Furtuna a stricat amicalul Politehnicii

16 Iulie 2009
987 Vizualizari | 1 Comentarii
Bersnjak si Pecnik
Primul amical al Politehnicii pe taram austriac a fost stricat de o furtuna puternica izbucnita in minutul 60 al meciului cu DSV Leoben, o echipa care a retrogradat in liga a treia din Austria. Jocul nu s-a mai reluat si s-a incheiat astfel cu victoria la limita, a iesenilor, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost inscris in chiar minutul 1, de Bersnjak. Petre Grigoras a inceput jocul cu DSV Leoben cu urmatorul unsprezece: Plesca - Buta, Ilie, Munteanu, Sandu -Bersnjak, Milea, Bratu -Miclea, Bujor, Cristian Constantin. In actul secund, Grig a schimbat 9 jucatori, dar a pastrat modulul 4-3-3, pe care intentioneaza sa-l aplice si in campionat. In ultimul sfert de ora (partida s-a incheiat in minutul 60), Grigoras a trimis in teren formula: Branet - Straut, Straton, Munteanu, Pecnik - Miclea, Tincu, Poparadu - Bocsfoldi, Cigan, Buhusi. Ieri a ajuns in Austria si mijlocasul macedonean Ignatov, care a lipsit la prima parte a pregatirilor. Ieri, Grigoras nu l-a putut folosi pe tanarul Barladeanu, care s-a accidentat la antrenamente dupa un duel cu Pecnik si are nevoie de doua zile de repaus. Astazi, in Austria va ajunge si fundasul stanga Ionut Costache, un jucator in varsta de 26 de ani, de la divizionara secunda Petrolul Ploiesti, care va fi testat in urmatoarele patru jocuri de verificare de Grigoras. "Timpul ramas pana la inceperea campionatului este scurt si tocmai de aceea sper ca in acest cantonament din Austria sa am la dispozitie tot lotul cu care voi aborda noua editie de campionat, pentru a putea cristaliza un prim «11». O decizie in privinta jucatorilor veniti in probe la noi voi lua la terminarea stagiului de pregatire de la Siegendorf", a declarat Petre Grigoras. Urmatorul meci al Politehnicii pe taram austriac va fi programat maine, impotriva formatiei Vasas Budapesta, din prima liga a Ungariei. Intre timp, ieri, echipa a doua a clubului din Copou, pregatita de Mihai Danila (dupa ce contractul lui Danut Munteanu nu a mai fost prelungit) a fost eliminata din Cupa Romaniei de Rapid Dumesti. Scorul la finalul timpului regulamentar si al prelungirilor a fost 0-0, iar Dumestiul s-a impus cu 3-2, dupa executarea loviturilor de departajare.