Handbal masculin: Infrangere onorabila pentru Politehnica

29 Aprilie 2005
620 Vizualizari | 0 Comentarii
•Steaua Bucuresti - Politehnica Iasi 36-30 (16-15), in etapa a XXIV-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Iesenii nu au reusit mai mult in fata unei echipe care lupta pentru podiumul primei divizii •Cel mai bun jucator al partidei a fost ieseanul Dediu, care a inscris si 11 goluri •Pana la finalul sezonului au mai ramas doua etape

Ultimele trei etape ale Ligii Nationale de handbal masculin au debutat nefericit pentru echipa ieseana Politehnica, jucatorii pregatiti de Costel Schender avand ghinionul sa intalneasca formatia Steaua Bucuresti in runda cu numarul 24. Impotriva unei formatii care lupta pentru un loc pe podiumul esalonului de elita, iesenii nu s-au facut de ras, dar au pierdut cu scorul de 36-30 (16-15). Partida a avut doua momente cheie. In primul rand, in minutul 29, la scorul de 15-15, Dimofte a fost eliminat aiurea pentru doua minute, ocazie cu care gazdele s-au desprins la 19-15. Al doilea moment cheie al partidei de la Bucuresti s-a consumat in minutul 56, cand Ciocoiu a fost eliminat foarte usor pentru proteste, netezind astfel drumul militarilor spre victorie. Prima repriza a meciului din capitala a fost una echilibrata, in care iesenii au debutat timorati, fiind condusi in minutul 8 cu 6-1, dar au revenit repede pe tabela de marcaj, astfel ca in minutul 15 scorul era egal 7-7. Pana la pauza, gazdele au reusit sa intre la cabine cu un avantaj de un gol, scor 15-16, pentru ca in repriza secunda, profitand si de faptul ca antrenorul Costel Schender a rulat tot lotul, sa se impuna cu scorul de 36-30.

Baraj de foc pentru Politehnica

La finalul partidei, tehnicianul Politehnicii si-a felicitat jucatorii pentru felul in care au evoluat ieri. "Consider ca nu ne-am facut de ras in capitala si ca baietii au jucat bine, in pofida faptului ca am intalnit un adversar puternic. Am pierdut la 6 goluri distanta si pentru ca am rulat tot lotul, dar si pentru ca arbitrii ne-au defavorizat in doua faze cheie", a declarat antrenorul Schender. Principalul marcator al partidei de ieri si cel mai bun jucator al meciului a fost ieseanul Dediu, autor a 11 goluri. Restul golurilor Politehnicii au purtat semnatura jucatorilor: Dimofte (5), Ciocoiu (4), Elisei (3), Mironescu, Damian, Csike (2), Moraru (1). De partea cealalta, militarii au avut in Stamate (9) si Preda (7) cei mai buni marcatori in meciul impotriva Politehnicii. Pana la sfarsitul acestui sezon, echipa ieseana mai are de disputat doua meciuri, primul dintre acesta fiind programat pe 5 mai, in Sala Polivalenta, cu CSM Medgidia, iar pe 11 mai, in deplasare la Bucuresti, cu Dinamo Baumit. Dupa aceste jocuri, iesenii vor trebui sa treaca prin emotiile unui baraj pentru mentinerea in prima liga, impotriva formatiilor Dinamo Brasov, HCM Sighisoara si Universitatea Pitesti. Dintre cele patru echipe care vor lua parte la acest turneu de baraj, doar doua vor evolua sezonul viitor pe prima scena a handbalului masculin romanesc.

Page time :0.1281 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018399 (s)