Fotbalistii ieseni s-au comportat ca niste copilasi de gradinita

3 Mai 2004
592 Vizualizari | 0 Comentarii
•Callatis Mangalia - Poli Unirea Iasi 2-0, in etapa a XXIV-a a Diviziei B de fotbal •Jocul liderului Diviziei B a dezamagit inca o data, fiind departe de asteptarile microbistilor •Iesenii au expediat primul sut pe spatiul portii in minutul 85 •Jucatorii spun ca nu au putut dormi in noaptea dinaintea jocului din cauza unei petreceri care s-a desfasurat in hotelul unde era cazata si echipa •Presedintele Marius Stan lupta din rasputeri cu starea de automultumire a fotbalistilor ieseni

Poli Unirea Iasi s-a deplasat la Mangalia cu gandul de a sterge imaginea stearsa lasata in ultimele partide, in care jocul fotbalistilor lui Simionas a fost departe de pretentiile unei formatii care este cu un pas in primul esalon al tarii. Pe gazonul denivelat al terenului Callatis, fotbalistii ieseni au oferit inca o mostra de amatorism si lipsa de profesionalism, tratand superficial jocul cu formatia din Mangalia, invinsa etapa trecuta cu un zdrobitor 6-2 de Midia Navodari. Considerand ca pot promova fara sa mai depuna vreun efort, Cristea si compania s-au facut de ras in fata a aproape 300 de spectatori, care nu si-au putut stapani ironiile la adresa unei echipe ce la anul vrea sa dea piept cu Steaua si Dinamo. De altfel, aceasta nu este prima deplasare din acest retur de campionat cand publicul gazda a ironizat jocul iesenilor. Prima repriza a fost una saraca in faze de poarta, gazdele deschizand scorul in minutul 18 printr-un penalty transformat de Novac, acordat corect de arbitrul Farcas, la un fault al lui Bernard asupra lui Petrache. Singura ocazie mai de Doamne-ajuta a fotbalistilor de la Poli a fost un sut al lui Adrian Cristea dintr-o lovitura libera, in minutul 38.

Un sut pe poarta

Dupa o prima repriza slaba, toata lumea astepta din partea oaspetilor o reactie de orgoliu, dar iesenii s-au complacut, in continuare, si in actul secund intr-un joc fara orizont si mai ales fara angajament. In minutul 55, acelasi Cristea paseaza in fata lui Pacurar, care deviaza mingea pe langa portarul Avram, dar si pe langa poarta gazdelor. In urmatoarele cinci minute, gruparea de la malul marii are trei sanse bune de a transa disputa, dar, rand pe rand, rateaza inscrierea golului secund Cogali, cu doua suturi putin alaturi si Chelu, care ar fi putut profita de o gafa de incepator a portarului Dulcianu. Desprinderea gazdelor avea sa vina insa in minutul 74, cand Cogali, dintr-o lovitura libera, centreaza perfect pentru Voicu, care se inalta din mijlocul unor fundasi ieseni adormiti si inscrie frumos cu capul. Primul sut pe poarta lui Avram expediat de oaspeti, nimeni altii decat liderii Diviziei B, i-a apartinut lui Pacurar, care in minutul 85 a incercat vigilenta portarului constantean. Cu un singur sut pe spatiul portii, Poli nu putea spera sa obtina un rezultat pozitiv la Mangalia, in pofida declaratiilor lui Simionas, care inaintea jocului spunea ca merge la Constanta la victorie.

Scuze ca la gradinita

Cautand o scuza pentru evolutia lor penibila din timpul jocului, jucatorii liderului au acuzat faptul ca nu au putut dormi in noaptea dinaintea meciului din cauza unei petreceri organizate chiar in holul hotelului unde a fost cazata si echipa. Simtind ridicolul unor asemenea scuze, presedintele executiv Marius Stan, jenat si el de evolutia fotbalistilor pe care ii conduce, a declarat: "Nu putem invoca asemenea scuze de gradinita. Daca noi castigam, atunci nu mai spunea nimeni nimic. Nu se poate sa trecem cu vederea ca de cateva etape noi nu mai jucam nimic, desi am spus tot timpul ca nu suntem inca promovati. Daca baietii nu vor intelege ca trebuie sa revina cu picioarele pe pamant, atunci s-ar putea sa jucam si la anul tot cu Petrolul Moinesti sau Laminorul Roman. Ei au adus echipa in situatia de a nu mai castiga de trei jocuri si tot ei trebuie sa o scoata", a afirmat Stan. Cand nu mai arati fotbal de cateva etape si gasesti scuze dintre cele mai penibile, cum ca nu ai putut dormi inaintea unui joc, atunci se naste intrebarea daca fotbalistii de la Poli chiar au mentalitatea pe care ar trebui sa o aiba un jucator profesionist.
In etapa a XXIV-a a Diviziei B de fotbal, seria intai, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Gloria Buzau - Midia Navodari 1-1; CSM Medgidia - Unirea Focsani 2-1; Oltul Sfantu Gheorghe - FC Vaslui 0-2; Laminorul Roman - Petrolul Moinesti 2-0; Precizia Sacele - Poiana Campina 3-1; Electrica Constanta - Dacia Unirea Braila 0-1; Metalul Plopeni - FC Onesti 3-0.
Etapa a XXV-a programeaza sambata, 8 mai, urmatoarele partide: Poli Unirea Iasi - Dacia Unirea Braila; Petrolul Moinesti - Precizia Sacele; Callatis Mangalia - Gloria Buzau; Midia Navodari - Metalul Plopeni; FC Onesti - CSM Medgidia; Unirea Focsani - Oltul Sfantu Gheorghe; FC Vaslui - Laminorul Roman; Poiana Campina - Electrica Constanta.

Declaratii la finalul jocului:

Vasile Simionas, antrenor Poli Iasi: "Jucatorii mei au fost obositi dupa aceasta deplasare lunga, nici nu s-au putut odihni cum trebuie, din cauza galagiei de la hotel. Ma ingrijoreaza insa lipsa de angajament, frica de adversar din ultimele meciuri, dar si ineficacitatea atacantilor, care nu au mai marcat de mult. A fost un joc urat, fragmentat, cred ca s-a jucat efectiv doar 35 de minute in ambele reprize. Gazdele au fost peste noi, ne-au depasit la toate capitolele".
Imilian Serbanica, antrenor Callatis: "Sincer sa va spun, ma asteptam sa nu pierdem, dar nu chiar sa si castigam. Am reusit sa remontam moralul baietilor dupa esecul de la Navodari, cu 2-6, s-au mobilizat foarte bine, au dat tot ce au avut mai bun. Am fost mai buni, rezultatul nu cred ca a stat sub semnul intrebarii nici un moment".