Grecia se califica la Mondiale pe terenul Ucrainei

19 Noiembrie 2009
570 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa nationala a Greciei s-a calificat miercuri seara la Campionatul Mondial din 2010 dupa ce a castigat mansa a doua disputata in Ucraina, scor 1-0, dupa golul lui Salpingidis din prima repriza. Chiar daca a plecat neinvinsa din mansa tur disputata in Grecia, reprezentativa Ucrainei nu s-a putut bucura de aportul suporterilor in mansa retur de pe Donbass Arena, unde doar 30 de mii de spectatori au fost prezenti, majoritatea pentru a-i cere demisia presedintelui Federatiei, Surkis. Pe fondul unei atmosfere ostile, grecii au deschis scorul in minutul 31, cand Samaras i-a pasat in careu lui Salpingidis, iar acesta l-a invins pe Piatov si a stabilit scorul primei reprize. Un rezultat de egalitate nu ii avantaja pe ucraineni, dar gazdele au acuzat o lipsa de fantezie ofensiva in partea secunda, iar meciul s-a terminat cu victoria grecilor, scor 1-0. Nationala Greciei s-a calificat astfel pentru a doua oara in istorie la Campionatul Mondial, dupa ce in 1994 a pierdut toate cele trei meciuri disputate in grupe.

Page time :0.1995 (s) | 22 queries | Mysql time :0.030660 (s)