News Flash:

Fotbal - Sezonul 2002-2003

2 Iulie 2002
2865 Vizualizari | 0 Comentarii
S-au stabilit seriile din cele trei esaloane

•Principalele adversare ale formatiei Poli Unirea Iasi sunt Petrolul Ploiesti, Cimentul Fieni, Midia Navodari, Electromagnetica Bucuresti si FC Onesti •Daca Petrolul fuzioneaza cu Astra, in liga a doua va ajunge FC Prahova II Ploiesti •SM Vaslui nu mai joaca alaturi de ieseni

Nu cu multe zile in urma, FRF a hotarat configuratia celor trei esaloane din fotbalul autohton, pentru sezonul 2002-2003. Astfel, Comitetul Executiv al Federatiei Romane de Fotbal a stabilit echipele care vor evolua in Diviziile A, B si C, printre ele fiind si Poli Unirea Iasi (Seria I a Diviziei B), respectiv Telecom Iasi, RATC CFR Moldova Iasi, CFR Pascani si Viitorul Harlau (Seria I a Diviziei C). De remarcat ca SM Vaslui a fost repartizata in Seria a II-a a Diviziei C si nu va mai evolua alaturi de echipele iesene. In esalonul secund, formatia din Copou va evolua alaturi de echipe puternice, precum Petrolul Ploiesti, Cimentul Fieni, Midia Navodari, Electromagnetica Bucuresti sau FC Onesti. Daca Petrolul Ploiesti va fuziona cu Astra Ploiesti, noua echipa va purta numele de FC Prahova Ploiesti si va juca in Divizia A. In Seria I a Diviziei B va ajunge atunci FC Prahova II Ploiesti, fara drept de promovare, fiind o echipa satelit. De asemenea, in prima liga mai sunt probleme cu echipele "U" Craiova si AEK Bucuresti, legate de orasele unde acestea isi vor disputa partidele considerate pe teren propriu.
Iata componenta diviziilor, cu mentiunea ca in Divizia C vom specifica si simbolul judetelor aferente:
- Divizia A:
1. FC Dinamo Bucuresti; 2. FC National Bucuresti; 3. FC Rapid Bucuresti; 4. FC Steaua Bucuresti; 5. CS Otelul Galati; 6. FCM Bacau; 7. FC Universitatea Craiova; 8. FC Ceahlaul Piatra Neamt; 9. FC Gloria Bistrita; 10. FC Arges Pitesti; 11. FC Brasov; 12. SC Astra Ploiesti; 13. FC Sportul Studentesc Bucuresti; 14. FC Farul Constanta; 15. FC AEK Bucuresti; 16. FC UTA Arad.
- Divizia B - Seria I:
1. FC Petrolul Ploiesti; 2. CS Cimentul Fieni; 3. CS Electromagnetica Bucuresti; 4. CS Midia Navodari; 5. CS Inter Gaz Bucuresti; 6. CSFC Onesti; 7. ANFC Tractorul Brasov; 8. AFC Foresta Falticeni; 9. SCSFC Metalul Plopeni; 10. FC Diplomatic Focsani; 11. FC Dacia Unirea Braila; 12. CS Poli Unirea Iasi; 13. FC Gloria Buzau; 14. CSM Medgidia; 15. CS Rulmentul Alexandria; 16. CS Metrom Brasov.
- Divizia B - Seria a II-a:
1. CSP UM Timisoara; 2. SCFC SA Baia Mare; 3. CSFC Oradea; 4. ASFC Extensiv Craiova; 5. CSM Resita; 6. FC Apulum Unirea Alba Iulia; 7. CSFC International Pitesti;
8. CS Aro Muscelul Campulung; 9. CFFC Minaur Zlatna; 10. CS Pandurii Lignitul Tg Jiu; 11. FC Universitatea Cluj; 12. CS Industria Sarmei Campia Turzii; 13. CS Gaz Metan Medias; 14. CS Gilortul Tg Carbunesti; 15. FC Corvinul Hunedoara; 16. SCF CFR Ecomax Cluj SA.
- Divizia C - Seria I:
1. FC Laminorul Roman (NT); 2. FC Petrolul Moinesti (BC); 3. FC Botosani (BT); 4. Clubul Rafinaria Darmanesti (BC); 5. CS Cimentul Bicaz (NT); 6. AS Municipal CFR Pascani (IS); 7. CS Aerostar Bacau (BC); 8. CS Minerul Crucea (SV); 9. FC Unirea Negresti (VS); 10. FC Ceahlaul II Piatra Neamt; 11. CS Telecom Iasi (IS); 12. CSFC RATC CFR Moldova Iasi;
13. CSM Bucovina Radauti (SV); 14. Letea Bacau (BC);
15. Viitorul Harlau (IS); 16. Filatura Falticeni (SV).
- Divizia C - seria a II-a:
