Gloria Bistrita a trimis titlul la Cluj

12 Mai 2010
644 Vizualizari | 0 Comentarii
Gloria Bistrita - Unirea Urziceni, 0-0, si campioana a lasat în Ardeal visul unui nou titlu dupa remiza ce l-a scapat de griji pe Padureanu ca la anul l-ar putea vizita Simleul sau Otopeniul. CFR-ul îsi freaca mainile de bucurie! Tata Jean are record de galerie cu Urziceniul. Peste 4.000 de bistriteni plus masa de "ceferisti" cu telecomanda în mana freamata la ocazia lui Petre (6) în start de meci. Cu mintea tot la CFR, Unirea nu leaga nimic, iar Frunza (16) si Paduretu (29) încheie cu oftat doua faze mai acatarii. Gloria are golul pe chelia fostului unirist Dan Matei (33), dar mijlocasul trimite în vazduh din nici 10 metri. Finalul e al campioanei. Frunza serveste ideal pentru Marinescu (40), care nu simte poarta de langa Albut. Si titlul trage cu ochiul spre Dealul Feleacului, iar Gloria intra la vestiare salvata matematic de matineu. Dar Bistrita vrea mai mult. Bajenaru ia la talpa o minge prin mijlocul Unirii, intra în careu, dar assist-ul impecabil pentru Moraes (50) se încheie în burta lui Arlauskis! Letonul cade fara aer, dar scapa cu poarta intacta. Levy simte ca pierde urma CFR-ului si arunca în teren fostul "Ferrari al lui Paszkany", Semedo. Si ocazia vine de pe stanga. Paduretu executa perfect un corner, dar Brandan (60) salveaza Bistrita, desi e singur cu poarta gazdelor! Il copiaza la nici 4 minute Bilasco, care "taie" centrarea lui Brandan de sub nasul lui Albut, iar mingea se duce agale afara. Campioana scraneste din dinti, se arunca în gura portii gazdelor, dar minutele se scurg. Pentru CFR, pentru ca Bistrita a scos o remiza, iar CFR Cluj are deja 3 puncte in fata Urziceniului. Cu o victorie in etapa viitoare (acasa cu Inter Curtea de Arges), CFR Cluj este si matematic campioana Romaniei.

Page time :0.1921 (s) | 23 queries | Mysql time :0.018217 (s)