Fotbalistii de la Poli s-au inecat la mal

16 Februarie 2004
812 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Cluj - Poli Unirea Iasi 6-1, in ultima partida de verificare desfasurata in cadrul stagiului de la Arad •Sambata noaptea, fotbalistii de la Poli au revenit acasa dupa o saptamana de cantonament •Miercuri vine la Iasi divizionara A FCM Bacau, iar sambata Ceahlaul Piatra Neamt

La finalul stagiului de pregatire de la Baile Felix, fotbalistii de la Poli Unirea Iasi au disputat un meci de verificare in compania formatiei Universitatea Cluj. Daca precedentele rezultate au fost oarecum demne de remarcat, desi valoarea adversarilor nu a excelat in nici o partida, meciul disputat sambata, inainte de intoarcerea spre Iasi, a insemnat un galop de sanatate pentru echipa din Ardeal. Scorul final al meciului, 6-1 pentru studentii clujeni, reprezinta cea mai severa infrangere suferita in ultimii ani de echipa pregatita de Vasile Simionas. Evolutia scorului a fost de-a dreptul halucinanta. In timp ce fotbalistii ieseni nu s-au regasit, echipa din Cluj a inscris gol dupa gol, uitand parca atat de caracterul amical al partidei, cat si de faptul ca au intalnit liderul detasat al Seriei intai din Divizia B. Primul gol al meciului a fost inscris de ieseni, dar pana la pauza scorul a devenit 2-1 pentru gazde. In repriza a doua, fotbalistii lui Simionas au fost mai mult cu gandul la casa si au uitat ca trebuie sa mai joace o repriza. Astfel, la capatul reprizei a doua, iesenii au mai scos mingea din poarta de patru ori, de fiecare data echipa din Cluj fructificand la maximum gafele facute de oaspeti. Mai mult decat atat, arbitrul Marian Salomir, din Cluj, i-a eliminat pe parcursul meciului pe Gheban si Bernard, ambii fiind inlocuiti insa imediat dupa expulzare. Antrenorul Vasile Simionas a inceput meciul cu "sepcile rosii" in urmatoarea formula: Branet, Tinel Petre, Bernard, Ionescu, Ilie, Paraschev, Savu, Botan, Cristea, Pacurar si Balba. Golul iesenilor a fost inscris, in prima repriza, de atacantul Marius Pacurar.

Stan anunta penalizari

La finalul meciului, presedintele executiv Marius Stan s-a declarat surprins neplacut de replica palida pe care au dat-o jucatorii sai, neuitand sa anunte totodata si o serie de sanctiuni pentru infrangerea rusinoasa suferita in fata unui adversar teoretic mai slab si fara pretentii de promovare in primul esalon fotbalistic. Astfel, fiecare jucator care a evoluat in partida de sambata va primi o sanctiune de trei milioane lei pentru evolutia superficiala, penalizarea putand creste in cazul celor doi eliminati. "Eu ii inteleg pe jucatori ca erau obositi dupa doua cantonamente, dar nu se poate sa joci atat de slab in repriza secunda si sa faci atatea gafe doar din cauza lipsei de concentrare. Trebuia sa tinem un pic la orgoliul nostru si sa dam totul pe teren. Evolutia mai mult decat stearsa ii va costa insa pe fiecare dintre ei. Bine, totusi, ca acest dus rece a venit acum si ca mai avem timp sa ne revenim", a declarat presedintele executiv al iesenilor, Marius Stan.

Cinci partide la Felix

Intreg lotul deplasat la Baile Felix a revenit la Iasi in cursul serii de sambata. La capatul unui drum obositor, jucatorii au primit liber ieri de la antrenorul Vasile Simionas, pana astazi, la ora 16.00, cand este programat primul antrenament al noii saptamani. Miercuri este programat un amical pe Stadionul "Emil Alexandrescu", in compania formatiei FCM Bacau, sambata urmand sa soseasca la Iasi o alta divizionara A, Ceahlaul Piatra Neamt. Antrenorul Simionas s-a declarat multumit de conditiile oferite de statiunea din Felix, remarcand calitatea terenurilor, pana in momentul viscolului de miercuri, care a dat de altfel peste cap intregul program de pregatire. La Arad, Poli a disputat nu mai putin de cinci partide de verificare, din care a castigat doua, a remizat tot de atatea ori si a fost invinsa o singura data.