Handbalistii au devenit ciuca batailor

2 Octombrie 2006
727 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - HCM Bistrita 19-23 (8-7), in etapa a IV-a a Ligii Nationale de handbal masculin • Aceasta este a patra infrangere consecutiva, din tot atatea partide disputate de ieseni in aceasta editie de campionat • Dupa joc, antrenorul Costel Schender a anuntat ca se gandeste sa-si dea demisia din functie • Etapa viitoare, Politehnica va intalni in deplasare, pe CSM Medgidia

Patru infrangeri din tot atatea jocuri disputate in actuala editie de campionat si ultimul loc in ierarhia interna este bilantul handbalistilor de la Politehnica Iasi in startul Ligii Nationale. Dupa trei etape in care au avut de infruntat adversari de calibru, jucatorii lui Costel Schender aveau sansa ca sambata sa obtina primul succes in fata nou-promovatei, HCM Bistrita. Politehnica a pierdut insa disputa cu bistritenii, care s-au impus cu scorul de 23-19 (7-8), intr-un meci jucat sambata dimineata, intr-un anonimat total, in sala Liceului cu Program Sportiv. Jucatorii ieseni au inceput bine meciul, si-au dominat adversarul conducand in permanenta cu 1-2 goluri, 3-2 (`15), 6-4 (`21) si 8-7 (`30). La reluare insa, Politehnica a cazut inexplicabil si a incasat nu mai putin de 6 goluri in 8 minute, fara sa inscrie vreunul. In aceste conditii, oaspetii conduceau in minutul 38 cu scorul de 13-8. Handbalistii ieseni au mai avut o tresarire de orgoliu, revenind intre minutele 47 si 50 de la 12-18 la 16-18, dar ratarile din pozitii clare (inclusiv patru aruncari de la 7 metri) au facut ca HCM Bistrita sa castige fara emotii la Iasi.

Schender se gandeste la demisie

La sfarsitul meciului, antrenorul Costel Schender era foarte suparat pe evolutia jucatorilor sai impotriva nou-promovatei din Bistrita si nu a exclus varianta sa-si prezinte demisia din functie, la inceputul acestei saptamani. "Am cazut psihic in repriza secunda, ratarile, inclusiv de la 7 metri, punandu-si amprenta asupra evolutiei noastre. Cu o zi inaintea jocului am repetat aceste momente si am exersat cu Dimofte suturile de la 9 metri, dar in meci elevii mei au facut exact pe dos. Cred ca nu mai este concurenta pe posturi si de aceea joaca asa, elocvent fiind cazul lui Mironescu, care de cand a plecat Bondar nu mai este jucatorul de altadata. In aceste conditii, imi pun intrebarea daca mai merita sa continui, o decizie in acest sens urmand sa o iau in zilele urmatoare", a anuntat antrenorul Costel Schender. In partida impotriva echipei din Bistrita, golurile Politehnicii au purtat semnatura jucatorilor: Chike si Elisei - cate 4 (1 din 7 metri), Dimofte, Crainiceanu si Damian - cate 3, Tcaciuc si Moraru - cate 1. Dupa acest insucces, handbalistii ieseni raman, alaturi de Armatura Cluj, singura echipa fara nici un punct in actuala editie de campionat. Etapa viitoare, programata sambata, 7 octombrie, Politehnica va intalni, in deplasare, formatia CSM Medgidia. In afara partidei de la Iasi, in runda cu numarul 4 din Liga Nationala de handbal masculin s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Energia Pandurii Targu Jiu - HCM Brasov 26-24 (14-13), HCM Constanta - Uztel Ploiesti 33-21 (12-9), HC Minaur Baia Mare - Dinamo Baumit Bucuresti 30-35 (11-15), Armatura Agronomia Cluj - Steaua Bucuresti 27-32 (12-15), Universitatea Bucovina Suceava - U Poli Izometal Timisoara 26-30 (9-13), UCM Resita - CSM Medgidia 34-34 (17-16).

Page time :0.1742 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013474 (s)