Fotbalistii ieseni sunt de neoprit

9 Mai 2005
1322 Vizualizari | 0 Comentarii
•CFR Ecomax Cluj - Politehnica Iasi 1-1 (1-0), in etapa a XXV-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au reusit sa incheie neinvinsi o serie infernala de cinci jocuri disputate in 15 zile •De altfel, Politehnica este singura echipa din prima liga care nu a pierdut nici un meci din ultimele cinci disputate •Golul iesenilor a fost marcat de Marius Onofras, capitanul echipei din dealul Copoului la acest meci •Cu acest punct, jucatorii lui Ionut Popa au mai facut un pas mic, dar important pentru evitarea retrogradarii •La sfarsitul meciului, jucatorii ieseni au fost aplaudati, in timp ce antrenorului gazdelor, Aurel Sunda, i s-a cerut demisia •Etapa viitoare, Politehnica va intalni, pe teren propriu, formatia FC National

CFR Ecomax Cluj - Politehnica Iasi 1-1 (1-0)
Marcatori: Adrian Anca ('39)/Onofras ('76)
Stadion: CFR - Gruia
Spectatori: 3.000 (dintre care 40 de ieseni)
Vreme: ploioasa
Teren: alunecos
Echipe: CFR Cluj: Stef - Daniel Toma, Milosevic, Jula - Gosa ('78 Bruncevic), Marginean, Vlajic Djordjevici('81 Vintila), Florin Dan, Vasiie - Anca, Tilinca ('88 Georgescu). Antrenor: Aurel Sunda.
Politehnica Iasi: Branet - Adrian Toma, Baldovin, Ilie, Onut, Pоrvu – Onofras ('88 Mitruc), Gavatorta, Bernard ('60 Pacurar), Rednic – Bоlba. Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Bogdan Onut.
Arbitri: Lucian Dan - 5, Aurel Florescu - 5, Costin Florescu - 5.
Cartonase galbene: Vlajic, Tilinca / Onut, Bernard.
Observatori: Mircea Stoenescu si Vasile Avram (ambii din Bucuresti)

Cinci etape, atat au trecut de cand echipa de fotbal Politehnica Iasi nu a mai cunoscut gustul infrangerii in meciurile din prima divizie. Formatia pregatita de Ionut Popa este singura grupare din Divizia A care nu a pierdut nici un joc din ultimele cinci disputate. Cu o victorie si patru remize, fotbalistii ieseni au incheiat o perioada infernala, de 15 zile, in care au disputat nu mai putin de cinci jocuri, toate terminate cu rezultate pozitive pentru gruparea din dealul Copoului. Ultima isprava a jucatorilor lui Popa s-a consemnat sambata, la Cluj, cand Poli a terminat la egalitate, scor 1-1, cu formatia CFR, pregatita de Aurel Sunda. Dupa aceasta remiza formatia ieseana a mai facut un pas mic, dar sigur pentru evitarea retrogradarii, la finalul unui sezon in care multi oameni de fotbal o considerau o victima sigura. Fotbalistii pregatiti de Ionut Popa au resimtit in prima repriza a meciului de sub Feleac oboseala acumulata in cele doua saptamani infernale cu jocuri la distante de trei-patru zile si au prestat un joc modest, in nota meciului insa. De altfel, in primele 45 de minute s-au consemnat putine actiuni la cele doua porti, primul sut spre buturile iesene aparand in minutul 8, cand Florin Dan, fost jucator al formatiei din dealul Copoului, a sutat de la 25 de metri, putin afara. Cinci minute mai tarziu, Baldovin a trimis cu capul in bratele portarului clujean la o faza in care ramasese singur cu Stef.

Ratarea meciului

In minutul 17 insa, iesenii trec pe langa deschiderea scorului, dar Bilba a deviat cu capul pe langa poarta o minge la care portarul gazdelor a intarziat sa intervina. Acelasi Bilba a avut in minutul 29 o executie superba de la 20 de metri, dar Stef s-a intins si a respins in corner, urmat un minut mai tarziu de ratarea lui Onut, care a gresit voleul din prima, din interiorul careului si mingea s-a scurs pe langa buturile portii clujene. Desi Poli a avut ocaziile mai clare, gazdele au deschis scorul in minutul 39, prin Adrian Anca, atacantul lui Sunda reluand cu capul in poarta, de langa Adrian Ilie, o centrare a lui Djordjevici. Astfel, gazdele au intrat la cabine cu un avantaj de un gol, diferenta la care a pus umarul si brigada de arbitri condusa cu onor de Lucian Dan, din Aiud, ajutat la cele doua linii de fratii Aurel si Costin Florescu, care s-au intrecut in a impinge de la spate echipa pregatita de Aurel Sunda. Dupa pauza insa, datele problemei s-au schimbat radical, iesenii controland autoritar ostilitatile. Chiar si asa insa, prima ocazie mai importanta la poarta lui Stef a aparut abia in minutul 68, dupa o actiune frumoasa purtata pe traseul Rednic - Toma, primul finalizand cu un sut superb, care s-a scurs insa pe langa poarta. Actiunea lui Rednic si Toma a fost precedata de trei suturi marca Pirvu, fara sa puna in pericol avantajul gazdelor.

