Gigel Bucur mai aduce trei puncte Romaniei

7 Decembrie 2009
748 Vizualizari | 1 Comentarii
Gigel Bucur
FC Timisoara s-a impus cu 1-0 pe Dan Paltinisanu in fata celor de la Pandurii Tg, Jiu, golul banatenilor fiind marcat de Gigel Bucur in prima repriza. Meciul a fost unul slab, fara sare si piper, mai degraba plictisitor. Gorjenii n-au mai castigat un meci de noua etape si s-au dus la Timisoara in incercarea de a scoate macar un punct pe terenul liderului clasamentului, echipa pe val scapata si de grijile Europe League. Meciul nu a fost atat de greu pentru Pandurii pe cat se asteptau unii, dar nici prea usor pentru banateni cum se asteptau altii. Cu o asezare aglomerata in defensiva, elevii lui Ciobotariu au reusit sa inchida foarte bine culoarele de patrundere spre poarta lui Stanca, nelasandu-i pe timisoreni sa declanseze atacuri periculoase. Conform Onlinesport, n-au putut face acelasi lucru si in minutul 12 cand gazdele au deschis scorul. Parks a ametit doi adversari pe stanga careului, a trimis in centru la Goga, acesta a sutat slab pe jos dar mingea a ajuns cu noroc la Gigel Bucur, singur la limita offside-ului. Acesta a sutat sec si a inscris fara mare efort. Desi acesta trebuia sa fie momentul deschiderii jocului, partida a continuat sa ramana la fel de inchisa. Pandurii nu s-au hazardat in atac de frica sa nu lase spatii in aparare, iar banatenii au lasat-o mai moale fara sa insiste prea presant in careul advers. Amorteala transmisa din teren in tribune a disparut abia la pauza, cand suporterii timisoreni au produs un moment emotionant. Acestia au afisat un baner dedicat eroilor Revolutiei din `89 alaturi de zeci de bannere inscriptionate cu numele eroilor de acum 20 de ani. Partea a doua a intalnirii a fost la fel de plictisitoare, cu rare faze de atac, majoritatea in contul timisorenilor, care au incercat pe cat i-au lasat adversarii sa joace fotbal. Spre final s-au lasat si banatenii pagubasi, fiind multumiti cu diferenta minima care le aduce cele 3 puncte cautate.