News Flash:

Ghidul "chibitului" iesean de fotbal

12 August 2002
1219 Vizualizari | 0 Comentarii
Divizia A

Lupta permanenta intre Dinamo, FC National, Rapid si Steaua

Prima etapa a turului Diviziei A de fotbal, aferenta sezonului 2002-2003, este programata sambata, pe 17 august. Presedintele LPF, Dumitru Dragomir, a declarat ca "Divizia A incepe prea tarziu si ar fi fost bine ca prima etapa sa se dispute pe 5-6 august, pentru ca echipele ce ne reprezinta in cupele europene sa aiba deja niste jocuri oficiale in picioare. Programul a fost stabilit de Anghel Iordanescu si trebuie respectat, pentru ca este in interesul echipei nationale".
In prima etapa, campioana Dinamo va intalni pe teren propriu pe Ceahlaul, Rapidul va juca la Sportul, iar Steaua la FC Brasov. Nou-promovata Poli-Poli-AEKTimisoara (fosta pana nu demult doar Poli-AEKBucuresti) va fi gazda pentru FCM Bacau, iar cealalta promovata, UT Arad, va intalni pe FC National. Derby-ul Steaua - Dinamo va avea loc in etapa a patra, Rapid - Dinamo se va disputa in etapa a 6-a, iar Steaua - Rapid in etapa a 9-a. Programul complet se prezinta astfel:
- Etapa 1 (17 august 2002):
FC Dinamo Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt, Universitatea Craiova - SC Astra Ploiesti, Poli-AEK Timisoara - FCM Bacau, FC Brasov - FC Steaua Bucuresti, Otelul Galati - FC Arges Pitesti, Sportul Studentesc - FC Rapid Bucuresti, FC Farul Constanta - FC Gloria Bistrita, UT Arad - FC National Bucuresti;
- Etapa a 2-a (24 august 2002):
Astra - Dinamo, FCM Bacau - "U" Craiova, Steaua - Poli-AEK, FC Arges - FC Brasov, Rapid - Otelul, Gloria Bistrita - Sportul, National - Farul, Ceahlaul - UTA;
- Etapa a 3-a (31 august 2002):
Astra - Ceahlaul, Dinamo - FCM Bacau, "U" Craiova - Steaua, Poli-AEK- FC Arges, FC Brasov - Rapid, Otelul - Gloria Bistrita, Sportul - National, Farul - UT Arad;
- Etapa a 4-a (14 septembrie 2002):
FCM Bacau - Astra, Steaua - Dinamo, FC Arges - "U" Craiova, Rapid - Poli-AEK, Gloria Bistrita - FC Brasov, National - Otelul, UTA - Sportul, Ceahlaul - Farul;
- Etapa a 5-a (21 septembrie 2002):
FCM Bacau - Ceahlaul, Astra - Steaua, Dinamo - FC Arges
"U" Craiova - Rapid, Poli-AEK- Gloria Bistrita, FC Brasov - National, Otelul - UTA, Sportul - Farul;
- Etapa a 6-a (28 septembrie 2002):
Steaua - FCM Bacau, FC Arges - Astra, Rapid - Dinamo, Gloria Bistrita - "U" Craiova, National - Poli-AEK, UTA - FC Brasov, Farul - Otelul, Ceahlaul - Sportul;
- Etapa a 7-a (5 octombrie 2002):
Steaua - Ceahlaul, FCM Bacau - FC Arges, Astra - Rapid, Dinamo - Gloria Bistrita, "U" Craiova - FC National, Poli-AEK- UTA, FC Brasov - Farul, Otelul - Sportul;
- Etapa a 8-a (19 octombrie 2002):
FC Arges - Steaua, Rapid - FCM Bacau, Gloria - Astra, National - Dinamo, UTA - "U" Craiova, Farul - Poli-AEK, Sportul - FC Brasov, Ceahlaul - Otelul;
- Etapa a 9-a (26 octombrie 2002):
Ceahlaul - FC Arges, Steaua - Rapid, FCM Bacau - Gloria
Astra - National, Dinamo - UTA, "U" Craiova - Farul, Poli-AEK- Sportul, FC Brasov - Otelul
- Etapa a 10-a (2 noiembrie 2002):
Rapid - FC Arges, Gloria - Steaua, National - FCM Bacau, UTA - Astra, Farul - Dinamo, Sportul - "U" Craiova, Otelul - Poli-AEK, FC Brasov - Ceahlaul;
- Etapa a 11-a (9 noiembrie 2002):
Ceahlaul - Rapid, FC Arges - Gloria, Steaua - National, FCM Bacau - UTA, Astra - Farul, Dinamo - Sportul, "U" Craiova - Otelul, Poli-AEK- FC Brasov;
- Etapa a 12-a (16 noiembrie 2002):
Gloria - Rapid, National - FC Arges, UTA - Steaua, Farul - FCM Bacau, Sportul - Astra, Otelul - Dinamo, FC Brasov - "U" Craiova, Poli-AEK- Ceahlaul;
- Etapa a 13-a (23 noiembrie 2002):
Ceahlaul - Gloria, Rapid - National, FC Arges - UTA, Steaua - Farul, FCM Bacau - Sportul, Astra - Otelul, Dinamo - FC Brasov, "U" Craiova - Poli-AEK;
- Etapa a 14-a (30 noiembrie 2002):
National - Gloria, UTA - Rapid, Farul - FC Arges, Sportul - Steaua, Otelul - FCM Bacau, FC Brasov - Astra, Poli-AEK- Dinamo, "U" Craiova - Ceahlaul;
- Etapa a 15-a (7 decembrie 2002):
Ceahlaul - National, Gloria - UTA; Rapid - Farul; FC Arges - Sportul; Steaua - Otelul; FCM Bacau - FC Brasov; Astra - Poli-AEK; Dinamo - "U" Craiova.

