Gaura in buget

8 Iunie 2006
940 Vizualizari | 0 Comentarii
FC National - Politehnica Iasi 1-1 (0-0), in ultima etapa a Diviziei A de fotbal • Golul Politehnicii a fost inscris de Daniel Rednic, in minutul 80, dintr-un penalty • Un minut mai tarziu, Griffiths a egalat, la singurul sut pe poarta al bancarilor • In schimb, iesenii au mai ratat alte 3 ocazii uriase, chiar si singuri cu portarul • Daca reusea sa invinga la Bucuresti, Politehnica termina acest sezon pe un incredibil loc 8 • Asa, trupa lui Ionut Popa a incheiat campionatul pe locul unsprezece si a pierdut aproximativ trei miliarde lei (300 mii RON) numai din drepturile de televizare • "Imi pare rau ca am ratat o sansa uriasa, sa terminam pe locul opt", a spus la final antrenorul Ionut Popa

FC National Bucuresti - Politehnica Iasi 1-1 (0-0)
Marcatori: Griffiths (`81) / Rednic (`80 - penalty)
Stadion: Cotroceni
Vreme: frumoasa
Spectatori: 400
Teren: bun
Echipe: FC National: Nae - Ghindeanu, Burca, Sapunaru, Mozacu - R. Iancu (`62 Chiaucu), Herea, Shroj, M. Oprea (`46 Bundea) - Manta (`53 Daniel Marin), Griffiths. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Politehnica: Plesca - Onofras, Onut, Bernard (`75 Dianu), Bordeanu - Iurisniti - Tincu, Gavatorta, Saric, Miclea (`76 Rednic) - Cernoch (`84 Palimaru). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Marius Onofras
Arbitri: Marius Bocaneala - 7, Eduard Dumitrescu - 7, Gheorghe Negoita - 7.
Cartonase galbene: Griffiths, Sapunaru / Iurisniti, Saric
Observatori: Sorin Satmari si Vasile Avram

Fotbalistii ieseni au dat cu piciorul unei sume incredibile pe care ar fi putut sa o incaseze Politehnica Iasi din drepturile de televizare. Astfel, Onut si compania au scos doar o remiza, scor 1-1, pe terenul formatiei FC National si astfel Poli a ratat clasarea pe locul opt la finalul acestui sezon, terminand campionatul pe locul unsprezece. Numai din drepturile de televizare iesenii vor pierde din cauza acestei remize aproximativ trei miliarde lei (300 mii RON). Degeaba toate rezultatele din etapa de ieri s-au asezat parca pentru gruparea lui Ionut Popa, ca iesenii nu au stiut sa speculeze momentul ideal si au terminat la egalitate meciul cu FC National, scor 1-1. Mai mult decat atat, Poli a condus si cu 1-0, dar doar pentru un minut, intre golul reusit de Daniel Rednic, din penalty, in minutul 80, si egalarea lui Griffiths, din minutul 81, interval in care jucatorii lui Ionut Popa se cocotasera pana pe locul opt in ierarhia interna. Prima repriza a jocului de la Bucuresti, disputat in fata a catorva sute de spectatori, a insemnat doar o lupta acerba la mijlocul terenului, ambele echipe fiind mai degraba cu gandul la vacanta decat la ultimele 90 de minute din aceasta stagiune.

Ratari monumentale

Dupa pauza insa, iesenii au iesit mult mai motivati de la vestiare si au ratat nu mai putin de trei mari oportunitati de a castiga o partida pe care au avut-o la indemana. Mai intai, in minutul 50, Cernoch, singur in coltul careului de sase metri, a fost blocat excelent de portarul Nae. Jumatate de ora mai tarziu, Daniel Rednic a executat o lovitura libera de pe partea dreapta iar bancarul Mozacu a cazut cu mana pe minge, arbitrul Marius Bocaneala, din Galati, dictand corect lovitura de la unsprezece metri. A executat cu multa siguranta acelasi Rednic si Poli urcase deja in prima jumatate a clasamentului. Nu au apucat jucatorii lui Ionut Popa sa se bucure prea mult, ca un minut mai tarziu Chiaucu a centrat o minge in careul Politehnicii si Griffiths a inscris cu capul in poarta lui Razvan Plesca, la singurul sut pe poarta al elevilor lui Bergodi in meciul de ieri. Oaspetii nu au resimtit insa socul si in minutul 84 au trecut din nou pe langa gol, Rednic fiind blocat in ultimul moment din drumul spre poarta de acelasi portar Nae. Cea mai mare ocazie a fost ratata insa de Palimaru, in ultimul minut de joc, care a avut in varful bocancului un gol de locul opt si de trei miliarde lei (300 mii RON) in bugetul clubului. Tanarul atacant iesean a scapat singur de la jumatatea terenului spre poarta bancara, dar cu toata poarta in fata a trimis inexplicabil aiurea, spre disperarea antrenorului Ionut Popa si a presedintelui Sorin Boca.

