HCM Constanta, departe de optimile Ligii

3 Decembrie 2010
629 Vizualizari | 0 Comentarii
Campioana Romaniei la handbal masculin a pierdut aseara pe teren propriu partida din Liga Campionilor disputata in fata puternicei formatii germane Flensburg, scor 29-32. Cu doar patru puncte obtinute pana acum in aceasta editie a Ligii Campionilor, HCM Constanta isi dorea sa faca un rezultat mare in fata nemtilor, un suflu nou venind si dinspre banca tehnica, acolo unde Ion Craciun revenea la echipa de la malul marii, dupa o pauza de sapte ani. Startul meciului nu a fost deloc favorabil constantenilor, acestia marcand primul gol abia in minutul 10, astfel ca Flensburg a reusit distantarea inca din primul sfert de ora al jocului (2-7, minutul 15). Doua goluri pe contraatac marcate de Buricea, plus reusita pivotului maghiar Schuch au facut ca HCM-ul sa revina la 10-12 in minutul 26. Cu toate acestea, nemtii au avut ultimul cuvant si au incheiat prima repriza cu avans de 5 goluri (17-12).
Dupa pauza, atacul constantean dirijat de Stavrositu a parut sa mearga mai bine, insa elevii lui Ion Craciun nu au reusit sa micsoreze diferenta fata de adversari la mai putin de 3 goluri. Desi Sadoveac si Stavrositu au inscris goluri spectaculoase in poarta celebrului Dan Beutler, constantenii au trebuit sa se recunoasca invinsi, Flensburg castigand cu scorul de 32-29. Astfel, Constanta incheie acest an cu doar doua victorii in sapte meciuri, ambele pe teren propriu, cu Bosna Sarajevo, respectiv St. Petersburg, echipe cu care se va lupta in continuare pentru ocuparea locului 4 in grupa D, pozitie care i-ar permite calificarea in optimile Champions League.