Horia Tecau a pierdut finala de dublu de la Wimbledon

3 Iulie 2010
849 Vizualizari | 0 Comentarii
Horia Tecau si suedezul Robert Lindstedt au fost invinsi in finala de dublu a turneului de la Wimbledon, Marea Britanie. Dupa noua victorii consecutive pe iarba, Horia Tecau si Robert Lindstedt au fost invinsi in finala de dublu a turneului de la Wimbledon de Jurgen Melzer (Austria) si Philipp Petzschner (Germania), scor 1-6^5-7^5-7. Horia si Robert fac echipa doar de cateva luni, timp in care au reusit sa castige deja doua turnee ATP. Emotiile unei finale de Grand Slam l-au coplesit pe Horia in debutul meciului, acesta pierzandu-si serviciul de doua ori in primele cinci game-uri. Cum nici Lindstedt nu prea a fost in apele sale, primul set a fost castigat de Melzer si Petzschner in doar 19 minute, scor 6-1. Tecau si partenerul sau au reusit in cele din urma sa se adune si actul secund a fost mult mai echilibrat. Din pacate, in jocul al 12-lea, romanul si-a pierdut din nou serviciul si perechea germano-austriaca a inchis si acest set, de data aceasta la cinci. Condusi cu 4-1 in mansa a treia, Horia si Robert au revenit si au egalat la patru. Totul s-a terminat pentru ei la capatul game-ului al 12-lea, cand Tecau si-a cedat inca o data serviciul, Melzer si Petzschner castigand si acest set tot cu 7-5. Pe vremea cand era junior, in 2002 si 2003, Horia a castigat de doua ori turneul de la Wimbledon in proba de dublu, de fiecare data avandu-l partener pe Florin Mergea.

Page time :0.1854 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019661 (s)