Hanescu, eliminat in optimi la Acapulco

26 Februarie 2010
584 Vizualizari | 0 Comentarii
Victor Hanescu
In optimile de finala ale turneului de la Acapulco, Mexic, Victor Hanescu s-a batut de la egal la egal cu Fernando Gonzalez (Chile) in primele doua seturi, dupa care a cedat complet initiativa. Si a treia disputa dintre Victor Hanescu si Fernando Gonzalez a avut acelasi deznodamant, chilianul impunandu-se in trei seturi, scor 7-6(2), 3-6, 6-1, la capatul a 111 minute. Cei doi nu se mai duelasera de anul trecut, cand sud-americanul l-a eliminat pe roman in optimile de finala la Roland Garros. Hanescu si Gonzalez au servit bine in primul set, singura minge de break avand-o chilianul, anulata de Hane, asa ca departajarea s-a facut la tie-break, adjudecat de sportivul din America de Sud, scor 7-2. Primul break al partidei a fost realizat de Victor, in game-ul al saselea al setului secund, iar acest lucru l-a ajutat foarte mult in a egala la general, dupa ce a inchis actul la trei. In acest set, chilianul a castigat doar cinci puncte pe serviciul romanului. Dupa doua seturi foarte bune, Hanescu a picat complet in decisiv, in care a reusit sa stranga numai zece puncte, cinci pe propriul serviciu si cinci pe cel al adversarului sau. Victor, invins pentru a treia oara la rand in optimile de finala ale unui turneu ATP, se va alege pentru evolutia din aceasta saptamana cu 45 de puncte si cu 12.135 de dolari. Pentru prima data in acest an, Edina Gallovits va disputa un sfert de finala, dupa ce a invins-o in optimile de finala ale turneului de la Acapulco pe italianca Sara Errani. In schimb, Edina Gallovits a obtinut calificarea in sferturile de finala la capatul unei partide ce a durat doua ore si 44 de minute, trecand de Sara Errani, a sasea favorita, cu 6-4, 5-7, 6-4. A fost un meci in care ambele jucatoare au fost vulnerabile la serviciu, realizandu-se in total 15 break-uri, dintre care sapte numai in decisiv. Adversara Edinei din sferturile de finala va fi canadianca Sharon Fichman, cea care in primul tur nu i-a lasat decat doua game-uri Soranei Cirstea. Fichman n-a stat prea mult la discutii nici cu ucraineanca Mariya Korrytseva, pe care a eliminat-o astazi in 90 de minute. Gallovits, aflata pe locul 164 in ierarhia mondiala, nu a mai disputat un sfert de finala la un turneu WTA din vara anului trecut, atunci cand ajungea pana in semifinale la Budapesta.