Fotbalistii ieseni au gasit linistea in mina de la Petrosani

7 Noiembrie 2005
751 Vizualizari | 0 Comentarii
•Jiul Petrosani - Politehnica Iasi 0-2 (0-1), in etapa a XII-a a Diviziei A de fotbal •Golurile Politehnicii au fost marcate de Ionut Bilba, din penalty si Marius Onofras, ambii ratand alte cateva mari ocazii de a majora diferenta •Cel mai bun jucator al partidei a fost insa Adrian Ilie, autor al unor interventii miraculoase •Fotbalistii ieseni au obtinut o victorie pretioasa in deplasare, urcand pe locul 9 in clasamentul Diviziei A •In minutul 75, Valeriu Bordeanu a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene •Etapa viitoare, programeaza peste doua saptamani derbiul moldav dintre Poli Iasi si FC Vaslu.i

Caseta tehnica a partidei:

Jiul Petrosani - Politehnica Iasi 0-2 (0-1)
Marcatori: Bilba ('14 - penalty), Onofras ('88)
Stadion: Jiul
Vreme: frumoasa
Gazon: bun
Spectatori: 5000 (50 de la Iasi)
Formatii: Jiul Petrosani: Hotoboc - Badoiu, Mihart, Kalai, Ciprian Petre - Voicu ('46 Vezan), Mircea Gheorghe, Paclesan, Boiciuc - Dragan ('65 Istinie), Drida ('65 Dulcea). Antrenor: Ionut Chirila.
Politehnica Iasi: Branet - Toma, Onut, Bernard, Bordeanu - Onofras ('90 Tincu), Mitruc ('65 Arhire), Adrian Ilie, Gavatorta, Rednic - Bilba ('73 Vrajitoarea). Antrenor: Ionut Popa
Jucatorul meciului: Adrian Ilie.
Arbitri: Robert Dumitru - 7, Nicolae Marodin - 7, Dumitru Bargaoanu - 7.
Cartonase galbene: Boiciuc, Mircea Gheorghe / Adrian Ilie, Bilba
Cartonas rosu: Bordeanu (cumul de cartonase galbene)
Observatori: Aron Huzu si Ion Turculeanu.

Inaintea meciului de la Petrosani, impotriva Jiului, antrenorul Politehnicii Iasi, Ionut Popa, declara ca are nevoie macar de un punct pentru a avea un final tur linistit. Fotbalistii sai i-au depasit insa asteptarile si au obtinut toate cele trei puncte din partida cu Jiul Petrosani. Golurile lui Bilba, din penalty, in minutul 14, si Onofras ('88) au parafat un nou succes pentru echipa din Copou, care a dovedit inca o data ca se simte mai bine in deplasare. Cu aceasta victorie, Politehnica nu numai ca si-a asigurat un final de tur linistit, dar a si reusit sa urce pana pe locul 9 in clasamentul la zi al Diviziei A. In fapt, aceasta este cea mai buna clasare a jucatorilor pregatiti de Ionut Popa in acest sezon. Prima ocazie a partidei de la Petrosani a apartinut gazdelor, care in minutul 12 au trimis prin Drida mingea in bara la o balbaiala in careul Politehnicii. In faza imediat urmatoare, Onofras a fost faultat in careu de Boiciuc, iar arbitrul Robert Dumitru a dictat fara ezitare penalty pentru Poli. Interesant este ca la aceasta faza, antrenorul Ionut Popa a venit la marginea terenului si l-a felicitat pe Dumitru pentru ca a acordat primul penalty pentru ieseni in acest sezon. "Am vrut sa-l pup pe arbitru, dar si asa ma huiduia lumea. A fost primul 11 metri pentru noi оn aceasta editie de campionat. Nici macar nu m-am uitat cand a executat Bilba. Parca el a оnscris, nu?", a spus Popa la finalul partidei.

Eroii Ilie si Branet

Ionut Bilba a executat cu siguranta si a deschis scorul spre surprinderea celor 5 mii de spectatori petrosaneni. Pana la finalul primei reprize, jucatorii din Copou puteau transa disputa, dar Onofras ('22) si Bilba ('42) au ratat doua ocazii uriase, din postura de singuri cu portarul Hotoboc. Intre timp insa, acelasi Drida a ratat egalarea in minutele 39 si 44, ambele faze remarcandu-l inca o data pe portarul Cristian Branet. Repriza a doua a debutat cu iuresul gazdelor, care in minutul 59 au trimis doua suturi spre buturile iesene, dar Adrian Ilie, cel mai bun jucator si in meciul de ieri s-a aruncat ca un kamikaze si a deviat balonul trimis de Drida. Acelasi fotbalist a scapat singur cu Branet, un minut mai tarziu, dar portarul lui Popa, ajutat de Ilie a blocat balonul trimis de Drida. In minutul 62, Badoiu a driblat trei adversari, a ajuns in careu de unde a sutat superb, dar balonul a fost retinut cu siguranta de Branet. La trei minute de la aceasta faza, Bilba a avut din nou sansa sa inchida partida, dar a fost blocat in ultima clipa de portarul Hotoboc si s-a aruncat aiurea in careul petrosanean.

