Handbalistii au ratat startul competitional

31 Ianuarie 2005
1070 Vizualizari | 0 Comentarii
•Echipa de handbal masculin Politehnica Iasi a debutat cu o infrangere in anul 2005, dupa ce a fost eliminata din Cupa Romaniei de Uztel Ploiesti •Prahovenii s-au impus cu scorul de 31-27 (13-16), la capatul unui meci in care iesenii au gafat mult, dar au fost si dezavantajati de deciziile arbitrilor •Sambata debuteaza returul Ligii Nationale de handbal masculin

Primul meci al anului 2005 a insemnat si primul insucces pentru echipa de handbal masculin Politehnica Iasi, eliminata din Cupa Romaniei dupa ce a fost invinsa, in Sala Polivalenta, de Uztel Ploiesti cu scorul de 31-27. Desi nu au avut ca obiectiv in sine castigarea Cupei, spre deosebire de prahoveni, handbalistii pregatiti de Costel Schender au luptat cu ardoare si au fost aproape de a obtine o calificare meritorie in sferturile de finala. Totusi, gafele din finalul jocului, cand Politehnica a primit sase goluri fara sa inscrie vreunul, dar si deciziile eronate ale brigazii de arbitri, i-au privat pe jucatorii ieseni de un prim succes in acest an. Jocul din primul tur al Cupei Romaniei a debutat cu echipa oaspete la carma partidei, ploiestenii conducand inca din primul minut, cu 3-0 sau 5-1. Pana la pauza, handbalistii Politehnicii au redus din diferenta si au intrat la cabine cu un handicap de trei goluri, dupa ce Marius Ciocoiu a ratat o lovitura de la sapte metri, si tot veteranul lui Schender a facut aiurea un fault in atac.

Schender a contestat arbitrajul

Dupa revenirea de la cabine, handbalistii ieseni au inceput cursa de urmarire a jucatorilor pregatiti de fostul secretar general al Federatiei Romane de Handbal, Valentin Samungi, reusind sa egaleze si chiar sa preia conducerea, pentru prima data in minutul 53, dupa ce Gradinaru a inscris intr-o perioada in care gazdele evoluau in inferioritate numerica. Impinsi de la spate de publicul spectator si de interventiile de exceptie ale lui Spiridon, Roua si compania au preluat conducerea pe tabela de marcaj, avand in minutul 55 un avantaj de doua goluri, scor 27-25. La acest scor insa au intervenit deciziile ciudate ale brigazii de arbitri, iar iesenii s-au temut parca sa castige, primind pana la final nu mai putin de sase goluri, fara sa reuseasca sa inscrie vreunul. La diferenta de sase goluri din sfarsitul jocului a contribuit si eliminarea stupida incasata de Dimofte, in minutul 59. Astfel, Politehnica a pierdut primul meci din anul 2005, handbalistii lui Schender indreptandu-si acum atentia spre reluarea campionatului, programata sambata, cand iesenii vor juca acasa cu Poli Timisoara. Tehnicianul iesean a contestat la sfarsit deciziile brigazii de arbitri, subliniind totodata jocul slab al lui Dimofte. "Nici daca jucam doi ani in continuu nu am fi reusit sa castigam acest meci. Nu e prima oara cand ni se intampla sa fim furati la Iasi. Oricum, noi nu am avut ca obiectiv Cupa, dar puteam sa obtinem o victorie in fata ploiestenilor. Eliminarea lui Dimofte din finalul partidei a dovedit ca jucatorul mai are mult de lucru la capitolul mentalitate, evolutia lui fiind oricum departe de ceea ce astept de la el", a spus Schender. Punctele iesenilor in partida de ieri au purtat semnatura jucatorilor: Elisei (6), Gradinaru (5), Dimofte, Roua (4), Bondar, Ciocoiu (3), Dediu (2).

Page time :0.1710 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019970 (s)