Fotbal: Ultima carte a FCM Poli a fost necistigatoare

5 Aprilie 1999
1145 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM "Poli" - Rocar Bucuresti 1-2 (1-2) •IGS -ul i-a provocat fiori lui Gigi Netoiu inainte de meci

Stadion: "Emil Alexandrescu".
Teren: moale.
Timp: racoros.
Spectatori: 5000.
Au marcat: 1-0 (min. 20 Gavrilescu), 1-1 (min. 31 Vrajitoarea), 1-2 (min. 45 Pitu).
FCM "Poli": Cimpeanu - Gavrilescu, Petrache, Paraschiv, Cojocaru, Bordeanu - Manole (min. 79 Chiper), Botan, Matinca - Decu (min. 59 Ionescu) si Onofras (min. 70 Sandu). Antrenor: Leonida Antohi.
Rocar Bucuresti : Tudor - P. Tinel, Termure, Margarit, Alexa - Lazar, C. Dinu (min. 75 Cristescu), Stancu (min. 64 Constantin), Stoian - Pitu si Vrajitoarea. Antrenor: Silviu Dumitrescu.
Cartonase galbene: Bordeanu, Cojocaru, Botan, Decu/Tudor, Termure, Stoian.
Cartonase rosii: Botan/Cristescu.
Au arbitrat: Sorin Vadana - Patritiu Abrudan si Mircea Ciglenean (toti din Cluj).
Observator FRF: Nicolae Rainea (Galati).

Inainte jocului FCM "Poli" - Rocar, a avut loc o demonstratie a Independent Guard Security (director general Costel Adascalitei), actiune care s-a petrecut pe pista stadionului. Coloana de sapte autoturisme, cu o motocicleta in fata au parcurs un sfert de pista cu girofarele si sirenele in stare de functionare, oprindu-se in fata tribunei oficiale. In momentul in care din autoturisme au iesit angajati ai IGS, cu cagule pe cap, Gigi Netoiu aflat in apropiere, impreuna cu antrenorul Silviu Dumitrescu, nestiind ce se petrece, a ramas pentru citeva momente uluit, prima impresie fiind, probabil, ca acei oameni cu fetele acoperite au ceva treaba cu el. Insa, dupa ce agentii s-au indreptat spre mijlocul terenului patronul Rocarului, a rasuflat usurat.

Jocul dintre cele doua echipe a inceput cu o usoara dominare teritoriala din partea bucurestenilor, care, in minutul 2, au trecut pe linga deschiderea scorului, atunci cind Nelul Cimpeanu a scos miraculos din fata lui Vrajitoarea. Iesenii au raspuns, peste patru minute, prin sutul lui Decu, insa peste poarta aparata de catre Tudor. In minutul 13, Tinel Petre, fundasul dreapta al Rocarului, a sutat foarte puternic, insa, din nou, Cimpeanu a scos din vinclul portii, un balon pe care scria gol. In minutul 20, cei aproximativ 5000 de spectatori erup de bucurie, atunci cind Gavrilescu a sutat dintr-un unghi inchis, mingea a lovit bara, dupa care a intrat in plasa portii lui Tudor, 1-0 pentru FCM "Poli".

In continuare, Rocar se arunca in atac si in minutul 31, Vrajitoarea, aflat in careul iesean, il executa cu singe rece pe Cimpeanu, oaspetii reusind egalarea, 1-1. In minutul 42, Botan este eliminat, foarte usor de catre centralul Sorin Vadana, in urma unui fault care nu ar fi meritat sanctiunea. Fotbalistul nostru a vazut rosu, deoarece, in urma cu citeva minute mai primise un "galben" pentru proteste. Oaspetii au profitat de acest lucru si peste patru minute (min. 45), in prelungirile primei reprize, Pitu a stabilit scorul primei reprize, dar si a meciului, 1-2.

In partea a doua a jocului, fotbalistii nostri au incercat sa egaleze, insa atacurile lor au fost oprite de catre fundasii adversi sau de centralul Vadana, pe motiv de faulturi in atac. Sa mai notam ca in minutul 85 a fost eliminat, pe buna dreptate, bucuresteanul Cristescu, care l-a "ras", pur si simplu, la o faza de atac a iesenilor, pe Vasile Matinca. Fluierul de final al clujeanului a cazut greu peste toti iesenii prezenti simbata la stadion.

Rocar nu este o echipa slaba, insa putea fi invinsa la Iasi, daca am fi fost ceva mai atenti in atac si daca am fi beneficiat de un arbitraj bun. Desi s-a pe ansamblu Cojocaru s-a descurcat in postura de libero, totusi a avut si citeva greseli de care adversarul ar fi avut ocazia sa profite. Marcel Cojocaru ramine un atacant care poate pune la grea incercare multe aparari, insa nu este o solutie pentru postul de libero.
De la FCM "Poli", o remarca in plus pentru Cimpeanu, Petrache, Gavrilescu, si Matinca.