Fotbalistii ieseni vor avea o iarna linistita

22 Noiembrie 2004
1302 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Poli AEK Timisoara 3-2 (1-1), in etapa a XIV-a a Diviziei A de fotbal •Cu acest succes iesenii au reusit sa urce deasupra locurilor retrogradabile •La fel ca in ultimele trei meciuri jucate, Poli a fost condusa in startul partidei dar a avut puterea de a reveni •Meciul de aseara a fost ultimul pe teren propriu pentru mijlocasul Adrian Cristea •Impotriva timisorenilor, formatia ieseana a inscris pentru prima data de trei ori intr-un singur meci

Caseta tehnica a partidei:
Poli Unirea Iasi - Poli AEK Timisoara 3-2 (1-1)
Marcatori: Miclea (‘17-penalty), Mitruc (‘61), Onofras (‘78) / Voicu (‘12), Balace (‘90+4-penalty)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: rece
Spectatori: 8000
Gazon: moale
Formatii: Poli Iasi: Arcanu, Perenyi, Onut, Irinel Ionescu, Toma (‘81 Baldovin), Bernard, Mitruc, Cristea, Miclea, Ciubotariu (‘46 Onofras), Pacurar (‘71 Bilba). Antrenor: Ionut Popa.
Poli Timisoara: Zimmermann, Rus, Batranu, Ciobanu, Balace, Voicu, Stancu, Velcea (‘46 Bad-’67 Gheju), Nicolita, Mansour, Constantinescu (‘46 Oprea). Antrenor: Gheorghe Multescu.
Jucatorul meciului: Mitruc
Arbitri: Alexandru Tudor - 7, Aurel Florescu - 6, Costin Florescu - 6.
Cartonase galbene: Toma, Bernard, Pacurar, Baldovin, Onofras / Batranu, Balace
Cartonas rosu: Ciobanu
Observatori: Alexandru Popescu si Vasile Avram

Declaratii la finalul partidei
Gheorghe Nichita, presedintele Consiliul de Administratie Poli Iasi: "Am depasit cu bine un meci greu. Nu a fost un joc foarte spectaculos din cauza mizei partidei. Tocmai de aceea am si inceput mai greu meciul. Pana la final am reusit sa obtinem un succes de care aveam nevoie pentru a avea si noi o iarna linistita. Ii felicit pe jucatori pentru felul in care au inteles sa se daruiasca si multumesc publicului din Iasi ca a fost alaturi de noi in acest tur de campionat. Am avut parte astazi de un arbitraj bun, cu mici greseli inerente jocului de fotbal".

Gheorghe Multescu, antrenor Poli Timisoara: "Si astazi, ca si in ultimele jocuri, ne-am batut singuri, in proportie de 90%. Restul de 10% este meritul arbitrului Tudor. Nu ma pacalesc pe mine asemenea arbitraje smecheresti. Am controlat jocul si puteam face usor 3-0, dar am primit nepermis trei goluri. Asta este atat putem atat am facut. E pacat pentru ca am jucat destul de bine, dar am facut din nou foarte multe gafe".

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "A fost un meci de lupta si sunt convins ca si daca Stefan cel Mare ii vedea pe jucatorii mei cum au luptat astazi ii inrola in armata lui. Spectacolul nu a fost pe primul plan, ne-am dorit enorm cele trei puncte si ii felicit pe baieti ca le-au obtinut. Stiam ca timisorenii joaca slab in defensiva si am fost convins ca putem obtine o victorie. Tin sa multumesc publicului iesean care a fost si astazi la inaltime, ca pe Maracana. Arbitraj excelent".

Marlania lui Multescu

Foarte nervos pe toata durata meciului, antrenorul timisorenilor, Gheorghe Multescu si-a dat in petec la conferinta de presa de la finalul partidei. Tehnicianul care a antrenat si in Turcia, la mai multe echipe, a intrat val-vartej in sala unde se tinea conferinta de presa si, fara sa-l mai astepte pe Ionut Popa, a facut cateva declaratii scurte despre joc, atacandu-l pe arbitrul Alexandru Tudor, pe care l-a acuzat ca a "condus meciul smechereste". Cand in sala a intrat Ionut Popa, Multescu s-a ridicat de la masa si a refuzat sa dea mana, in mod sportiv si civilizat cu tehnicianul iesenilor, caruia i-a aruncat peste umar: "Daca vrei sa discuti cu mine o vom face intre patru ochi, te asigur eu, nu aici", dupa care a parasit sala. Ramas fara replica, Popa l-a criticat dur pe colegul sau si a anuntat ca-l va informa de accident si pe seful scolii de antrenori, Mircea Radulescu. "Nu am discutat nimic cu Multescu pana acum si nici nu am avut vreodata vreun incident. Gestul lui este de badaran. Este o nesimtire sa refuzi sa dai mana cu colegul tau. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva si nu-mi vine sa cred ce gest a putut sa faca Multescu. Este incalificabil si de acum inainte il consider o cantitate neglijabila si-l voi trata ca atare", a declarat Popa. Din cat se pare, supararea lui Multescu provine de la faptul ca mai multi suporteri banateni i-ar fi cerut, inainte de meciul de la Iasi, antrenorului Ionut Popa sa revina in orasul in care s-a nascut si sa preia conducerea tehnica a echipei din Timisoara.

