Handbalul romanesc face legea in Europa

23 Februarie 2009
631 Vizualizari | 0 Comentarii
Stiinta Bacau s a calificat dramatic in sferturi
• Fie ca este vorba de fete sau baieti, echipele de handbal din Romania fac legea in competitiile europene • La feminin, Oltchim Ramnicu Valcea a castigat al doilea meci din Liga Campionilor, 28-26 cu Gyor • La baieti, Universitatea Suceava, Stiinta Bacau, UCM Resita si mai ales HCM Constanta s-au calificat in sferturile de finala ale competitiilor in care evolueaza • Doar Steaua Bucuresti a fost eliminata in optimi de Valladolid

Echipele de handbal din Romania, fie ca sunt de fete sau de baieti, fac legea in competitiile intercluburi in care participa. La sfarsitul saptamanii trecute, nu mai putin de 5 formatii din Romania au obtinut victorii si calificari in fazele superioare, in timp ce doar Steaua a ratat calificarea in sferturi. Poate cel mai important succes a fost obtinut de Oltchim Ramnicu Valcea, care a ajuns la al doilea succes consecutiv in grupele principale ale Ligii Campionilor. In fata unei sali arhipline (cu doua ore inainte de meci in sala Traian din Ramnicu Valcea nu mai incapea nici un spectator), fetele de la Oltchim s-au impus in fata gruparii maghiare Gyor, scor 28-26 (16-14).

Partida a inceput cu duelul celor doi portari, Hutupan si Palinger, care au aparat primele atacuri. Primul gol a fost inscris abia in minutul 4, de conducatorul de joc al Oltchimului, Narcisa Lecusanu. Romancele s-au dovedit stapane pe joc si au ramas in avantaj pana in minutul 10, cand tabela arata 4-4. In patru minute, Oltchim a revenit la carma jocului, pe fondul apararii bune, dar si a atacului exact, scor 8-5. Echipa oaspete a egalat din nou in minutul 26, scor 12-12, dar elevele lui Radu Voina au dovedit o forma buna pe final de repriza si dupa primele 30 de minute conduceau cu 16-14.

Final de infarct la Valcea

Cea de-a doua repriza a inceput in forta pentru Oltchim, care s-a desprins din nou la trei goluri, scor 17-14. Romancele le-au tinut in sah pe unguroaice, care au resit sa marcheze primul gol abia in minutul 35, scor 18-15. Elevele lui Radu Voina au reusit sa tina conducerea pe tabela pana aproape de finalul meciului, cand cu patru minute inainte de final s-au vazut conduse cu un gol, gratie reusitei lui Verten, scor 25-26. Meirosu a punctat, apoi Manea, iar Luminita Hutupan a inchis poarta perfect. Narcisa Lecusanu a aruncat perfect de la 7 metri si a stabilit scorul final, 28-26. Pentru Oltchim au marcat: Narcisa Lecusanu (7), Oana Manea (5), Anastasia Pidpalova (4), Valentina Ardean Elisei (4), Adina Meirosu (3), Ramona Maier (3), Steluta Luca (2). "Am demonstrat ca suntem o echipa puternica, nu am cedat in nici un moment si am crezut in permanenta in victorie. Am avut noroc cu interventiile Luminitei Hutupan si cred ca am facut o aparare buna pe parcursul intregii partide. Meciul a fost electrizant, gustat de spectatori care ne-au incurajat pana in ultima secunda, lucru pentru care le multumim foarte mult", a declarat Steluta Luca. "Cel mai important este ca nu am cedat in minutul 57, cand eram condusi. Echipa a demonstrat un caracter de lupta extraordinar. Nu stiu daca alta echipa ar fi castigat. A fost un ritm infernal, de Liga Campionilor, cu angajament aproape barbatesc", a spus si antrenorul Radu Voina. Oltchim a urcat pe primul loc in Grupa principala 2, cu 4 puncte (+7), urmata de Gyor, care are tot 4 puncte, dar un golaveraj inferior (+6). Oltchim va juca urmatorul meci cu formatia Krim Ljubljana, la 28 februarie, in deplasare.

Calificare dramatica pentru constanteni

Si la baieti lucrurile stau bine pentru handbalul romanesc. Astfel, Universitatea Suceava, Stiinta Bacau, UCM Resita si mai ales HCM Constanta s-au calificat in sferturile de finala ale competitiilor in care evolueaza. Stiinta Bacau s-a calificat dramatic in sferturile de finala ale Challenge Cup, desi a fost invinsa, ieri, pe teren propriu, de formatia elena PAOK Salonic, cu scorul de 31-29 (18-18). In tur insa, bacauanii s-au impus, in deplasare, cu 31-28. Scorul final al dublei manse a fost astfel 60-59 in favoarea formatiei bacauane. Intr-o alta disputa, tot ieri, CSU Suceava a obtinut de asemenea calificarea in faza sferturilor de finala, dupa ce a invins, pe teren propriu, formatia portugheza Liberty Sao Bernardo, in returul optimilor, cu 28-27. In tur, disputat sambata, tot la Suceava, moldovenii au castigat cu scorul de 34-29. Cea mai dramatica partida s-a disputat insa la Constanta, acolo unde HCM a reusit o rasturnare de scor pe cat de spectaculoasa pe atat de meritata. Constantenii au invins pe teren propriu, cu scorul de 31-20, echipa slovaca Tatran Presov, in mansa secunda a optimilor competitiei. In tur, HCM Constanta fusese invinsa, cu scorul de 33-25. La partida au asistat aproximativ 2500 de spectatori. Inainte de inceperea meciului s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Marian Cozma, handbalistul roman ucis la Veszprem. Partida de la malul marii a fost una foarte tensionata. La meciul disputat la Constanta s-au dictat 13 eliminari temporare, 6 pentru HCM si 7 pentru Tatran Presov. In minutul 49, Adzic de la HCM, respectiv Urban de la Presov au primit direct cartonasul rosu, iar in minutul 57 Baiceanu a primit si el cartonasul rosu, dupa cea de-a treia eliminare temporara. Pentru HCM Constanta au marcat: Toma - 6 goluri, Adzic - 6, Sadoveac - 6, Csepreghi - 4, Schuch - 2, Nicolae - 2, Sabou - 2, Buricea - 2, Baiceanu - 1. Singurul esec al sfarsitului de saptamana s-a consemnat in Spania, acolo unde campioana Romaniei, Steaua Bucuresti a ratat calificarea in sferturile de finala ale Cupei Cupelor, dupa ce a fost invinsa si in mansa retur a optimilor, in deplasare, de spaniolii de la Pevafersa Valladolid, cu scorul de 41-24 (19-13). In tur, ibericii s-au impus in Romania, cu scorul de 33-27, asigurandu-si inca de atunci prima sansa la sferturi.

Vardar Skopje - UCM Resita 26-32
Sucevenii, bacauanii si resitenii s-au calificat in sferturile de finala ale Challenge Cup
HCM Constanta - Tatran Presov 31-20