Ieri seara la Bacau - O victorie cat mustata lui Ionut Popa

18 Septembrie 2005
1066 Vizualizari | 0 Comentarii
Iesenii au curatat pastravii de solzi

•FCM Bacau - Politehnica Iasi 0-1 (0-1), in etapa a VI-a a Diviziei A la fotbal •Singurul gol al meciului a fost inscris in minutul 45 de Adrian Ilie, la prima reusita in Divizia A •Acest gol ar trebui sa il coste mustata pe antrenorul Ionut Popa •Meciul a fost unul modest, dar iesenii au castigat norocos in fata unei echipe departe de pretentiile Diviziei A •Eviitoare, Poli Iasi va primi vizita campionilor de la Steaua Bucuresti

Gazon: Bun
Formatii: FCM Bacau: Manea, Codreanu, Doltea, Croitoru, Tanasa, Matei, David, Dobos, Ganea, Trofin si Geamanu, Neagu ('50), Gheorghiu ('56), Petcu ('75). Antrenor: Cristian Popovici
Politehnica Iasi: Branet, Onut, Adrian Ilie, Ciobanu, Bordeanu, Gavatorta, Rednic, Toma, Onofras, Miclea si Bilba, Mitruc ('60), Vrajitoarea ('68), Pacurar (;85). Antrenor: Ionut Popa
Jucatorul meciului: Adrian Ilie
Cartonase galbene: Trofin, Ilie, Tanase, Ganea, Mitruc, Geamanu
Arbitri : Orlando Trandu la centru (nota 6) si Nicolae Marodin si Iulian Radu (nota 7)
Observatori partidei: Mircea Cezar Ionescu si Aron Huzu

Aproape o mie de spectatori ieseni au facut deplasarea spre Bacau pentru a-si urmari favoritii in disputa cu echipa FCM din localitate. Pana la urma, microbistii ieseni, care au dominat fondul sonor de pe Stadionul Municipal, nu au avut ce regreta pentru ca Poli a obtinut al doilea succes consecutiv invingand cu scorul de 1-0 pe terenul rivalilor din Bacau. Victoria obtinuta prin golul lui Adrian Ilie ar trebui sa il coste mustata pe antrenorul Ionut Popa, care a promis ca isi va rade mustata daca scoate cinci puncte din tripla cu Farul, Bacau si Steaua. Cum, dupa doar doua meciuri, iesenii au acumulat deja sase puncte, la finalul partidei de la Bacau, tehnicianul Politehnicii cauta intelegere la jucatorii sai, cu speranta ca nu va fi obligat sa renunte la mustata. Prima repriza a meciului de la Bacau a fost una modesta, in care cele doua echipe s-au anihilat reciproc. Mai mult decat atat, gazdele jocului de aseara nu au trimis nici un sut pe spatiul portii iesene. De partea cealalta, Poli a avut doua ocazii de a inscrie prin Miclea, in minutele '27 si '30, dar, de fiecare data, portarul Manea a retinut cu siguranta. In ultimul minut al primei reprize, Adrian Ilie a facut o cursa de cincizeci de metri, a intrat in careu si a sutat slab, dar Manea a scapat balonul in plasa. Acesta a fost primul gol al lui Adrian in Ilie in DA si care avea sa aduca echipei din Copou trei puncte si un nesperat loc sase, cel putin pana la disputarea celorlalte meciuri ale etapei. Actul secund a fost mai disputat decat primul, bacauanii fiind obligati sa faca ceea ce stiu mai putin, adica sa atace. Tocmai de aceea, FCM Bacau a fost incapabila sa egaleze sau macar sa ameninte periculos poarta lui Branet. Dincolo, iesenii s-au aparat si au incercat sa isi surprinda adversarii pe contraatac. Pana la urma, Poli a reusit sa castige si sa mai infinga o sageata in inima lui Dumitru Sechelariu, patronul echipei bacauane. Cu noua puncte dupa primele sase etape, gruparea din Copou priveste cu incredere la jocul de la sfarsitul saptamanii viitoare in meciul cu campionii de la Steaua. Pentru acest meci, tehnicianul Ionut Popa a inceput deja sa ii indemne sa muste din adversari.

Declaratii la finalul meciului:

Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Erau trei puncte de care aveam mare nevoie, dupa ce am gafat pe teren propriu cu Otelul Galati. Ma bucur ca am recuperat cele trei puncte si ca am ajuns pe zero in clasamentul adevarului. Echipa este in crestere, chiar daca astazi nu am facut un joc de senzatie, m-a multumit rezultatul, de asemenea, o surpriza placuta pentru mine a fost jocul lui Adrian Ilie pe un post inedit pentru el in fata apararii".

Cristian Popovici, antrenor FCM Bacau:
"Dupa infrangerea de la Dinamo era foarte important pentru noi sa castigam impotriva Iasului. Din pacate, Poli ne-a batut si astazi, la fel ca si sezonul trecut. Totusi, dupa aspectul jocului, mai ales din repriza secunda, cred ca meritam un rezultat de egalitate. Nu avem forta in atac, iar la golul primit a fost o serie incredibila de gafe".

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi:
"Am castigat un meci de care ne era teama, mai ales ca FCM Bacau venea dupa o infrangere categorica. Desi nu am facut un joc foarte bun, am obtinut o victorie cu destule sanse. De acum, ramane sa ne pregatim cat mai bine pentru meciul cu Steaua Bucuresti. Ne asteapta o saptamana grea, in care avem si meciul de cupa de la Dej".

Page time :0.1313 (s) | 24 queries | Mysql time :0.015120 (s)