Gaz Metan Medias, la patru puncte de Politehnica

23 Aprilie 2009
693 Vizualizari | 0 Comentarii
Antrenorul Gaz Metan Medias Cristian Pustai
Gaz Metan Medias a obtinut o victorie concludenta pe teren propriu in fata deja retrogradatei CS Otopeni, invingand cu 3-0 prin golul lui Zarko Markovic si dubla lui Cristi Bud. Mediasul urca astfel pe pozitia a 15-a a clasamentului, fiind aproape de Poli Iasi, la doar patru puncte de echipa ieseana, care se situeaza imediat deasupra liniei rosii. Gaz Metan Medias si-a jucat cu CS Otopeni una dintre ultimele sanse de a ramane in prima liga si in sezonul viitor, in timp ce ilfovenii aveau deja lamurita situatia retrogradarii in esalonul secund, tinand cont ca oficialii Otopeniului nu au depus actele pentru obtinerea licentei care sa le permita sa ramana in prima liga. Fiind cu cutitul la os, ardelenii au inceput in forta meciul si au dominat autoritar jocul pe toate planurile, careul lui Cristi Munteanu fiind luat cu asalt de gazari. Insa pauza le-a gasit pe cele doua echipe la egalitate, 0-0, numeroasele ocazii ale gazdelor nefiind concretizate. Todea l-a intins serios de cateva ori pe Munteanu cu suturi puternice de la distanta, executii incercate si de Eric, Grillo sau Boaru, insa de cele mai multe ori mingea a ocolit spatiul portii ilfovenilor. Singura ocazie a Otopeniului l-a avut in prim-plan pe Vitinha (22`) care, dupa ce a patruns frumos in careu pe partea stanga, a trimis mingea in diagonala la cativa centimetri de poarta. Daca in prima repriza mediesenii s-au intrecut in ratari care mai de care mai surprinzatoare, in repriza secunda au rezolvat meciul in cateva secunde. La doar 5 minute de la reluare, Eric a executat perfect un corner pana la Grillo, aflat la bara a doua, acesta a recentrat cu capul in careul mic la Markovic, caruia i-a ramas misiunea usoara de a trimite in plasa din 5 metri. Doar cat au apucat ilfovenii sa reia meciul de la mijlocul terenului, ca mediesenii au reusit sa recupereze, l-au lansat pe Bud pe contraatac, care a patruns in careu si l-a invins pe Munteanu cu un sut cu dreptul la coltul scurt in decurs de cateva secunde, dubland diferenta de pe tabela. Tot Bud a fost cel care a smuls aplauze la scena deschisa din partea spectatorilor in minutul 70, cand a dus scorul la 3-0 cu un sut fabulos cu dreptul de la peste 35 de metri in diagonala, Cristi Munteanu fiind surprins iesit din poarta. Mediesenii ar fi putut majora diferenta in final de meci, Bud trecand de cateva ori pe langa hattrick, insa sansa nu a mai fost de partea sa, la ultima ocazie acesta nimerind transversala. O alta contracandidata a iesenilor la evitarea retrogradarii, Pandurii Targu Jiu, a ajuns la cota 4 in randul victoriilor consecutive si este aproape salvata de la exilul in esalonul secund. Echipa lui Sorin Cartu a trecut, ieri, de Gloria Buzau, scor 1-0. Florin Stanga a reusit unicul gol al meciului in minutul 44. Dupa victoria cu FC Arges, Gloria Buzau a jucat curajos la Targu Jiu si a pus destule probleme celor de la Pandurii, in prima repriza. Cojocnean, Mansour si Sanchez ar fi putut sa inscrie in prima repriza, Murgan a fost la un pas de un autogol, insa gorjenii au avut si ei situatiile lor de gol, prin Piturca, Vasilache, Martinovici si Florin Stanga, jucator care s-a revansat insa in minutul 44, mijlocasul gazdelor punctand printr-o lovitura de cap, din centrarea lui Grecu. Victor Berbecaru a refuzat un penalty pentru Pandurii in minutul 50, cand Mera l-a busculat in careu pe Raskovic. Apoi, Buzaul ar fi putut sa egaleze, insa Mansour, singur in careu, a tras modest, iar Stanca a respins balonul. Gloria a terminat meciul cu un om mai putin, Vigariu fiind eliminat in minutul 85.

Page time :0.1360 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020635 (s)