Onofras a dat lovitura

In minutul 76 insa, Poli a reusit sa egaleze prin Onofras, care a inscris cu capul dupa o centrare excelenta primita de la Onut, aflat in partea dreapta a atacului iesean, pe linia de fund a terenului. Onofras, capitan la acest meci, a reusit sa impinga mingea in poarta, cu toata opozitia portarului Stef. Interesant este ca, la aceasta faza, arbitrul asistent a ezitat sa indice gol, lasand decizia in seama centralului Lucian Dan, care nu a mai putut inchide ochii si de aceasta data, asa cum o facuse de nenumarate ori pe toata durata jocului atunci cand a fost vorba sa semnalizeze infractiunile comise de jucatorii clujeni. La doua minute de la gol, Poli putea da lovitura, dar voleul superb executat de Pacurar din coltul careului mare s-a scurs putin pe langa poarta lui Stef. Pana la finalul meciului, gazdele au incercat sa inscrie golul victoriei, dar cu toata sustinerea brigazii de arbitri, care a dictat o sumedenie de faulturi din apropierea careului iesean, echipa lui Sunda nu a mai putut trece de barajul ridicat de apararea pusa excelent la punct de antrenorul Ionut Popa. Finalul meciului i-a gasit pe spectatorii clujeni aplaudand echipa ieseana si cerand insistent demisia antrenorului Sunda. Astfel, Poli a mai facut un pas pentru evitarea retrogradarii si, neinvinsi de cinci etape, jucatorii ieseni asteapta cu un moral excelent disputa cu FC National. O victorie impotriva bancarilor, in meciul programat sambata, in dealul Copoului, cu incepere de la ora 18.00, poate parafa, cu patru etape inainte de finalul campionatului, salvarea formatiei iesene de la retrogradare. O performanta la care putini microbisti visau inainte de startul sezonului.

Declaratii la finalul meciului

Aurel Sunda, antrenor CFR Cluj: "Echipa mea se afla acum оn postura grea. Am jucat bine оn prima repriza, dar am luat gol la prima actiune mai consistenta de atac a oaspetilor. Nu avem оnca suficienta experienta pentru acest nivel. Am condus si cu Bistrita si cu Craiova acasa, dar am reusit sa castigam. Jucatorii mei sunt lipsiti de maturitate. Nu demisionez. Sunt un luptator, voi ramane la echipa si sunt convins ca ne vom atinge obiectivul, ramanerea оn prima divizie".

Narcis Ciocоrlan, antrenor secund Politehnica Iasi: "Sunt multumit de rezultat, de jocul din repriza a doua si de faptul ca nu am cunoscut оnfrangerea оn ultimele cinci jocuri. Ne gandim оn continuare la retrogradare, pentru ca situatia оn campionat e delicata, atat la titlu, cat si оn partea inferioara a clasamentului. Pot aparea surprize оn urmatoarele meciuri, de aceea noi trebuie sa castigam cat mai multe partide pana la sfarsitul acestei editii de campionat."

Marius Stan, presedinte executiv Politehnica Iasi: "Ma bucura in primul rand punctul obtinut. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam sa mai putem face un joc bun in conditiile in care am disputat cinci meciuri in 15 zile, am avut miercuri partida cu Steaua si a trebuit sa mai parcurgem si un drum foarte lung. Oricum, am obtinut un punct meritoriu, in fata unui adversar totusi modest. Mai mult decat punctul obtinut este important si faptul ca, in caz de egalitate de puncte, noi avem avantajul golului inscris in deplasare, fata de clujeni, care nu au reusit sa marcheze la Iasi. Important acum este sa invingem pe FC National, ca sa ne putem mari substantial sansele de mentinere in prima divizie".

Ionut Popa aplaudat de clujeni

Imediat dupa finalul jocului, fotbalistii ieseni, dar mai ales antrenorul Politehnicii, Ionut Popa, au fost aplaudati de suporterii clujeni, care i-au asteptat pe oaspeti la iesirea de la vestiare si i-au condus in aplauze spre autocar. In momentul in care clujenii au solicitat demisia lui Aurel Sunda, Ionut Popa a sarit in apararea tehnicianului de la CFR. "Nu este corect sa-i cereti demisia unui om care a facut o echipa puternica aici la Cluj. Ati uitat de punctele importante aduse in tur de aceasta formatie? Nu cred ca este corect sa pateasca asa ceva, pentru ca maine mi se poate intampla si mie la fel. Asa sunteti voi suporterii, de fiecare data dati vina doar pe antrenor, cand sunt rezultate slabe", a spus Popa, care a dedicat remiza de la Cluj fiicei sale Medamira, care tocmai a implinit varsta de 22 de ani. Interesant este ca intre Ionut Popa si Aurel Sunda au fost mai multe contre de-a lungul timpului, cei doi fiind adversari sezonul trecut in Divizia B, cand Apulum Alba Iulia, cu Aurel Sunda pe banca, a promovat in dauna formatiei Jiul Petrosani, antrenata atunci de Ionut Popa. De-a lungul timpului, intre echipele pregatite de cei doi antrenori s-au disputat opt partide, dintre care cinci s-au incheiat cu victoriile formatiilor pregatite de Aurel Sunda si trei cu rezultate de egalitate, Popa neavand inca nici un succes in fata tehnicianului ardelean.

Page time :0.1776 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020441 (s)