Fratii Costea au rapus liderul Dinamo

9 Aprilie 2009
786 Vizualizari | 0 Comentarii
Florin si Mihai Costea
• Universitatea Craiova a castigat de o maniera senzationala infruntarea cu Dinamo din etapa 23, scor 2-0, dupa o partida care a avut de toate: doua goluri marcate de cei doi "frati minune ai Olteniei", doua bare, o eliminare si o atmosfera de neuitat in tribune

Cainii rosii au fost pusi cu botul pe labe de echipa tanara si ambitioasa a Craiovei. Derby-ul dintre Craiova si Dinamo a fost unul incendiar la propriu, Cristi Balaj fluierand startul meciului cu 7 minute intarziere din cauza zecilor de torte aprinse in tribune de fanii olteni, care au creat o atmosfera senzationala in peluzele arenei Ion Oblemenco, tot stadionul fiind un adevarat vulcan, un spectacol de lumina si culoare oferit de cei 30 de mii de oameni din tribune. Deschiderea de scor a venit in minutul 21, dupa o faza personala de exceptie a lui Florin Costea. Acesta a depasit doi adversari, a lansat o ghiulea de la marginea careului boxata de Lobont pana la Prepelita, care a recentrat la acelasi Florin Costea, atacantul oltean lasandu-l simplu spectator pe Lobont, cu o foarfeca pe spate fara preluare, o bijuterie de gol a olteanului, aflat la a zecea reusita in Liga 1. Lectia de fotbal a oltenilor a continuat in minutul 35, cand acelasI Florin Costea a patruns perpendicular, i-a ridiculizat prin dribling pe Blay si Moti si a sutat naprasnic, insa mingea a lovit bara din stanga lui Lobont, de unde a ricosat la "Costea cel mic", Mihai, care, singur in careu, n-avea cum sa rateze cu poarta goala. Dupa pauza, dinamovistii s-au agitat inutil si, ca si cum n-ar fi avut destule probleme, au ramas in inferioritate numerica in minutul 69, dupa ce Claudiu Niculescu a fost eliminat de Balaj in urma unui gest urat al atacantului dinamovist care l-a calcat intentionat pe Dananae, cazut la pamant dupa un fault. Finalul de meci a apartinut dinamovistilor, care au cautat cu disperare sa marcheze macar o data, toate mingile castigate de alb-rosii fiind trimise lung si inalt in careul gazdelor, insa aparatorii din fata lui Bornescu si-au facut datoria cu brio si au pus cu botul pe labe liderul la zi in Liga I.

Timisoara, invingatoare in Giulesti

Una dintre contracandidatele lui Dinamo la castigarea campionatului, FC Timisoara, a obtinut ieri o victorie mare pe terenul Rapidului. Giulestenii au inregistrat o noua infrangere usturatoare in campionat, de data aceasta in fata unei echipe pragmatice a Timisoarei, care din trei ocazii a marcat doua goluri, ambele purtand semnatura lozului castigator al lui Gabi Balint, Arman Karamyan. Asteptarile fanilor giulesteni au fost din nou inselate, banatenii reusind sa conduca pe tabela inca din minutul 19, prin reusita lui Arman Karamyan din pasa lui Magera. Acelasi Arman Karamyan a curentat pentru a doua oara poarta lui Andrade in minutul 31, dupa o centrare buna de la fratele sau, Artiom depasind elegant un adversar pe stanga, dupa care a centrat pentru sutul lui Arman din centrul careului, la doar a doua faza de atac a oaspetilor. Chiar daca giulestenii s-au aruncat spre poarta banatenilor, scorul final al meciului a ramas 0-2 si Timisoara spera din nou la cucerirea titlului.
Tot ieri, FC Vaslui a castigat cu emotii partida disputata impotriva Otelului Galati, scor 2-1, otelarii avand mai multi jucatori indisponibili din cauza accidentarilor. Formatia antrenata de Viorel Moldovan a inceput tare, dorind sa demonstreze ca infrangerea la scor de la Cluj a fost un accident nefericit. Vasluienii au deschis scorul inca din minutul 6 prin Canu, din pasa lui Wesley. Minutul 18 a adus a doua reusita a gazdelor. Un corner batut bine de pe dreapta a trimis mingea la Farkas, al carui sut ratat n-a facut altceva decat sa trimita balonul la Pavlovic, care a marcat din coltul careului mic. Vazand ca adversarul nu le opune rezistenta asa cum se asteptau, vasluienii au lasat-o mai moale, preferand sa conserve rezultatul cu un joc plictisitor. Motiv numai bun pentru galateni ca sa forteze dupa pauza si sa apara mai des in careul advers. Asa s-a intamplat si la 10 minute de la reluare, cand Garleanu a scapat pe contraatac pe dreapta si a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Elek, acesta trimitand balonul in plasa din 3 metri, reducand din diferenta. A fost prea putin insa pentru ca Otelul sa poata lua macar un punct de pe terenul vasluienilor.
Un meci dramatic a avut loc si la Medias, acolo unde Gaz Metan a remizat, 2-2, cu FC Arges. Mediesenii au inceput excelent meciul cu FC Arges, constienti fiind ca nu se pot multumi cu un singur punct. Pitestenii n-au rezistat forcingului gazdelor, iar in minutul 20 a fost 2-0 pentru medieseni. Bud a deschis scorul in minutul 14, atacantul Gazului marcand cu poarta goala, dupa ce Ghita a respins gresit. Sabou a majorat avantajul echipei sale peste doar sase minute, cu un sut sub transversala, din mijlocul careului. FC Arges si-a revenit la acest scor, iar finalul primei reprize a fost echilibrat, cu situatii de gol de ambele parti, insa mediesenii au intrat la cabine cu un avantaj de doua goluri. Dupa pauza, echipa lui Ionut Badea a dominat destul de clar jocul si putea chiar sa castige cele trei puncte. Reduta gazdelor a cedat, iar Tames si Voiculet au adus un punct pentru FC Arges, profitand de erorile comise de apararea gazdelor.
Tot 2-2 s-a terminat si meciul dintre CS Otopeni, echipa virtual retrogradata in liga a doua, si FC Brasov. Astfel, CS Otopeni a obtinut o remiza meritata, dupa ce elevii lui Razvan Lucescu au dominat autoritar prima repriza, cand au si marcat prin Catalin Munteanu, dar au lasat-o mai moale in partea secunda. Trupa lui Ciubotariu a reusit sa egaleze prin autogolul lui Abrudan si apoi sa preia conducerea in urma reusitei lui Liviu Ganea. Abrudan a adus egalarea in prelungirile meciului, dar acest punct nu avea cum sa-l bucure prea mult pe antrenorul Razvan Lucescu, suspendat pentru jocul de ieri de la Ploiesti.

Page time :0.1312 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017562 (s)