Handbal Divizia, Turneul III: Pandurii nu a reistat decit o repriza

13 Februarie 1999
1107 Vizualizari | 0 Comentarii
•Ieri au continuat jocurile din cadrul Turneului al III-lea al primei divizii la handbal mascuin. Meciurile conteaza atit pentru clasamentul campionatului cit si pentru "Cupa Romaniei".

Pandurii Pinoasa Tirgu Jiu - Dinamo Bucresti 17-25 (11-9)

Pornita ca victima sigura, echipa din Tirgu Jiu a fost la un pas de a furniza o mare surpriza, ieri dimineata, in Polivalenta ieseana. Dinamo a deschis scorul in secunda 10, prin Marinescu, insa Pandurii a egalat un minut mai tirziu prin Radu. Apoi handbalistii de la Tirgu Jiu trec la cirma jocului, in minutul 6, ei avind un avantaj de trei goluri (5-2), prin reusitele lui Ticneanu si Marin, ambii cite doua goluri.

In minutul 7, dinamovistul Nastase rateaza o lovitura de la 7m, insa pe faza, Marinescu inscrie dupa ce portarul Draganescu a respins. In minutul 10, Pandurii au condus cu 6-4, dupa care handbalistii din capitala irosesc doua mari ocazii prin Nastase si Roman. Simion reduce din handicap (6-5), insa Marin reface avantajul "pandurilor", la doua goluri (7-5). Cu zece minute inainte de finalul primei reprize, scorul era de 8-6 pentru Pandurii, iar in minutul 24, scorul a fost de 10-7. Ultimul gol al primei parti a jocului a apartinut lui Marin, care a consemnat scorul final al reprizei I, 11-9, pentru Pandurii Pinoasa.

A fost o repriza dominata, surprinzator, de catre handbalistii din Tirgu Jiu, cei din Soseaua Stefan cel Mare reusind cu greu sa tina pasul adversarilor lor. In partea a doua a intilnirii, situatia se schimba radical. Dinamo nu iarta nimic si astfel in minutul 9 ei conduceau cu scorul de 15-11, reusind, asadar, sa puncteze de sase ori consecutiv, fara a primi vreun gol. Marian inscrie primul gol al reprizei secunde pentru Pandurii (12-15), insa meciul era deja jucat. La scorul de 19-12 pentru "alb-rosii", Stanescu rateaza o lovitura de 7m, iar pe contraatac Baciu mareste avanatajul dinamovistilor la opt goluri (20-12). Ieremia are o tersarire de orgoliu reducind din handicap (13-20), insa Dinamo nu poate fi oprita din drumul spre victorie. In minutul 17, handbalistii bucuresteni au avut un avans de noua goluri (23-14), redus dupa citeva secunde de golul lui Gorun (15-23). Marin puncteaza din nou pentru Pandurii (16-23), timp in care antrenorii echipei Pandurii cer timp de odihna. Dupa reluare Anastasiu puncteaza pentru echipa din Tirgu Jiu (17-23), Baciu si Stefan pentru Dinamo si partida se incheie cu scorul de 25-17 pentru "alb-rosii". Repriza secunda a apartinut in totalitate dinamovistilor, care au profitat de lipsa de experienta a adversarului lor.

Au jucat formatiile: Alisici, Draganescu, Bichir, Ieremia, Marin, Ghira, Stanculescu, Sirbu, Radu, Gorun, Ticneanu si Dumitrica (Pandurii Pinoasa Tirgu Jiu), respectiv Gorau, Barza, Nastase, Stefan, Baciu, Simioin, Olariu, Roman, Vasiliu, Tertilici, Voica, Marinescu Dragnea si Anca (Dinamo Bucuresti). Au arbitrat I. Savaliu si M. Plugaru, ambii din Iasi.

Celelalte rezultate: Fibrex Savinesti - Moldosin Vaslui 28-23 (14-9).