Divizia B - Seria I

Poli Unirea Iasi doreste o clasare in partea superioara a ierarhiei

Pentru editia de campionat 2002-2003, Poli Unirea Iasi, nou promovata in Seria I a Diviziei B, a primit numarul 15 pe Tabela Berger la tragerea la sorti, fapt care ii confera posibilitatea disputarii a opt jocuri pe teren propriu in tur, celelalte sapte partide fiind in deplasare. Locul echipei Metrom Brasov a fost luat de Bucovina Suceava, echipa nou creata, iar prin fuziunea Petrolului Ploiesti (retrogradata in B) cu Astra Ploiesti (ramasa in A), in liga a doua va evolua ce a mai ramas dupa aceasta fuziune. Se pare ca o echipa motivata in promovarea in prima liga va deveni nou promovata Gloria Buzau, acolo unde Gigi Becali va deveni sponsorul principal. Poli Unirea si-a propus drept obiectiv clasarea pe un loc fruntas, cu atacarea promovarii in Divizia A doar in sezonul 2003-2004. Va prezentam, in cele ce urmeaza, programul complet al turului de campionat pentru prima serie:
- Etapa I (31 august 2002):
Rapid Electromagnetica Bucuresti - Tractorul Brasov, Poli Unirea Iasi - Diplomatic Focsani, Petrolul Ploiesti - Metalul Plopeni, CSM Medgidia - Cimentul Fieni, Midia Navodari - Foresta Falticeni, Bucovina Suceava - Dacia Unirea Braila, Rulmentul Alexandria - FC Onesti, Gloria Buzau - Inter Gaz Bucuresti;
- Etapa a II-a (7 septembrie 2002):
Diplomatic Focsani - Rapid Electromagnetica, Metalul Plopeni - Poli Unirea Iasi, Cimentul Fieni - Petrolul Ploiesti, Foresta Falticeni - CSM Medgidia, Dacia Unirea Braila - Midia Navodari, FC Onesti - Bucovina Suceava, Inter Gaz Bucuresti - Rulmentul Alexandria, Tractorul Brasov - Gloria Buzau;
- Etapa a III-a (14 septembrie 2002):
Diplomatic Focsani - Tractorul Brasov, Rapid Electromagnetica - Metalul Plopeni, Poli Unirea Iasi - Cimentul Fieni, Petrolul Ploiesti - Foresta Falticeni, CSM Medgidia - Dacia Unirea Braila, Midia Navodari - FC Onesti, Bucovina Suceava - Inter Gaz Bucuresti, Rulmentul Alexandria - Gloria Buzau;
- Etapa a IV-a (21 septembrie 2002):
Metalul Plopeni - Diplomatic Focsani, Cimentul Fieni - Rapid Electromagnetica, Foresta Falticeni - Poli Unirea Iasi, Dacia Unirea Braila - Petrolul Ploiesti, FC Onesti - CSM Medgidia, Inter Gaz Bucuresti - Midia Navodari, Gloria Buzau - Bucovina Suceava, Tractorul Brasov - Rulmentul Alexandria;
- Etapa a V-a (28 septembrie 2002):
Metalul Plopeni - Tractorul Brasov, Diplomatic Focsani - Cimentul Fieni, Rapid Electromagnetica - Foresta Falticeni, Poli Unirea Iasi - Dacia Unirea Braila, Petrolul Ploiesti - FC Onesti, CSM Medgidia - Inter Gaz Bucuresti, Midia Navodari - Gloria Buzau, Bucovina Suceava - Rulmentul Alexandria;
- Etapa a VI-a (5 octombrie 2002):
Cimentul Fieni - Metalul Plopeni, Foresta Falticeni - Diplomatic Focsani, Dacia Unirea Braila - Rapid Electromagnetica, FC Onesti - Poli Unirea Iasi, Inter Gaz Bucuresti - Petrolul Ploiesti, Gloria Buzau - CSM Medgidia, Rulmentul Alexandria - Midia Navodari, Tractorul Brasov - Bucovina Suceava;
