Gasca nebuna a eliminat Steaua din Cupa Romaniei

15 Octombrie 2008
703 Vizualizari | 0 Comentarii
• Sportul Studentesc a invins Steaua cu scorul de 2-0 (0-0) si s-a calificat in optimile de finala ale competitiei • Marius Lacatus a folosit numai rezerve, care s-au facut de ras in fata unei echipe din liga a doua • Dinamo Bucuresti a tremurat serios la Targu Mures, castigand greu, in ultima secunda, cu scorul de 2-1 • Meci nebun la Cluj, acolo unde CFR a invins Universitatea, cu scorul de 14-13, dupa executarea loviturilor de departajare

Clipe grele pentru granzii campionatului in Cupa Romaniei la fotbal. CFR Cluj, castigatoarea trofeului, si Dinamo Bucuresti, liderul la zi in Liga I, au tremurat serios pentru a ajunge in optimile Cupei, in timp ce rezervele Stelei s-au facut inca o data de ras si au fost eliminate de Sportul Studentesc, dupa un sec 2-0. Stiut fiind de cateva sezoane ca Gigi Becali si Steaua implicit au un interes scazut pentru Cupa Romaniei, vicecampioana sezonului trecut a inceput partida din 16-imile competitiei cu o formula inedita, in primul unsprezece facandu-si aparitia nu doar jucatori de rezerva, ci chiar si jucatori care evolueaza la Steaua II, in Liga a 3-a. Si fotbal de Liga a treia au si prezentat spectatorilor prezenti in numar foarte redus in tribunele stadionului Tineretului din Urziceni. Desi au dominat usor teritorial si la capitolul posesie, elevii lui Marius Lacatus nu au reusit sa puna in pericol poarta lui Niculescu, doar Neaga avand o tentativa de ocazie in minutul 8, cand sutul sau a fost scos in corner. Mai periculosi au fost "studentii", prin Varga (23`), care a sutat putin peste poarta lui Vatca, si Ferfelea (30`), al carui sut a fost scos cu greu in corner, insa prima repriza s-a incheiat asa cum a inceput, scor 0-0. Partea secunda a aratat mai mult fotbal, insa doar de partea echipei considerata gazda, Sportul Studentesc, care a si reusit sa deschida scorul in minutul 67 prin Curelea, care a reluat inspirat cu capul o centrare perfecta de pe stanga. Steaua putea echilibra situatia in minutul 74, dar Plesan a sutat cu stangul putin pe langa poarta dintr-o centrare foarte buna de la Pedriel, unul dintre remarcatii Stelei. Vazand ca au cu cine, "studentii" lui Adrian Falub au presat cu mai mult tupeu careul lui Vatca, ametind apararea improvizata a Stelei. Varga a dublat diferenta de pe tabela cu 5 minute inainte de finalul timpului regulamentar, profitand de o greseala colectiva imensa a apararii ros-albastrilor. "Cand intri pe teren si crezi ca simpla prezenta pe teren poate sa rezolve jocul este o problema. Nu este numai vina jucatorilor, este si vina mea pentru ca nu am reusit sa-i fac pe jucatori sa fie concentrati. Ceea ce este cert este faptul ca am pierdut acest joc, nu ajungem sa atingem o faza superioara, daramite sa mai castigam Cupa. Este pacat. Ma doare atitudinea unor jucatori. La Steaua este un lot de jucatori valoros, dar trebuie sa demonstreze si pe teren. Ne asteapta meciuri foarte grele, de aceea nu imi pare rau ca am odihnit prima echipa", a declarat antrenorul Marius Lacatus la finalul meciului.

Dinamo a tremurat la Targu Mures

O soarta similara era sa aiba si Dinamo Bucuresti, liderul la zi al clasamentului intern, care a castigat cu emotii, in ultima secunda, pe terenul divizionarei secunde AS Targu Mures. Fostul dinamovist Cosmin Bodea (acum antrenor la AS Targu Mures) si-a dorit enorm sa invinga echipa din Stefan cel Mare, insa ros-albii s-au calificat pana la urma in optimi, dupa golul marcat de Bostina din lovitura libera, la ultima faza a meciului. In fata unui stadion arhiplin, pregatit de sarbatoare, gazdele au inceput cu mult curaj si au dominat inceputul de meci, dar la pauza scorul avea sa fie egal, 0-0. Oaspetii incep neconvingator si partea a doua a meciului, iar Astafei deschide scorul pentru gazde in minutul 49, profitand de o eroare monumentala a lui Julio Cesar, care nu a fost in stare sa degajeze o minge simpla. Astafei a profitat de greseala fundasului care a jucat candva la Real Madrid, marcand fara probleme. Mircea Rednic a intrat in panica, iar Bratu si Danciulescu au fost trimisi in teren pentru a pune Dinamo pe picioare. Intrarea celor doi se face simtita imediat, iar "cainii" egaleaza in minutul 70, Danciulescu marcand dintr-o foarfeca superba. Muresenii isi revin destul de repede dupa primirea golului si incearca sa puna din nou probleme in atac. Dinamovistii nu mai au claritate in actiunile ofensive, insa Bostina salveaza echipa din Stefan cel Mare in ultima secunda a meciului, dupa ce inscrie dintr-o lovitura libera acordata cu mare usurinta de acelasi arbitru amabil cu Dinamo, Ionica Serea. Astfel, Dinamo se califica cu destul noroc in optimile Cupei Romaniei, in timp ce mursenii au lasat o impresie foarte buna in aceasta partida, chiar daca au fost eliminati din competitie.

Meci nebun la Cluj

Cel mai nebun meci, poate si din istoria fotbalului romanesc, avea sa se desfasoare la Cluj, acolo unde detinatoarea trofeului, CFR, a eliminat cu 14-13 dupa executarea loviturilor de departajare (3-3 dupa timpul regulamentar) concitadina Universitatea. Scorul loviturilor de departajare a fost 11-10 in favoarea CFR-ului, Soporan ratand ultimul penalty. Condusi din teren de antrenorul Dorinel Munteanu pana in minutul 60, Sepcile Rosii au inceput in forta partida de pe stadionul Ion Moina, in minutul 22 tabela aratand 2-0 pentru gazde. Autorul golurilor a fost Soporan, jucator care a punctat de fiecare data din penalty. Pana la pauza, CFR-ul a avut un gol anulat pentru pozitie afara din joc, in minutul 26 la sutul expediat de Prette, pentru ca Alcantara sa fie eliminat in ultimul minut al primei reprize, dupa un fault dur comis asupra lui Suteu. Culio si Tony au fost aruncati in lupta in debutul partii secunde si jocul CFR-ului s-a schimbat total. La doar patru minute de la reluare, Didi a readus in joc detinatoarea trofeului, pentru ca Eugen Trica sa egaleze la doi in minutul 77, dupa doar doua minute de la intrarea in teren. Au urmat trei minute fabuloase cu alte doua goluri la ambele porti. Suteu a readus Universitatea in avantaj (minutul 78), pentru ca Peralta sa restabileasca egalitatea la trei, scorul pastrandu-se pana la finalul celor 120 de minute de joc. Penaltiurile nu au facut decat sa continue dramatismul si echilibrul din timpul jocului efectiv, meciul incheindu-se cu 14-13 in favoarea CFR-ului. Egalitatea s-a mentinut chiar si dupa ce au executat si cei doi portari, Nuno Claro si Merlier, Trica deschizand seria secunda. Penaltyul decisiv a fost ratat de Soporan, jucator care punctase de trei ori de la punctul cu var, intr-un meci cu adevarat de poveste.