Virgil Dridea);
"A fost un meci considerat de noi ca unul dificil. Am incercat sa depasim perioada nefasta prin care am trecut. Important va fi pentru noi si ca situatia financiara sa se redreseze". (Mihai Danila).