Grupa tuturor posibilitatilor

21 Iunie 2010
572 Vizualizari | 0 Comentarii
Intr-un alt joc al Grupei D, Ghana si Australia au terminat la egalitate, scor 1-1 (la pauza 1-1), o partida care a contat pentru cea de-a doua etapa a grupelor de la mondiale. Primul gol a fost marcat de Australia, prin Holman, in minutul 12, care a profitat de o grava eroare a portarului ghanez, iar africanii au egalat in minutul 25, in urma unui penalty, prin Gyan. Arbitrul intalnirii a dictat lovitura de la 11 metri dupa un hent comis de Harry Kewell, jucator ce a si fost eliminat la acea faza. Ghana si Australia au oferit un spectacol frumos, pe contre, diferenta dintre cele doua echipe nefiind sesizabila cu nici un chip. Chiar daca au avut un om in plus pe teren, africanii nu au reusit sa concretizeze acest avantaj si sa marcheze golul victoriei, victorie care i-ar fi propulsat direct in optimile mondialului. Australienii nu au cedat nici o clipa si chiar cu un om mai putin pe teren, puteau produce surpriza, insa numai imprecizia jucatorilor a facut ca scorul afisat pe tabela de marcaj sa ramana neschimbat. Finalul a fost incandescent, pe contre. Nici una din cele doua formatii nu a menajat pe cealalts, scorul fiind unul care nemultumea ambele echipe. Rezultatul de sambata nu clarifica cu nimic situatia Grupei D, ba mai mult, fiecare din cele 4 echipe pastreaza inca sanse de calificare in optimile de finala ale competitiei. Rezultatul de vineri, din jocul Serbia-Germania (scor 1-0), si cel de sambata stabileste doar o ierarhie provizorie in grupa respectiva, ceea ce face ca ultima etapa sa fie decisiva. Astfel, Ghana, care inca se afla pe primul loc in grupa, va intalni Germania, echipa care are un punct mai putin. Ghanezii se pot multumi cu un egal, in timp ce nemtii sunt obligati sa invinga. Intr-un alt joc, Serbia va intalni Australia. Daca sarbii se pot multumi cu un egal care i-ar putea califica, conditia fiind ca Ghana sa bata Germania, Australia se vede obligata sa castige pentru a mai prinde un loc intre cele 16 echipe calificate in optimi.