Ghinion urias pentru Politehnica

17 Aprilie 2006
917 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti 1-4 (1-2), in etapa a XXIII-a a Diviziei A de fotbal •Echipa ieseana a avut un ghinion fantastic in fata Rapidului, pierzand la un scor mult mai mare fata de cum s-au desfasurat ostilitatile in teren •Rapidistii au avut doar patru ocazii si au inscris tot atatea goluri, in timp ce gazdele au ratat incredibil si au inscris un singur gol •Politehnica a mai bifat un record negativ, neprimind niciodata de la revenirea pe prima scena atat de multe goluri pe teren propriu •Chiar si asa, fotbalistii ieseni au jucat de la egal la egal cu rapidistii, facand o mare risipa de efort, fara urmari insa pe tabela de marcaj •Etapa viitoare, Poli se deplaseaza la Gloria Bistrita

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti 1-4 (1-2)
Marcatori: Bilba ('45) / Viorel Moldovan ('13), Badoi ('38,'88), Negru ('66)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: rece
Gazon: bun
Spectatori: 10.000
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Onut, Ciobanu, Bernard, Iurisniti, Bordeanu, Mitruc (min. 80 Palimaru), Rednic ('57 Miclea), Onofras ('70 Ciubancan), Bilba, Cernoch. Antrenor: Ionut Popa
Rapid Bucuresti: Minca, Ionut Stancu, Rada, Badoi, Grigore ('70 Emil Dica), Pancu ('56 Negru), Niculae, Marius Constantin, Maftei, Romeo Stancu, Viorel Moldovan ('81 Nicolae Constantin). Antrenor: Razvan Lucescu
Jucatorul meciului: Valentin Badoi
Arbitri: Cristian Balaj - 6, Aurel Onita - 7, Sebastian Stoianov - 7
Cartonase galbene: Onut, Ciobanu, Bernard, Bordeanu, Ciubancan / Grigore
Observatori: Mircea Cezar Ionescu si Patritiu Abrudan

Meci de cosmar in dealul Copoului. Scapati definitiv de grijile retrogradarii, fotbalistii ieseni au intrat in teren decisi sa faca spectacol in fata unui adversar redutabil, Rapid Bucuresti, sfert-finalista Cupei UEFA din acest an. Cu zece mii de oameni in tribune, cu flori si aplauze pentru revenirea lui Daniel Pancu in dealul Copoului, jucatorii lui Ionut Popa cautau revansa dupa mai multe infrangeri cu cantec, suferite in fata formatiei de sub Podul Grant. Totul avea sa ramana insa doar la stadiul de intentie, Rapidul administrand o infrangere pe cat de severa, pe atat de nemeritata iesenilor. Rapidul a castigat cu scorul de 4-1 si si-a depus serios candidatura pentru obtinerea unui nou titlu de campioana, la capatul unei prestatii mediocre si a unui succes absolut nemeritat. Si aceasta pentru ca giulestenii au invins cu 4-1, doar in urma unor gafe in apararea ieseana sau a unor decizii gresite ale arbitrului Cristian Balaj. Astfel, pana sa se aseze in ghete fotbalistii ieseni, Radu Ciobanu a facut o gafa de incepator si a trimis o pasa neglijenta catre propria poarta, interceptata de Viorel Moldovan, care nu a iertat si a adus linistea in tribunele stadionului din Copou. Pana la aceasta reusita, gazdele, impulsionate de la spate de peste zece mii de spectatori, au incercat sa-si aseze adversarii in propria jumatate de teren, fara ca oaspetii sa puna probleme Politehnicii.

Iures alb-albastru

Dupa golul primit, iesenii nu au resimtit socul si au iesit din nou la joc, ratand prima ocazie de egalare in minutul 20, prin Bordeanu, care a trimis un sut puternic de pe partea stanga, retinut insa sigur de portarul Minca. Un minut mai tarziu, acelasi Bordeanu a centrat perfect pentru Bilba, care din cativa metri a trimis cu capul alaturi de poarta. Presiunea gazdelor a crescut cu fiecare faza, iar in minutul 28 Iurisniti a ratat cu putin primul gol din cariera in prima divizie. Dupa o actiune prelungita de atac a iesenilor, Bilba si Onofras au fost blocati de apararea lui Razvan Lucescu, iar Iurisniti, de la 18 metri, a trimis putin pe langa poarta. In minutul 34, intreg stadionul a inghetat, cand Grigore a inscris pentru 2-0, dar reusita acestuia a fost anulata corect de arbitrul Balaj pentru un hent evident la mijlocasul giulestean. Cu sapte minute inainte de pauza si-a intrat insa in mana arbitrul Cristian Balaj, care a acordat foarte usor o lovitura libera pentru Rapid, la 17 metri de poarta gazdelor, la un presupus fault al lui Bernard asupra lui Pancu. Badoi a executat imparabil si astfel scorul devenise deja 2-0. Totul, fara ca Rapidul sa aiba mari ocazii de gol, dar giulestenii au profitat la maxim de doua gafe, a fundasului Ciobanu si a arbitrului Balaj. Pana la final, Onofras a trecut pe langa 1-2, in minutul 44, cand din sase metri a trimis direct in bratele portarului Minca. In ultimul minut al primului act, Bilba a readus insa sperantele in inimile microbistilor ieseni, inscriind un nou gol in poarta Rapidului, dupa ce a reluat in plasa o centrare deviata a lui Daniel Rednic.