Lovitura lui Onofras

Cu un sfert de ora inainte de finalul partidei, Valeriu Bordeanu a vazut al doilea cartonas galben pentru un fault de joc si a fost eliminat corect de arbitrul Robert Dumitru. Chiar si cu un jucator de camp mai putin, Poli a dat lovitura in minutul 88, prin Onofras care a recuperat un balon la mijlocul terenului si, dupa o combinatie cu Bogdan Vrajitoarea, a ramas singur cu portarul Hotoboc si a оnscris cu un sut la coltul din stanga acestuia. Golul lui Onofras nu numai ca a parafat o victorie de moral a iesenilor, dar a si produs urcarea pe locul 9 a Politehnicii, in clasamentul Diviziei A de fotbal, echipa din Copou, detronand la golaveraj formatia Farul Constanta. In ultimele secunde ale partidei, Badoiu a mai trimis o data balonul in bara din interiorul careului iesean, dar nimic nu mai putea impiedica victoria meritata a Politehnicii in jocul de ieri, de la Petrosani. Etapa viitoare programeaza peste doua saptamani, in dealul Copoului, derbiul moldav dintre Poli Iasi si FC Vaslui, o partida care poate parafa ascensiunea fotbalistilor lui Ionut Popa in finalul acestui tur de campionat. Pana atunci insa, astazi la sediul Federatiei Romane de Fotbal va avea loc tragerea la sorti a sferturilor de finala ale Cupei Romaniei, faza in care Poli ar putea intalni una dintre echipele Rapid, FC National, Farul Constanta sau Politehnica Timisoara.

Declaratii la finalul partidei:

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Ma bucura aceasta victorie, dar imi pare rau de Jiul Petrosani, o echipa la a carei promovare in Divizia A am contribuit si eu. Scorul putea fi mult mai sever daca nu ratam incredibil, mai ales in prima repriza. In schimb in repriza a doua ne-am retras nepermis de mult, desi eu nu le-am cerut baietilor acest lucru. Asta face insa parte din mentalitatea jucatorilor romani, care simt ca trebuie sa conserve un rezultat minim. Arbitrajul a fost foarte bun si chiar vreau sa remarc acest lucru. Baietii m-au pacalit si acum trebuie sa-i chem la antrenamente abia vineri. Le-am spus ca daca pierd facem miercuri primul antrenament, daca remizam la Petrosani ne intalnim joi, iar daca luam toate cele trei puncte ii las liberi pana vineri. Acum trebuie sa vad cum ma descurc cu ei".

Ionut Chirila, antrenor Jiul Petrosani: "Pana acum am luat asupra mea toate rezultatele negative, dar de acum nu mai pot face acest lucru. Nu este vina mea ca ratam din 7 metri ocazii incredibile sau ca trimitem in bara cu toata poarta in fata, la fel cum nu eu am ratat 5 ocazii in meciul cu Dinamo Bucuresti. Aceasta este valoarea individuala a jucatorilor mei. Oricum, am intalnit o echipa foarte bine organizata si asezata in teren. Le-am si spus baietilor ca ii putem bate pe ieseni doar cu un joc combinativ, dar nu m-au inteles si asta ne-a costat la final".

Sorin Boca, presedinte Politehnica Iasi: "Am facut un joc foarte bun si trebuia sa incheiem conturile inca din prima repriza. Asa, am asteptat destul de mult sa ne desprindem si sa venim acasa cu toate cele trei puncte. Oricum baietii au facut un joc bun si voi propune Consiliului Director al clubului sa le deblocheze banii din prime si contracte in aceasta saptamana".

Ionut Popa a fost injurat la Petrosani

Tehnicianul Politehnicii Iasi nu a fost foarte bine primit la Petrosani, echipa de la care a ajuns in toamna anului trecut in dealul Copoului. Membrii galeriei gazdelor l-au injurat pe Ionut Popa la inceputul partidei, fapt care l-a enervat la culme pe antrenorul iesean, care a facut un rechizitoriu galeriei petrosanene la finalul meciului. "Nu ma asteptam sa fiu injurat in asemenea hal chiar aici la Petrosani. Am muncit aici pentru promovarea echipei si am lasat Jiul pe primul loc in Divizia B. Din pacate, civilizatia in Romania lasa de dorit", a spus Popa. Nici antrenorul Jiului, Ionut Chirila, nu are o relatie mai buna cu suporterii, acestia cerandu-i demisia la sfarsitul partidei cu Poli Iasi. De asemenea, si patronul Alin Simota l-a contestat la final pe Chirila, un tehnician al carui scaun se clatina tot mai mult. "Nu ma intereseaza ce spun suporterii, este dreptul lor sa ceara demisia oricui. Domnul Simota poate sa declare orice pentru ca este patronul echipei", a replicat Chirila. In schimb, in minutul 15, galeria Jiului a scandat numele lui Gheorghe Popescu, candidat pentru postul de presedinte al Federatiei Romane de Fotbal, gest imitat de suporterii ieseni. Referitor la demiterea lui Cosmin Olaroiu si posibila numire a lui Gheorghe Hagi оn functia de antrenor principal, la Politehnica Timisoara, Ionut Popa a spus: "Daca este implicat si Craciunescu, caruia inteleg ca i s-a propus functia de director general al clubului este de urmarit viitorul acestei echipe. Olaroiu este amicul meu si оmi pare rau pentru el ca a fost dat afara dupa doua victorii".

Page time :0.1901 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017690 (s)