Impotriva formatiei Poli Timisoara, fotbalistii ieseni nu aveau decat sansa victoriei pentru a se ridica deasupra locurilor retrogradabile si pentru a nu-si compromite sansele de mentinere in prima liga. Miza acestei dispute cu ultima clasata din primul esalon si-a pus amprenta pe jocul formatiei din dealul Copoului, in minutul 12, Voicu reusind sa inscrie primul gol al partidei, printr-o lovitura cu capul din unsprezece metri, dupa o centrare a lui Stancu. Pana la acest gol insa, iesenii au avut trei bune sanse de a deschide scorul prin Pacurar si Cristea in doua randuri, dar portarul gazdelor s-a opus de fiecare data. In minutul sapte Poli a reusit chiar sa inscrie prin acelasi Pacurar, la o pasa a lui Miclea, dar arbitrul Costin Florescu a vazut offside si golul atacantului iesean a fost anulat. Dupa golul primit, formatia lui Ionut Popa nu a resimtit socul si in minutul 17, Cristea i-a pasat superb lui Pacurar, care i-a luat fata fundasului Ciobanu, obligandu-l pe acesta sa-l faulteze in postura de ultim aparator. Arbitrul Alexandru Tudor a dictat, corect, penalty si eliminare, Miclea executand perfect lovitura de la unsprezece metri, care avea sa consfinteasca revenirea in joc a iesenilor. Pana la finalul primului act, jucatorii din Copou au mai avut doua ocazii de a intra in avantaj la pauza, prima dintre ele fiind o adevarata opera de arta, pe traseul Toma - Ciubotariu - Mitruc, dar ultimul rateaza singur din sase metri. De partea cealalta oaspetii au mai avut o singura sansa de a se apropia de poarta lui Arcanu, la sutul in zid, din lovitura libera, al lui Balace. Prima repriza s-a incheiat cu un contraatac scoala al iesenilor, dar Cristea, ajuns in careul advers a uitat sa mai paseze lateral la Mitruc sau Pacurar si a ratat astfel sansa desprinderii.

Valuri in dealul Copoului

Repriza secunda a debutat cu o schimbare inspirata facuta de tehnicianul Ionut Popa, care l-a introdus in teren pe Onofras, in locul inexistentului Ciubotariu. Dupa un sfert de ora de la reluare, Mitruc isi spala pacatele dupa ratarea uriasa din prima repriza si inscrie superb, printr-un sut de la marginea careului, faza la care a facut ce a vrut cu fundasii banateni. Formatia lui Gheorghe Multescu a ratat egalarea in minutul 67, cand Oprea a centrat pentru Balace, dar timisoreanul a trecut de putin pe langa minge. Unsprezece minute mai tarziu, Onofras inscrie primul gol, intr-un joc oficial de la revenirea la Poli Iasi, dupa o pasa de la Mitruc si o reluare excelenta din coltul careului in dreapta portarului Zimmermann iesit in intampinare. Cea de-a treia reusita a formatiei iesene a determinat publicul spectator, prezent in numar mare la stadion, sa faca valuri si sa strige in cor numele echipei preferate. Si, cand toata lumea se pregatea sa plece acasa si sa sarbatoreasca victoria favoritilor, Onut l-a atacat imprudent in careu pe Balace, Tudor a dictat penalty si capitanul timisorenilor a reusit sa inscrie pentru 3-2, faza dupa care arbitrul bucurestean a pus capat unei partide castigata pe merit de Politehnica. Dupa acest succes, elevii lui Ionut Popa au scapat, deocamdata, de locurile retrogradabile si au primit apluzele generoase ale publicului prezent la stadion. In aplauzele oamenilor, Cristea si compania au incheiat un sezon agitat in meciurile de pe teren propriu, dar mai au un examen dificil, duminica la Bistrita, la finalul caruia, Poli poate urca pana pe locul unsprezece in clasament.

Page time :0.1690 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019617 (s)