Nedrept

La acest scor, Poli incepea din nou sa spere ca poate obtine macar un rezultat de egalitate in fata rapidistilor pregatiti de Razvan Lucescu, extrem de nervos pe toata durata meciului de la Iasi. In primele douazeci de minute din repriza a doua, gazdele au ratat doua ocazii uriase de egalare. Mai intai, in minutul 60, Onofras a trimis puternic de la 18 metri, dar mingea care se indrepta spre poarta goala a fost deviata incredibil in aut de poarta chiar de Martin Cernoch, total neinspirat la aceasta faza. Patru minute mai tarziu, ofensiva iesenilor a fost aproape sa dea roade, dar Bilba a trimis cu capul, din interiorul careului, razant cu bara, dupa o centrare perfecta a lui Miclea. Si, in loc de 2-2, scorul a devenit 1-3, Vali Negru aducand din nou linistea pe arena din Copou. Daniel Niculae a primit o pasa in banda dreapta, la limita off-side-ului, a fost blocat in careu de Cristian Branet, dar mingea a ajuns cu sansa la Vali Negru, introdus pe teren de doar zece minute si mijlocasul rapidist a impins-o in poarta de la sapte metri. Chiar si la acest scor, tot gazdele au fost la carma partidei si au ratat din nou doua bune ocazii de a egala, prin acelasi Bilba, care a jucat excelent in meciul de ieri si prin Mitruc. Mai intai, in minutul 72 Bilba a fost blocat in fata portii rapidiste, iar Mitruc, de la 12 metri cu toata poarta in fata a trimis total aiurea, dintr-o pozitie incredibila. Un minut mai tarziu, Bilba a sutat superb de la 18 metri, dar mingea a lovit bara si a iesit in aut de poarta. Si, pentru ca tacamul sa fie complet, Badoi a inchis total jocul in minutul 88, transformand din nou impecabil o lovitura libera de la 18 metri, peste zid si pe langa portarul Branet. Astfel, s-a scris istoria unui meci de cosmar, in care Poli a ratat opt ocazii incredibile, iar Rapidul a transformat totul in gol, profitand la maxim de gafele din defensiva iesenilor. Cu acest insucces, Poli ramane pe locul 10 in clasament si va intalni etapa viitoare, in deplasare, pe 21 aprilie, pe Gloria Bistrita.

Declaratii la finalul partidei

Razvan Lucescu, antrenor principal Rapid Bucuresti: "Am asistat astazi (n.r. - ieri) la un meci placut, cu multe situatii de poarta. Noi am castigat meritat, in fata unei echipe foarte bune. Am condus de la inceputul meciului si am avut emotii doar dupa un moment de neatentie, cand am permis Politehnicii sa reduca din diferenta. Sunt foarte multumit de jocul elevilor mei, jucam un fotbal modern, dar nu ne gandim deocamdata la titlu. Noi trebuie sa obtinem maximum din fiecare meci si dupa aceea vom vedea daca mai avem sanse la titlu. Am intalnit o echipa ieseana foarte buna, care joaca un fotbal modern si care a pus mari probleme atat Stelei, cat si lui Dinamo. Cu atat mai mult ma bucura succesul de astazi (ieri - n.r.) si faptul ca echipa joaca foarte bine"

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Nu vreau sa jignesc Rapidul si nici nu vreau sa supar pe cineva, dar o echipa mai norocoasa ca giulestenii eu nu am mai vazut. Au avut patru ocazii si au dat patru goluri. De partea cealalta, noi am avut opt ocazii, am dat mingea-n bara, au scos-o de pe linia portii si tot nu am reusit sa marcam mai multe goluri. Nu cred sa mai fi avut atatea ocazii intr-un joc. Credeam ca astazi vom castiga, eram lipsiti de orice grija si doream sa facem un joc spectaculos. Nu sunt suparat pe baieti, au vrut, au alergat mult, dar se pare ca nu am avut suficienta bafta. еsta-i fotbalul, si norocul face parte din joc. Oricum, Rapidul nu are sanse la campionat, chiar daca bate Steaua in deplasare. Poate e doar parera mea, dar eu cred ca Rapidul nu poate castiga titlul de campioana."

Daniel Pancu, fotbalist Rapid Bucuresti: "M-am bucurat foarte mult ca lumea m-a primit atat de bine la Iasi. Inseamna ca nu au uitat ce am facut eu pentru aceasta echipa si poate, daca da Dumnezeu, voi putea sa joc in ultimul an al carierei chiar in tricoul lui Poli. Nu am resentimente pentru aceasta victorie, pentru ca punctele puse in joc erau mai importante pentru noi decat pentru Politehnica. Am fost faultat clar la golul doi si nu inteleg de ce lumea a acuzat acea faza si pe arbitrul Balaj ca a dictat lovitura libera"

Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Se pare ca nu numai in Parlament se doarme, ci si in arbitraj. Cred ca a fost offside la golul trei al rapidistilor, iar asistentul nu avea cum sa nu vada acest lucru. In plus, in ambele lovituri libere Branet a primit golurile chiar pe coltul lui"

Page time :0.1951 (s) | 22 queries | Mysql time :0.038974 (s)