Halterofila Elisabeta Fron s-a imbracat in aur

25 Noiembrie 2005
722 Vizualizari | 0 Comentarii
•Halterofila ieseana Elisabeta Fron a dominat Campionatele Nationale pentru juniori si tineret, care s-au desfasurat la Onesti •Sportiva antrenata de Danut Fron a castigat 3 medalii de aur, neavand practic rival in competitiile interne in acest moment •Pentru toata activitatea depusa pana acum, antrenorul Danut Fron a fost decorat cu Meritul Sportiv clasa I

Ultimul concurs al anului din calendarul competitional al Federatiei Romane de Haltere s-a incheiat ieri la Onesti cu un nou succes de exceptie pentru sportiva ieseana Elisabeta Fron. Halterofila cu dubla legitimare, la CS Politehnica si CS Nicolina Iasi, a cucerit 3 medalii de aur, neavand practic concurent la aceasta editie a campionatelor nationale. Astfel, la categoria 63 de kilograme sportiva s-a impus cu 65 kilograme la stilul smuls, cu 85 kilograme la stilul aruncat si 150 kilograme la total. Desi la startul intrecerilor s-au aliniat aproximativ 120 sportivi, Elisabeta Fron a dominat si de aceasta data concursul, ridicand la 9 numarul medaliilor cucerite in acest an competitional. De la Iasi au mai participat alte 2 halterofile, Andreea Zelinschi, clasata a sasea la categoria 48 kilograme si Teodora Danila, care a terminat pe locul al cincilea concursul de la categoria +75 kilograme. Ambele sportive au insa 14 ani si se anunta inca de pe acum favorite la cucerirea unor medalii in intrecerile nationale si nu numai, programate in cursul anului 2006. La sfarsitul competitiilor, antrenorul iesean Danut Fron a primit din partea forului de specialitate medalia Meritul Sportiv clasa I, pentru intreaga munca depusa in acest sport. "Sunt foarte multumit de aceste rezultate, pentru ca am incheiat cu bine un an foarte greu. Elisabeta a muncit foarte mult, desi nu am avut de fiecare data sustinerea de care era nevoie. Speram ca la anul sa obtinem rezultate mai bune ca in acest sezon si sa facem treptat pasul catre intrecerile de seniori", a declarat antrenorul Danut Fron, nimeni altul decat tatal sportivei triplu medaliate la Onesti. De altfel, in acest an Elisabeta Fron a dominat intrecerile nationale dedicate juniorilor si tineretului in haltere, obtinand nu mai putin de 6 medalii de aur, la care s-au adaugat si doua Cupe ale Romaniei. In plus, sportiva ieseana a cucerit si 3 medalii de argint in competitiile dedicate seniorilor, desi abia a implinit varsta de 17 ani. Mai mult decat atat, la prima participare internationala Elisabeta Fron a cucerit trei locuri 6 la Campionatele Europene de Haltere.

Page time :0.5113 (s) | 24 queries | Mysql time :0.352885 (s)