Germania calca totul in picioare - VEZI TABEL CLASAMENT

14 Iunie 2010
1247 Vizualizari | 0 Comentarii
Germania Australia 4 0
• Echipa nationala a Germaniei a inceput la intensitate maxima turneul final din Africa de Sud, castigand meciul de deschidere din grupa D cu Australia, scor 4-0 • In celalalt meci din Grupa D, Ghana a reusit surpriza si a invins Serbia, fosta adversara a Romaniei, cu scorul de 1-0

Germania nu glumeste! Nemtii au facut o demonstratie de forta in chiar primul meci din Grupa D a Campionatului Mondial. Trupa lui Low a distrus Australia, reusind cea mai clara victorie de la aceasta editie a Cupei Mondiale din Africa de Sud. Cu un lot intinerit masiv, Germania a invins Australia cu 4-0, dupa un meci in care nu s-a pus nici un moment problema invingatoarei. Klose a trimis un prim avertisment in minutul 8, printr-un sut slab de la 20 de metri, iar colegul sau din atac, Lukas Podolski, nu a iertat un minut mai tarziu cand nu a avut mila de Schwarzer, pe care l-a executat cu un sut violent din marginea careului. Miro Klose a mai ratat o data in minutul 25 dintr-o pozitie excelenta, dar s-a revansat doua minute mai tarziu, cand a punctat frumos cu capul, dupa o iesire gresita a lui Schwarzer, stabilind astfel si scorul pauzei. Nemtii au fost ajutati de eliminarea usor acordata in minutul 57. Cahill a plecat la vestiare pentru o intrare tare asupra lui Schweinsteiger, care putea fi sanctionata totusi doar cu un galben. De aici, misiunea nemtilor a fost mult mai facila, iar golurile si ocaziile s-au inmultit. Thomas Muller si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor in minutul 68, dupa o actiune superba, dar recitalul ofensiv nu s-a oprit aici. Abia intrat pe teren, Cacau a facut 4-0 in minutul 71, dupa o pasa excelenta a lui Mesut Ozil, care a dat dovada de altrusim. Nemtii au dat dovada de bun simt si nu au mai fortat, preferand sa se conserve pentru urmatoarele meciuri de la turneul final.

Ghana a produs surpriza

Ghana a invins cu 1-0 pe Serbia, in primul meci al celor doua echipe la acest mondial, o partida slaba in prima parte, dar animata in cea de-a doua, cand a fost marcat si singurul gol al meciului, din penalty. Desi era considerata favorita in partida contra Ghanei, Serbia nu a aratat mai nimic in prima sa partida de la mondialul african, elevii lui Radomir Antic intrecandu-se in greseli, care de care mai copilaresti, campion al rateurilor fiind Krasici, care n-a reusit nici o faza buna in banda dreapta. De partea cealalta, chiar daca actiunile de atac nu au fost atat de numeroase ca si cele ale sarbilor, fazele au avut mai multa claritate, dar si o periculozitate mai accentuata, Mensah, Asamoah sau Prince avand cateva bune ocazii de a deschide scorul pana la pauza. Repriza secunda a fost parca mai animata, cu toate ca inceputul a fost presarat de numeroasele greseli de joc ale celor doua echipe. Misiunea Serbiei a devenit extrem de dificila incepand cu minutul 74, cand Aleksandar Lukovic a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat, dupa ce cu doar 20 de minute in urma primise primul avertisment. Cu un jucator in plus, Ghana a luat cu asalt jumatatea adversa, incercand sa profite de superioritatea numerica. Insa ocaziile au venit la cealalta poarta, unde Krasic a luftat incredibil din fata portii, pentru ca imediat sutul lui Vidic sa fie parat spectaculos de Kingson. Minutul 84 a adus faza salvatoare pentru Ghana, Kuzmanovic comitand prosteste un hent in propriul careu, infractiune care nu a scapat neobservata de centralul partidei, care a acordat lovitura de la 11 metri, prima a acestui Mondial. Gyan a executat cu siguranta si a inscris de la punctul cu var, stabilind astfel si scorul final.