Germania, cele mai multe medalii de aur la Jocurile Paralimpice

23 Martie 2010
543 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa 10 zile în care 506 sportivi s-au întrecut pentru a urca pe podium la Jocurile Paralimpice, din Canada, Germania a încheiat prima în clasamentul pe medalii, urmata de Rusia si Canada. Verena Bentele, în probele de schi fond si biatlon (deficiente de vedere-5 medalii de aur), Gerd Schonfelder, la schi alpin (deficiente motorii-4 medalii de aur), Martin Braxenthaler, în cursele de schi alpin (deficiente motorii-3 medalii de aur) si Wilhelm Brem, la biatlon (deficiente vizuale-1 medalie de aur) au dus Germania pe primul loc. Pe lînga cele 12 titluri olimpice, nemtii au mai obtinut 5 medalii de argint si 6 distinctii de bronz. Cu doar o medalie de aur mai putin, Rusia a totalizat cele mai multe clasari pe podium, 38, dintre care 12 pe cea mai înalta treapta. Sportivii rusi s-au aflat de 16 ori în pozitie de argint si de 10 ori pe locul 3. Cele mai multe medalii de aur le-a cucerit Irek Zaripov, 4, în probele de schi fond si biatlon. Canada, tara gazda, s-a clasat pe locul 3, cu 10 titluri olimpice, 5 medalii de argint si 4 de bronz. Lauren Woolstencroft, în cursele de schi alpin, a obtinut 5 clasari pe locul întîi. Romania a fost reprezentata pentru prima data în istorie de o sportiva. Laura Valeanu, o tînara de 20 de ani, a participat la schi alpin, în probele de slalom si slalom urias. Romanca a fost a 14-a la slalom urias, în timp ce la slalom nu s-a calificat în mansa secunda.

Page time :0.1755 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019836 (s)