• 10

Noroc

7863796

Fotbalistele de la Navobi au inceput returul cu un esec

In prima etapa a returului Ligii I de fotbal feminin, echipa Navobi Iasi a pierdut meciul cu Blue Angel Brasov, scor 1-0, la capatul unui joc dominat de iesence. Pentru liderul campionatului intern a marcat Nicoleta Barbosu, in minutul 12. Pe o vreme mohorata, ploioasa, un teren ud si dificil, cu cateva jucatoare accidentate, echipa din Iasi a reusit un meci foarte bun. Lipsa de experienta si nefinalizarea unor actiuni foarte bune au dus la un rezultat nefavorabil. Meciul a inceput sub dominarea echipei Navobi care a avut o prima faza de gol in minutul 2 cand Dascaleanu a insistat la o minge in dreapta terenului, a recuperat mingea, a patruns in careu si a sutat in stalpul din dreapta al portii. Replica brasovencelor a venit in minutul 12, cand Obreja a pasat in adancime, iar Nicoleta Barbosu a sutat din partea stanga, portarul iesean Madalina Enache a plonjat, dar mingea a sarit dintr-un smoc de iarba direct in poarta. In continuare, iesencele au dominat mijlocul terenului, au câstigat multe mingi, au combinat sigur si si-au creat câteva ocazii bune de a marca prin Puraci si Ceausu.
Dupa pauza, ocaziile au fost la ambele porti, atât fetele din Brasov cat si oaspetele din Iasi ratand pe banda rulanta. Totusi, cea mai clara ocazie a avut loc in minutul 86, cand Ceausu a scapat singura cu portarul brasovean, a fost trasa de tricou si s-a dezechilibrat, insa Andreea a ales sa continue faza, desi era penalty cu eliminare, si din cadere a sutat in bara transversala. In concluzie, Iasul rateaza sansa de a lua puncte de pe terenul din Cristian, Brasov, desi jocul a fost foarte bun si echipa merita cel putin un egal.
"Am pierdut un joc pe care l-am dominat, dar nu am reusit sa inscriem. Echipa a jucat bine, cu ambitie si determinare si de aceea nu am ce sa le reprosez fetelor. Asteptam meciul urmator, cu Targu Mures, unde speram sa jucam la fel de bine si sa obtinem un rezultat bun", a declarat Adrian Ambrosie, manager CS Navobi Iasi.
Dupa acest rezultat, Navobi este tot pe pozitia a treia in clasament cu 9 puncte, golaveraj 17-11. Urmatoarea etapa, CS Navobi va juca acasa, sâmbata, 10 noiembrie ora 11,00, in Copou pe terenul sintetic cu FCM Targu Mures.

Echipa: Madalina Enache - Ana Maria Rosu, Iulia Giurgica, Larisa Ambrosie, Olivia Obreja - Andreea Dascaleanu ('88 Artimeza Ciubotariu), Simona Anastasiu ('82 Ana Foia), Mihaela Ghebanoaiei, Rahela Gangal ('77 Stefana Ciobanu)- Andreea Ceausu, Caitlin Puraci. Rezerve: Roxana Prodan, Ramona Negri. Antrenori: Adrian Ambrosie si Andrei Ilasca.

Stiri despre: +navobi iasi +nicoleta barbosu