Gloria Bistrita, ajutata de arbitri sa evite retrogradarea

2 Decembrie 2008
607 Vizualizari | 0 Comentarii
Aurelian Bogaciu
Dupa un inceput dezastruos de campionat, bistritenii lui Jean Padureanu au reusit sa incheie pe locul 12 prima parte a campionatului Ligii I. Impinsi de la spate de arbitri, Gloria Bistrita a mai bifat 3 puncte, invingand pe Gloria Buzau cu scorul de 2-0, dupa reusitele lui Coroian si Silvasan. La finalul meciului, antrenorul buzoienilor, Mario Marinica, l-a acuzat pe centralul partidei, Aurelian Bogaciu, ca l-a eliminat pe nedrept pe portarul Arcaba.

"Bistrita este o echipa buna in teren, poate extraordinara in afara terenului, o echipa care stie sa se organizeze bine, iar noi am avut parte de un arbitraj extraordinar de bun. Cand o minge e data in careu ca fiind nelegala si este eliminat portarul care foloseste mana de parca ar fi trebuit sa foloseasca piciorul in cadrul careului, asta este. E soarta Gloriei Buzau, care in 11 meciuri a fost defavorizata de arbitraj. In momentul in care joci din minutul 2 cu 10 oameni, normal ca e o eliminare decisiva. As fi vrut si eu sa jucam in 14, dar nu am avut decat 10 insi pe teren", a spus Marinica. Dincolo de arbitraj, care in acest tur de campionat a pus serios umarul la evadarea Bistritei din zona retrogradarii, buzoienii au fost practic inexistenti in joc, in timp ce bistritenii si-au adjudecat cele 3 puncte prin reusitele lui Coroian si Silvasan. Soarta partidei dintre Gloria Bistrita si Gloria Buzau a fost transata inca din al doilea minut de joc, cand portarul buzoienilor, Arcaba, a fost eliminat de Cornel Fecioru pentru un hent in afara careului. In locul acestuia, intre buturi a intrat Barbu, insa buzoienii n-au reusit sa tina piept bistritenilor. Dupa un inceput fulminant de partida cu o bara a lui Coroian in chiar primul minut al intalnirii, ardelenii au reusit deschiderea scorului prin acelasi Coroian in minutul 10. Majorarea diferentei n-a putut fi evitata de oaspeti, Silvasan marcand in minutul 39 in urma unei lovituri de colt, dupa o centrare foarte buna a lui Coroian.

Page time :0.1833 (s) | 24 queries | Mysql time :0.015868 (s)