- Etapa a VII-a (12 octombrie 2002):
Cimentul Fieni - Tractorul Brasov, Metalul Plopeni - Foresta Falticeni, Diplomatic Focsani - Dacia Unirea Braila, Rapid Electromagnetica - FC Onesti, Poli Unirea Iasi - Inter Gaz Bucuresti, Petrolul Ploiesti - Gloria Buzau, CSM Medgidia - Rulmentul Alexandria, Midia Navodari - Bucovina Suceava;
- Etapa a VIII-a (19 octombrie 2002):
Foresta Falticeni - Cimentul Fieni, Dacia Unirea Braila - Metalul Plopeni, FC Onesti - Diplomatic Focsani, Inter Gaz Bucuresti - Rapid Electromagnetica, Gloria Buzau - Poli Unirea Iasi, Rulmentul Alexandria - Petrolul Ploiesti, Bucovina Suceava - CSM Medgidia, Tractorul Brasov - Midia Navodari;
- Etapa a IX-a (26 octombrie 2002):
Tractorul Brasov - Foresta Falticeni, Cimentul Fieni - Dacia Unirea Braila, Metalul Plopeni - FC Onesti, Diplomatic Focsani - Inter Gaz Bucuresti, Rapid Electromagnetica - Gloria Buzau, Poli Unirea Iasi - Rulmentul Alexandria, Petrolul Ploiesti - Bucovina Suceava, CSM Medgidia - Midia Navodari;
- Etapa a X-a (2 noiembrie 2002):
Dacia Unirea Braila - Foresta Falticeni, FC Onesti - Cimentul Fieni, Inter Gaz Bucuresti - Metalul Plopeni, Gloria Buzau - Diplomatic Focsani, Rulmentul Alexandria - Rapid Electromagnetica, Bucovina Suceava - Poli Unirea Iasi, Midia Navodari - Petrolul Ploiesti, CSM Medgidia - Tractorul Brasov;
- Etapa a XI-a (9 noiembrie 2002):
Tractorul Brasov - Dacia Unirea Braila, Foresta Falticeni - FC Onesti, Cimentul Fieni - Inter Gaz Bucuresti, Metalul Plopeni - Gloria Buzau, Diplomatic Focsani - Rulmentul Alexandria, Rapid Electromagnetica - Bucovina Suceava, Poli Unirea Iasi - Midia Navodari, Petrolul Ploiesti - CSM Medgidia;
- Etapa a XII-a (16 noiembrie 2002):
FC Onesti - Dacia Unirea Braila, Inter Gaz Bucuresti - Foresta Falticeni, Gloria Buzau - Cimentul Fieni, Rulmentul Alexandria - Metalul Plopeni, Bucovina Suceava - Diplomatic Focsani, Midia Navodari - Rapid Electromagnetica, CSM Medgidia - Poli Unirea Iasi, Petrolul Ploiesti - Tractorul Brasov;
- Etapa a XIII-a (23 noiembrie 2002):
Tractorul Brasov - FC Onesti, Dacia Unirea Braila - Inter Gaz Bucuresti, Foresta Falticeni - Gloria Buzau, Cimentul Fieni - Rulmentul Alexandria, Metalul Plopeni - Bucovina Suceava, Diplomatic Focsani - Midia Navodari, Rapid Electromagnetica - CSM Medgidia, Poli Unirea Iasi - Petrolul Ploiesti;
- Etapa a XIV-a (30 noiembrie 2002):
Inter Gaz Bucuresti - FC Onesti, Gloria Buzau - Dacia Unirea Braila, Rulmentul Alexandria - Foresta Falticeni, Bucovina Suceava - Cimentul Fieni, Midia Navodari - Metalul Plopeni, CSM Medgidia - Diplomatic Focsani, Petrolul Ploiesti - Rapid Electromagnetica, Poli Unirea Iasi - Tractorul Brasov;
- Etapa a XV-a (7 decembrie 2002):
Tractorul Brasov - Inter Gaz Bucuresti, FC Onesti - Gloria Buzau, Dacia Unirea Braila - Rulmentul Alexandria, Foresta Falticeni - Bucovina Suceava, Cimentul Fieni - Midia Navodari, Metalul Plopeni - CSM Medgidia, Diplomatic Focsani - Petrolul Ploiesti, Rapid Electromagnetica - Poli Unirea Iasi.

