Handbalistii de la Politehnica se indreapta spre esalonul secund

12 Decembrie 2005
574 Vizualizari | 0 Comentarii
•Dinamo Brasov - Politehnica Iasi 32-28 (17-15), in etapa a XIII-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Formatia ieseana a fost tinuta la respect de brigada de arbitri, care a facut tot ce a putut pentru ca Politehnica sa nu castige acest meci •Cu acest nou esec, handbalistii lui Costel Schender vor ierna pe ultima pozitie in clasamentul Ligii Nationale •In aceasta saptamana, se va desfasura o analiza a activitatii echipei in turul de campionat care tocmai s-a incheiat

Handbalistii ieseni nu au reusit nici la Brasov sa evadeze din subsolul ierarhiei interne, fiind invinsi in ultimul meci al turului de echipa Dinamo, din localitate, cu scorul de 32-28 (17-15). O contributie majora la acest nou insucces a avut insa brigada de arbitri, adica cuplul Carligeanu - Bejenariu, care, dupa declaratiile antrenorului Costel Schender, a facut tot posibilul pentru ca Politehnica sa nu castige aceasta partida. Sub Tampa, Politehnica avea nevoie disperata de o victorie pentru a mai spera in evitarea retrogradarii la finalul unui tur de campionat cu adevarat dezastruos. Asa insa, cu un nou insucces, handbalistii Politehnicii au coborat din nou pe ultimul loc in clasamentul intern, pozitie pe care vor si ierna, de altfel. Echipa pregatita de Costel Schender a condus оn debutul partidei cu 5-2, in minutul 10, sau 7-5, patru minute mai tarziu. In minutul 24 insa, gazdele, care nu-si puteau permite nici un pas gresit in meciurile de pe teren propriu, au egalat la 12 si au intrat in avantaj la vestiare, cu doua goluri, scor 17-15. La reluare, avansul de doua goluri luat de Dinamo s-a mentinut mai mult timp. Astfel, in minutul 47, scorul era favorabil brasovenilor, 24-22 sau 27-25, cinci minute mai tarziu. De altfel, in aceasta parte a jocului, elevii lui Schender nu au reusit sa gaseasca solutii dupa ce Dediu a fost luat om la om si au оncheiat jocul оnvinsi, cu scorul de 32-28. In derbiul disperarii de la Brasov, cel mai bun marcator al Politehnicii a fost din nou Claudiu Dediu, care a inscris de aceasta data insa doar 7 goluri. Golgeterul iesean a fost urmat in topul eficacitatii de Dimofte si Bondar, ambii cu cate 6 goluri in partida de sub Tampa. Restul golurilor marcate de Politehnica in acest meci au purtat semnatura jucatorilor: Tancau - 4, Csike - 3, Mironescu si Craescu - cate 1. Acesta a fot ultimul meci pe care handbalistii ieseni l-au disputat in acest an, vacanta fiind insa amanata pana pe data de 20 decembrie. Pana atunci, in aceasta saptamana este programata o sedinta de analiza a activitatii echipei in turul campionatului, ocazie cu care s-ar putea plati si datoriile de peste 200 milioane lei (20 mii lei noi) la jucatori.

Page time :0.1780 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018813 (s)