Handbal masculin

3 August 2005
1189 Vizualizari | 0 Comentarii
Infrangere onorabila pentru Politehnica

•Echipa de handbal masculin Politehnica Iasi a fost invinsa ieri, intr-o partida amicala disputata la Bistrita, de HCM Constanta, cu scorul de 32-28 (17-10) •Handbalistii ieseni vor mai disputa inca cel putin trei meciuri, pana la sfarsitul acestei saptamani

Primul amical tare pentru handbalistii ieseni a insemnat si prima infrangere pentru trupa pregatita de Costel Schender. Intr-un joc disputat la Bistrita, impotriva formatiei HCM Constanta, Politehnica Iasi a fost invinsa cu scorul de 32-28, dupa ce la pauza echipa de la malul marii avea un avantaj de 7 goluri, scor 17-10. De altfel, jucatorii pregatiti de Costel Schender au inceput greu disputa cu HCM Constanta, revenind insa pe finalul partidei, cand au profitat de relaxarea trupei de pe litoral. Pentru ieseni cel mai bun marcator a fost Dimofte, cu sase reusite in meciul de ieri, urmat in topul eficacitatii de jucatorii Tancau, Mironescu si Dediu, cu cate patru goluri inscrise in poarta constanteana. Un eveniment mai putin fericit s-a petrecut in prima repriza, cand handbalistul Politehnicii Claudiu Dediu a fost eliminat de pe teren, pentru injurii aduse arbitrului. In pofida infrangerii, antrenorul Costel Schender s-a aratat multumit de felul in care au jucat iesenii, mai ales ca procesul de pregatire a fost perturbat in ultima perioada de greva jucatorilor, nemultumiti ca nu si-au incasat inca drepturile financiare in ultimele doua luni. "Am jucat chiar foarte bine, mai ales in repriza a doua. Baietii s-au miscat bine, in conditiile in care noi nu ne-am pregatit foarte bine in ultimul timp, din cauza problemelor financiare. Am remarcat jocul foarte bun facut de Tancau, care a si reusit sa inscrie patru goluri", a afirmat antrenorul Politehnicii Iasi, Costel Schender. Astazi, handbalistii ieseni vor efectua un antrenament dimineata, iar seara vor infrunta formatia locala HCM Bistrita. Joi dimineata, Politehnica va da piept cu HCM Constanta, iar vineri iesenii vor infrunta echipa din Bistrita. In aceste conditii, cum intoarcerea spre Iasi este programata tot vineri, amicalul cu Universitatea Bucovina Suceava ar putea fi anulat.

Page time :0.1883 (s) | 24 queries | Mysql time :0.016300 (s)