Divizia C - Seria I

Grave probleme financiare in fotbalul iesean din liga a treia

In sezonul 2002-2003, judetul Iasi va avea (teoretic) tot patru reprezentante in Seria I a Diviziei C de fotbal, exact ca si in editia anterioara de campionat. In locul promovatei in liga a doua Poli Unirea Iasi va apare acum nou promovata in Divizia C, Viitorul Harlau, cea care a castigat barajul in fata reprezentantei judetului Vaslui, Victoria Muntenii de Jos. In rest, au ramas formatiile FC Municipal CFR Pascani, Telecom Iasi si RATC CFR Moldova Iasi/Targu Frumos, ultimele doua avand insa grave probleme financiare in cadrul cluburilor. Daca transportatorii au reusit sa se mute la Targu Frumos, pentru a mai putea supravietui in liga a treia, formatia telefonistilor este in pragul desfiintarii. O alta candidata la desfiintare este si Minerul Crucea, cea care isi disputa partidele de acasa la Vatra Dornei sau la Campulung Moldovenesc. In cele ce urmeaza, va prezentam programul competitional al turului de campionat din Seria I a Diviziei C de fotbal, aferent sezonului 2002-2003:
- Etapa I (31 august 2002):
Unirea Negresti - Telecom Iasi, Cimentul Bicaz - Ceahlaul II Targu Neamt, FCM CFR Pascani - Aerostar Bacau, Filatura Falticeni - Laminorul Roman, RATC CFR Moldova Iasi - FC Botosani, Petrolul Moinesti - Rafinaria Darmanesti, Letea Bacau - Bucovina Radauti, Viitorul Harlau - Minerul Crucea;
- Etapa a II-a (7 septembrie 2002):
Ceahlaul II Targu Neamt - Unirea Negresti, Aerostar Bacau - Cimentul Bicaz, Laminorul Roman - FCM CFR Pascani, FC Botosani - Filatura Falticeni, Rafinaria Darmansti - RATC CFR Moldova Iasi, Bucovina Radauti - Petrolul Moinesti, Minerul Crucea - Letea Bacau, Telecom Iasi - Viitorul Harlau;
- Etapa a III-a (14 septembrie 2002):
Ceahlaul II Targu Neamt - Telecom Iasi, Unirea Negresti - Aerostar Bacau, Cimentul Bicaz - Laminorul Roman, FCM CFR Pascani - FC Botosani, Filatura Falticeni - Rafinaria Darmanesti, RATC CFR Moldova Iasi - Bucovina Radauti, Petrolul Moinesti - Minerul Crucea, Letea Bacau - Viitorul Harlau;
- Etapa a IV-a (21 septembrie 2002):
Aerostar Bacau - Ceahlaul II Targu Neamt, Laminorul Roman - Unirea Negresti, FC Botosani - Cimentul Bicaz, Rafinaria Darmanesti - FCM CFR Pascani, Bucovina Radauti - Filatura Falticeni, Minerul Crucea - RATC CFR Moldova Iasi, Viitorul Harlau - Petrolul Moinesti, Telecom Iasi - Letea Bacau;
- Etapa a V-a (28 septembrie 2002):
Aerostar Bacau - Telecom Iasi, Ceahlaul II Targu Neamt - Laminorul Roman, Unirea Negresti - FC Botosani, Cimentul Bicaz - Rafinaria Darmanesti, FCM CFR Pascani - Bucovina Radauti, Filatura Falticeni - Minerul Crucea, RATC CFR Moldova Iasi - Viitorul Harlau, Petrolul Moinesti - Letea Bacau;
- Etapa a VI-a (5 octombrie 2002):
Laminorul Roman - Aerostar Bacau, FC Botosani - Ceahlaul II Targu Neamt, Rafinaria Darmanesti - Unirea Negresti, Bucovina Radauti - Cimentul Bicaz, Minerul Crucea - FCM CFR Pascani, Viitorul Harlau - Filatura Falticeni, Letea Bacau - RATC CFR Moldova Iasi, Telecom Iasi - Petrolul Moinesti;
- Etapa a VII-a (12 octombrie 2002):
Laminorul Roman - Telecom Iasi, Aerostar Bacau - FC Botosani, Ceahlaul II Targu Neamt - Rafinaria Darmanesti, Unirea Negresti - Bucovina Radauti, Cimentul Bicaz - Minerul Crucea, FCM CFR Pascani - Viitorul Harlau, Filatura Falticeni - Letea Bacau, RATC CFR Moldova Iasi - Petrolul Moinesti;