1. FC Dinamo-Poiana Campina (PH); 2. CS Sportul Municipal Vaslui; 3. CS Petrolistul Boldesti (PH); 4. CS Conpet Ploiesti (PH); 5. CS Petrolul Braila; 6. FC Petrolul Berca (BZ); 7. CS Rulmentul Barlad (VS); 8. FCM Dunarea Galati; 9. CS Tricolorul Breaza (PH); 10. CS Chimia Brazi (PH); 11. CS Unirea Urziceni (IL); 12. Olimpia Ramnicu Sarat (BZ); 13. Turistul Pietroasa (BZ); 14. Victoria Galati
15. Metalul Baicoi (PH); 16. Sportul Ciorogarla (IF).
- Divizia C - seria a III-a:
1. AFC Rocar Bucuresti; 2. SC Juventus Bucuresti; 3. CS FC Callatis Mangalia (CT); 4. CS Aversa Bucuresti; 5. FC Dunarea Giurgiu; 6. ACS Venus Apa Nova Bucuresti; 7. Electrica Dobrogea Constanta; 8. CS Dunarea Calarasi; 9. FC Petrolul Unirea Bolintin Vale (GR); 10. SC Fotbal Oil Terminal Constanta; 11. FC Vointa Bucuresti; 12. CS Portul Hondor Constanta; 13. CS FC Neptun (CT); 14. FC Faur Bucuresti; 15. CFR Constanta; 16. CS Santierul Naval Tulcea.
- Divizia C - seria a IV-a:
1. ACF Dunarea Zimnicea (TR); 2. CS Alpan Universitatea Targoviste Sotanga (DB); 3. CS Pan Grup Armata Craiova (DJ); 4. CS Dacia Mioveni (AG); 5. CS Petrom Flacara Moreni (DB); 6. CFM Chindia Targoviste (DB); 7. AS Curtea de Arges (AG); 8. CS Petrolul Videle (TR); 9. CS Dunarea Calafat (DJ); 10. UFC Electro Craiova (DJ); 11. CS Petrolul Targoviste (DB); 12. CS Municipal ROVA Rosiori (TR); 13. CS Conired PAS Pucioasa (DB); 14. Fulgerul Leresti (AG);
15. Progresul Caracal (OT); 16. Turris Turnu Magurele (TR).
- Divizia C - seria a V-a:
1. AS Minerul Venus Motru (GJ); 2. SC Minerul Jilt Matasari (GJ); 3. CS Minerul Lupeni (HD); 4. FC Oltchim Ramnicu Valcea (VL); 5. FC Petrolul Stoina (GJ); 6. CSFC MInerul Moldova Naua (CS); 7. CSF Petrolul Dragasani (VL); 8. CS Severnav Drobeta Turnu Severin (MH); 9. FCM Viitorul Ramnicu Valcea (VL); 10. FC Novaci (GJ); 11. FC Petrolul Ticleni (GJ); 12. CS Dierna Orsova (MH); 13. AS Metalul Otelul Rosu (CS); 14. CS Minerul Berbesti (VL);
15. Mecanica Motru (GJ); 16. Real Vanju Mare (MH).
- Divizia C - seria a VI-a:
1. CS Jiul Petrosani (HD); 2. FC Politehnica Timisoara;
3. CS Certej (HD); 4. CA Atletic Club Universitatea Arad;
5. CS FC Electrica Timisoara; 6. FC Telecom Arad; 7. CSU Politehnica Timisoara; 8. CS Soda Ocna Mures (AB); 9. CS Muresul Deva (HD); 10. CS Cuprirom Abrud (AB); 11. CF Cugir 1939 (AB); 12. CS Dacia Orastie (HD); 13. CS West Petrom Arad; 14. CFR Teius (AB); 15. CS CFR Marmosim Simeria (HD); 16. CS Vulcan (HD).
- Divizia C - seria a VII-a:
1. CS Armata Targu Mures (MS); 2. FC Precizia Sacele (BV);
3. CS Chimica Tarnaveni (MS); 4. CS Romradiatoare Brasov; 5. SCS CS Oltul SA Sf. Gheorghe (CV); 6. CS Viromet Victoria (BV); 7. CS Nitramonia Fagaras (BV); 8. FC Gaz Metan Tg. Mures (MS); 9. FC Energia Unirea Feldioara (BV); 10. AS Unirea Ungheni (MS); 11. CS FC Budvar Odorheiul Secuiesc (HG); 12. FC Predeal (BV); 13. FC AMSO Sibiu; 14. Torpedo Zarnesti (BV); 15. Perko Sanzieni (CV); 16. Textila Cisnadie (SB).
- Divizia C - seria a VIII-a:
1. FC Olimpia Satu Mare; 2. CS FC Ariesul Turda (CJ); 3. AS Minerul Sarmasag (SJ); 4. AS Olimpia Gherla (CJ); 5. FC Armatura Zalau (SJ); 6. FC Unirea Dej (CJ); 7. CS Tricotaje Ineu (AR); 8. FC Somes Gaz Beclean (BN); 9. CS Crisul Alesd (BH); 10. FC Somesul Satu Mare 2002; 11. FC Oasul Negresti Oas (SM).
Grupaj realizat de Dan TEODORESCU
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1439 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019053 (s)

loading...