Handbalistele tricolore au maturat cu Tunisia

10 Decembrie 2009
671 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut, ieri, la Suzhou, cea de-a patra victorie din grupa C preliminara a Campionatului Mondial din China, handbalistele romane surclasand reprezentativa Tunisiei cu scorul de 39-22 (la pauza 23-10). Jocul a fost controlat in totalitate de romance, fetelor trebuindu-le doar cinci minute pentru a pune stapanire pe joc. Dupa un rapid 13-7, diferenta deja luata in minutul 15, tricolorele s-au dezlantuit si mai tare, apararea fiind atuul principal in lansarile rapide pe contraatac. Scorul la pauza, 23-10, spune totul despre forta nationalei tricolore. In partea a doua, meciul nu a mai avut istoric, partida curgand intr-o singura directie. Antrenorii Romaniei au rulat tot lotul, fetele au facut si spectacol, din pacate, in fata unei sali aproape goale. Pentru Romania au marcat: Puscasu-7 goluri, Stanca-6, Manea-6, Maier-5, Nechita-4, Vadineanu-3, Geiger-3, Neagu-2, Lecusanu-2, Amariei-1, in timp ce pentru Tunisia s-au remarcat Toumi-7 goluri si Khouildi-6 goluri. Pe de alta parte insa, victoria cu Tunisia este importanta si prin prisma faptului ca diferenta de 17 goluri a readus Romaniei primul loc in grupa preliminara C, cu 8 puncte si golaveraj plus 66, peste Norvegia, care a acumulat tot 8 puncte, dar cu golaveraj de plus 61. In clasament urmeaza Ungaria, cu 4 puncte, Japonia, cu 3 puncte, Tunisia, cu un punct, si Chile, fara nici un punct. Nationala Romaniei este calificata in grupa principala a II-a inca de marti, dupa jocul castigat cu Ungaria, cu 31-25, rezultatul ultimei partide, de joi, din grupa preliminara C, cu Norvegia, care este si ea calificata mai departe, urmand a stabili ierarhia finala a primelor trei clasate. Conform regulamentului, primele trei echipe clasate din grupa A, impreuna cu primele trei echipe din grupa B, vor forma prima grupa principala, iar cele din grupa C, impreuna cu cele din grupa D, vor forma a doua grupa principala. In semifinale se vor califica echipele clasate pe primele doua locuri in grupele principale. Semifinalele vor avea loc in 18 decembrie, iar finalele CM din China sunt programate in 20 decembrie.

Page time :0.2062 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020088 (s)