FRAIERII!

15 August 2009
1830 Vizualizari | 4 Comentarii
Ionut Bilba
• Unirea Alba Iulia a invins Poli Iasi cu scorul de 2-1 (0-1), intr-o partida contand pentru runda a treia a Ligii I de fotbal • Iesenii au condus cu 1-0 la pauza, au ratat alte patru ocazii uriase la poarta adversa, dar au primit doua goluri stupide in 4 minute si au pierdut un meci pe care-l aveau clar in mana • Poli ramane pe ultimul loc in clasament si primeste etapa viitoare vizita formatiei Astra Ploiesti

Poli Iasi ramane ultima clasata in Liga I. Iesenii au pierdut inexplicabil partida de la Alba Iulia, disputata impotriva unei formatii nou-promovate si care nu a fost cu nimic superioara Politehnicii. Baietii lui Adrian Falub au fost mai precisi in fata portii, au inscris de 2 ori in patru minute si au obtinut primul succes in Liga I in acest sezon. De partea cealalta, jucatorii lui Petre Grigoras au dominat clar meciul, atat tactic, cat si ca posesie, dar au platit tribut ocaziilor uriase ratate de Bujor, Bratu sau Bilba, dar si gafelor din defensiva. Disputat pe o ploaie sacaitoare, meciul de la Alba Iulia a inceput linistit, fara ocazii importante in primele 10 minute, dar linistea a coborat de tot pe stadion in minutul 13, cand Bujor a primit o pasa buna de la Bratu, a intrat in careu si de la 7 metri a reusit o scarita superba peste portarul Cernea. Dupa doar 13 minute, Poli conducea cu 1-0 si iesenii au pus stapanire pe joc. Gazdele au resimtit socul golului si nu au mai fost in stare sa construiasca vreo actiune de atac. In schimb, Poli putea intra cu 3-0 la pauza, dar iesenii au ratat 2 ocazii incredibile in minutele 42 si 43. Mai intai, Buta a patruns superb pe dreapta, a centrat la Bujor in careu, dar sutul acestuia a fost scos de Cernea incredibil cu piciorul. Doar un minut mai tarziu, Poli a avut o noua ocazie incredibila. Dupa un corner executat foarte bine de Stojan Ignatov, Bratu s-a trezit singur in 3 metri cu poarta in fata (in lateral stanga), dar a trimis cu capul in plasa laterala. Dupa pauza jocul si-a pastrat coordonatele din prima repriza, gazdele impingand insa treptat jocul spre poarta lui Branet. In minutul 68, gazdele au trecut de putin pe langa egalare. Balan i-a pasat excelent la Florin Dan, acesta a ramas singur cu Branet, dar a sutat mult peste poarta din 7-8 metri. Iesenii au replicat prin Bilba, care ajuns in careu intr-un duel 1-1 cu un fundas advers, a preferat sa se tranteasca pe jos, in locul unui sut care putea pune in pericol buturile portii lui Cernea. Dupa doar 12 minute, Poli a trecut din nou pe langa 2-0, dar mingea trimisa de Bersnjak din interiorul careului a ocolit cadrul portii adverse. Cu o linie de mijloc care a nu a mai contat, iesenii au facut pasul inapoi, iar in doar 4 minute, Unirea Alba Iulia a inscris doua goluri si a castigat prima partida de la revenirea pe prima scena a fotbalului romanesc, dovedind inca o data ca in fotbal ocaziile ratate se razbuna.

Patru minute fatale

Cu doar noua minute inainte de final, Bobi Verdes a impins in plasa un balon de la doar 3 metri, dupa o lovitura libera de pe stanga, usor acordata de arbitrul Alexandru Tudor. Acelasi central din Bucuresti a dictat la fel de usor penalty pentru gazde peste doar patru minute la un duel intre Munteanu si Sergiu Costea. Mai mult decat atat, Tudor i-a acordat cartonas galben lui Munteanu, care mai avea un avertisment si implicit a fost eliminat, urmand sa lipseasca din teren la meciul de etapa viitoare, acasa cu Astra Ploiesti. Dupa reluarile TV, se vede ca fost o tinere reciproca intre cei doi fotbalisti. Penaltiul a fost transformat de Florin Dan cu un sut puternic, in stanga portarului Branet, care nu a mai ajuns balonul, desi plecase pe traiectoria acestuia. Dupa meci, antrenorul Politehnicii, Petre Grigoras, nu intelegea cum a pierdut echipa lui un meci pe care l-a dominat, de multe ori, cu autoritate. "Am dominat 90 la suta din joc, nici in cele mai negre visuri ale mele nu imi imaginam ca putem pleca de la Alba Iulia fara cel putin un punct. Din pacate, unii dintre noi nu au inteles ca un meci se joaca pana in minutul 90 si, daca vom continua in acest fel, ne va fi foarte greu sa acumulam puncte. Suntem niste fraieri, in frunte cu mine pentru ca, dupa cum i-am prins astazi pe cei de la Alba Iulia, fara nici o tactica, nu aveam cum sa nu scoatem o remiza. Cred ca unii dintre jucatorii mei au un cip in cap, care ii obliga sa incerce sa mentina rezultatul atunci cand se afla in avantaj. Am fost taxati pe merit, pentru ca in ultima parte a jocului am fost niste mielusei", a spus Grigoras, care a parasit banca tehnica imediat dupa golul al doilea al Unirii Alba Iulia. Poli ramane pe ultimul loc in clasament si primeste etapa viitoare vizita formatiei Astra Ploiesti, intr-un joc programat vineri, 21 august, de la ora 20.30.

Unirea Alba Iulia - Poli Iasi 2-1 (0-1)
Marcatori: B. Verdes (`81), Fl. Dan (`85 - pen.) / Bujor (`13)
Stadion: Unirea din Alba Iulia
Vreme: ploioasa