Handbalistele Romaniei calca totul in picioare la Europene

6 Decembrie 2008
657 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a invins, ieri, cu scorul de 30-25 (17-13), reprezentativa Frantei, in al doilea meci din grupa preliminara A de la Campionatul European din Macedonia. Dupa ce a trecut si de Ungaria, in urma cu trei zile, Romania s-a calificat in grupa principala a competitiei.

Tricolorele au inceput modest disputa cu Franta, fiind conduse in minutul 8 cu 4-1. Apararea adversa a incomodat vizibil constructia romancelor, care nu au gasit solutii de la 9 metri, facand-o "eroina" pe portarul Leynaud. Ritmul jocului a fost intens pana la pauza, astfel ca, avand in prim-plan finalizarile lui Elisei-Ardean si Neagu, Romania a intrat in avantaj la pauza, scor 17-13. La reluare a iesit la rampa Meirosu in atac (20-14, minutul 44), in timp ce faza defensiva a tricolorelor a fost mult mai bine ancorata pe semicerc. Antrenorul Radu Voina si-a permis sa ruleze lotul, fiind clar ca victoria nu mai are cum sa scape Romaniei (27-18, minutul 51). Schimbarile au costat Romania in ultimele minute, Franta apropiindu-se la trei goluri (28-25), insa fara a reprezenta un pericol real. Scor final 30-25, iar echipa Romaniei este prima calificata din grupa preliminara A in grupa principala I. Franta, cu 0 puncte din doua meciuri, mai are doar sanse teoretice la calificarea mai departe. Pentru Romania au marcat: Elisei-Ardean 8, Neagu 7, Meirosu 4, Maier 3, Manea 2, Amariei 2, Soit 1, Balint 1, Birsan 1, Lecusanu 1, in timp ce portarul Hutupan Dinu a avut 16 interventii. Echipa Romaniei are programat urmatorul meci, maine seara, de la ora 21.15, in compania reprezentativei Danemarcei.

Page time :0.1308 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021872 (s)