Gloria Bistrita a spart gheata in acest campionat

19 Octombrie 2009
449 Vizualizari | 0 Comentarii
Sub conducerea lui Florin Halagian, Gloria Bistrita a inregistrat primul succes al sezonului, invingand pe teren propriu Otelul Galati cu 2-1, golurile fiind inscrise de Borbely pentru gazde si de Antal pentru oaspeti. Meciul a fost unul foarte linistit in prima repriza, una foarte echilibrata ca joc, dar lipsita de actiuni de atac spectaculoase sau periculoase. Din prima parte se poate retine doar golul galatenilor din minutul 24, cand Antal a marcat din centrarea lui Pena. Repriza secunda a fost total diferita, fiind caracterizata de multa tensiune de ambele parti si nervi care au scapat deseori de sub control. Gloria a reusit egalarea la trei minute de la reluare, cand Borbely a profitat de o iesire gresita a portarului Kolev pe centrare si a trimis in poarta goala. O prima faza tensionata s-a produs in careul Bistritei, unde Nastase si Albut au fost aproape sa se ia la bataie, dar au fost calmati la timp de arbitrul Ovidiu Hategan. Din minutul 60 Otelul Galati a ramas in inferioritate numerica, Viglianti primind al doilea cartonas galben pentru un fault tare din spate, dupa ce vazuse primul vertisment in minutul 39. La 5 minute distanta, galatenii puteau sa inscrie chiar si cu un om in minus, insa Albut a aparat incredibil penalty-ul executat de Pena, dupa ce Antal fusese faultat de Dinu Sanmartean in careu. Golul victoriei gazdelor a fost marcat cu 20 de minute inainte de final, cand Csaba Borbely a reusit prima sa dubla din cariera in primul esalon, Kolev ramanand fara reactie la sutul bistriteanului din pasa lui Lucian Sanmartean. Meciul a continuat sa fie tensionat, iuresul ofensiv al oaspetilor facandu-i pe bistriteni sa cedeze tensiunii meciului. Hateganu a impartit cu generozitate cartonase galbene de ambele parti, iar Florin Halagian a vazut finalul meciului din tribune. Otelul putea egala in minutul 85, insa lovitura libera executata interesant de Salagean, a intalnit bara din stanga lui Albut, salvat cu noroc la aceasta faza.

Page time :0.1919 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018716 (s)