- Etapa a VIII-a (19 octombrie 2002):
FC Botosani - Laminorul Roman, Rafinaria Darmanesti - Aerostar Bacau, Bucovina Radauti - Ceahlaul II Targu Neamt, Minerul Crucea - Unirea Negresti, Viitorul Harlau - Cimentul Bicaz, Letea Bacau - FCM CFR Pascani, Petrolul Moinesti - Filatura Falticeni, Telecom Iasi - RATC CFR Moldova Iasi;
- Etapa a IX-a (26 octombrie 2002):
Telecom Iasi - FC Botosani, Laminorul Roman - Rafinaria Darmanesti, Aerostar Bacau - Bucovina Radauti, Ceahlaul II Targu Neamt - Minerul Crucea, Unirea Negresti - Viitorul Harlau, Cimentul Bicaz - Letea Bacau, FCM CFR Pascani - Petrolul Moinesti, Filatura Falticeni - RATC CFR Moldova Iasi;
- Etapa a X-a (2 noiembrie 2002):
Rafinaria Darmanesti - FC Botosani, Bucovina Radauti - Laminorul Roman, Minerul Crucea - Aerostar Bacau, Viitorul Harlau - Ceahlaul II Targu Neamt, Letea Bacau - Unirea Negresti, Petrolul Moinesti - Cimentul Bicaz, RATC CFR Moldova Iasi - FCM CFR Pascani, Filatura Falticeni - Telecom Iasi;
- Etapa a XI-a (9 noiembrie 2002):
Telecom Iasi - Rafinaria Darmanesti, FC Botosani - Bucovina Radauti, Laminorul Roman - Minerul Crucea, Aerostar Bacau - Viitorul Harlau, Ceahlaul II Targu Neamt - Letea Bacau, Unirea Negresti - Petrolul Moinesti, Cimentul Bicaz - RATC CFR Moldova Iasi, FCM CFR Pascani - Filatura Falticeni;
- Etapa a XII-a (16 noiembrie 2002):
Bucovina Radauti - Rafinaria Darmanesti, Minerul Crucea - FC Botosani, Viitorul Harlau - Laminorul Roman, Letea Bacau - Aerostar Bacau, Petrolul Moinesti - Ceahlaul II Targu Neamt, RATC CFR Moldova Iasi - Unirea Negresti, Filatura Falticeni - Cimentul Bicaz, FCM CFR Pascani - Telecom Iasi;
- Etapa a XIII-a (23 noiembrie 2002):
Telecom Iasi - Bucovina Radauti, Rafinaria Darmanesti - Minerul Crucea, FC Botosani - Viitorul Harlau, Laminorul Roman - Letea Bacau, Aerostar Bacau - Petrolul Moinesti, Ceahlaul II Targu Neamt - RATC CFR Moldova Iasi, Unirea Negresti - Filatura Falticeni, Cimentul Bicaz - FCM CFR Pascani;
- Etapa a XIV-a (30 noiembrie 2002):
Minerul Crucea - Bucovina Radauti, Viitorul Harlau - Rafinaria Darmanesti, Letea Bacau - FC Botosani, Petrolul Moinesti - Laminorul Roman, RATC CFR Moldova Iasi - Aerostar Bacau, Filatura Falticeni - Ceahlaul II Targu Neamt, FCM CFR Pascani - Unirea Negresti, Cimentul Bicaz - Telecom Iasi;
- Etapa a XV-a (7 decembrie 2002):
Telecom Iasi - Minerul Crucea, Bucovina Radauti - Viitorul Harlau, Rafinaria Darmanesti - Letea Bacau, FC Botosani - Petrolul Moinesti, Laminorul Roman - RATC CFR Moldova Iasi, Aerostar Bacau - Filatura Falticeni, Ceahlaul II Targu Neamt - FCM CFR Pascani, Unirea Negresti - Cimentul Bicaz.
De mentionat ca, pana la debutul campionatului, mai pot exista modificari in componenta seriei I, unele echipe in incapacitate financiara fiind puse in situatia de a vinde locul altor grupari sportive mai bogate. De exemplu, Telecom ar putea vinde locul unei formatii din Ardeal, probabil din Reghin, daca la Iasi situatia nu se mai poate remedia.
Grupaj realizat de Dan TEODORESCU
Distribuie:  
Incarc...

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1831 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019302 (s)

loading...