Dezamagire

La sfarsitul partidei, tehnicianul iesean era dezamagit total ca a ratat sansa sa termine acest sezon pe un incredibil loc opt, chiar si inaintea galacticilor de la Politehnica Timisoara, grupare in care s-au investit aproximativ 14 milioane Euro, in ultimii doi ani. "Imi pare rau ca am ratat o sansa uriasa, sa terminam pe locul opt. Nu-mi vine sa cred ca nu am castigat la Bucuresti. Am avut niste ocazii incredibile, iar Nationalul a inscris la singurul sut pe poarta pe care l-au avut. Ar fi fost fantastic sa terminam pe locul opt, nu doar din punct de vedere financiar, ci si al imaginii, pentru ca eram inaintea Timisoarei, echipa cu un buget imens, de milioane dolari. De acum asta este insa, nu-mi ramane decat sa dedic aceasta remiza primarului Gheorghe Nichita si presei din Iasi", a spus la final antrenorul Ionut Popa. Si presedintele Sorin Boca era nemultumit de rezultat la finalul partidei, aceasta remiza fiind practic sinonima cu o infrangere. "E pacat ca am dat cu piciorul unei asemenea sanse, cu care nu te intalnesti de multe ori in viata", a spus, vizibil marcat de rezultat, Sorin Boca. Cel mai bun jucator al partidei de aseara a fost Marius Onofras, titularizat in premiera pe postul de fundas dreapta. Onofras s-a aparat exact si a facut mai multe curse pe flancul drept si are mari sanse sa evolueze si in continuare, din sezonul viitor, pe acest post. Imediat dupa finalul meciului, jucatorii ieseni au primit o vacanta pana pe data de 22 iunie, cand este programata reunirea lotului. Pana atunci, Onut si compania au plecat in vacanta cu buzunarele goale, dar conducerea Politehnicii i-a asigurat ca-si vor primi banii in cel mai scurt timp, imediat ce in conturile gruparii din Copou vor ajunge cei 15 miliarde lei (1,5 milioane RON) alocate de Consiliul Local pentru sustinerea echipei de fotbal. "Baietii au inteles care este situatia si le-am promis ca le voi vira banii in conturi imediat cum primim si noi sumele de la bugetul local", a spus aseara presedintele Politehnicii Iasi, Sorin Boca.

Helesteanu a ingropat sperantele Rapidului

Arbitrul iesean Anton Helesteanu a avut un meci infernal la Petrosani, intre formatia locala Jiul si adversara Stelei in lupta pentru titlu, Rapid Bucuresti. Desi nimic nu anunta desfasurarea ulterioara a ostilitatilor, cavalerul fluierului din Iasi a dictat nu mai putin de cinci eliminari, toate in tabara giulestenilor, premiera in fotbalul romanesc modern, astfel ca partida de la Petrosani s-a incheiat in minutul 70. Conform regulamentului, daca in timpul unui joc una dintre echipe ramane in doar sase jucatori, partida se incheie si este omologata la masa verde cu scorul de 3-0 in favoarea formatiei adverse. Primul eliminat din tabara Rapidului a fost atacantul Daniel Niculae, care in minutul 17 a avut o intrare foarte dura la un adversar, iar Helesteanu l-a trimis la cabine, chiar daca nu l-a atins pe fotbalistul Jiului, pedepsind astfel intentia varfului giuletsetan. Patru minute mai tarziu, Marius Constantin nu si-a putut stapani nervii si l-a lovit cu pumnul pe un adversar, fiind corect eliminat de Anton Helesteanu. Nervozitatea din prima repriza a continuat si in actul secund. Astfel, Maftei, in minutul 51, Daniel Coman, in minutul 65, si Romeo Stancu, in minutul 76, au fost trimisi la cabine de cavalerul fluierului din Iasi. De altfel, Jiul a primit si o lovitura de la 11 metri, dupa ce portarul rapidist a faultat in propriul careu si Paleacu a inscris in poarta aparata de Mihai Minca. Interesant este ca dupa eliminarea lui Coman, cand Rapidul evolua in sase jucatori de camp, presedintele giulestean Dinu Gheorghe a vrut sa-si scoata echipa de pe teren, astfel ca Romeo Stancu a faultat intentionat un jucator petrosanean astfel incat partida sa se incheie inainte de vreme. Desi a fost contestat la finalul partidei de fotbalistii Rapidului si de presedintele Dinu Gheorghe, Helesteanu pare sa fie acoperit de regulament la toate cele cinci eliminari, singura faza discutabila fiind primul rosu incasat de Daniel Niculae, in minutul 17.