Handbal: Arbitraj penibil in "Polivalenta"

17 Aprilie 2000
668 Vizualizari | 0 Comentarii
•CSM Iasi XXI - Rapid CFR Bucuresti 29-34 (16-19) in etapa a 17-a din Liga Nationala de handbal feminin

Din pacate pentru cei aproape 1.000 de spectatori aflati ieri in tribunele Salii Polivalente, formatia pregatita de Veniamin Lupan nu a reusit sa treaca de rapidistele bucurestene. Si nu pentru ca ar fi evoluat slab, ci din cauza unui arbitraj sub orice critica prestat de brigada buzoiana formata din Nicolae Iancu si Nicolae Balan, ale caror decizii au transformat "Polivalenta" intr-un vulcan. Partida a debutat cu doua goluri "feroviare" marcate de Cristina Mihai - Dumitrescu, dupa care iesencele au egalat prin reusitele lui Nedelcu si Grosu. Gazdele au condus in trei randuri in primul mitan, cu 7-6, 8-7 si 9-8, in rest oaspetele fiind in avantaj de 2, 3 sau chiar 4 puncte. Prima oara cand s-a inregistrat o diferenta mai mare de doua puncte a fost in minutul 23, cand golul Monicai Iacob a dus scorul la 14-11 pentru Rapid, de aici incolo oaspetele conducand in permanenta.
Repriza secunda a debutat cu un nou gol al Cristinei Mihai, dupa care, treptat, iesencele s-au apropiat amenintator de feroviare, fiind insa permanent conduse cu doua goluri avans.
Vazand ca rapidistele sunt in dificultate, "fluierasii" buzoieni si-au intrat in rol, dictand decizii aberante. Cu toate acestea, gazdele au izbutit egalarea cu sapte minute inainte de final, scor 28-28, moment in care tribunele sar in aer, incurajandu-si favoritele. Urmeaza doua lovituri de la 7 m transformate de Iacob (Rapid) si Palarie (CSM Iasi XXI), pentru ca, la scorul 29-29, oaspetele sa inscrie de cinci ori consecutiv, stabilind scorul final. A fost, in fapt, o reeditare a finalului din meciul CSM Iasi XXI si Chimistul Rimnicu Vilcea, cand iesencele au pierdut categoric un meci in care au evoluat destul de bine, pe alocuri chiar foarte bine. De data aceasta insa, rapidistele au avut nevoie de arbitri pentru a se impune, momentul psihologic petrecandu-se la scorul de 29-29 (minutul 54), atunci cand oaspetele au beneficiat de un contraatac fulger, in urma unei decizii injuste din partea arbitrilor.

Formatii:
CSM Iasi XXI: Cracana, Spatariu-Lupan 8, Grosu 3, Palarie 8, Ionescu 5, Nedelcu 2, Abalasei 2, Bidirel 1, Moruz. Antrenor Veniamin Lupan.
Rapid: Dogaru-Dobrin 16, Mihai 7, Gasca 3, Iacob 5, Napan 2, Preda 1, Gheorghe, Ocas. Antrenori: Vasile Margulescu, Constantin Popescu si Nicolae Diaconu.

Page time :0.2176 (s) | 24 queries | Mysql time :0.025981 (s)